Select Page


Czy stosowanie opon całorocznych w Polsce ma sens?


opona
 

Wciąż wielu kierowców w Polsce zadaje sobie pytane czy stosować opony wielosezonowe w warunkach zimowych. Z badań przeprowadzonych przez firmę Bridgestone, jednoznacznie wynika, że ten rodzaj ogumienia nie zapewnia takiego poziomu bezpieczeństwa jak opony typowo zimowe. 

 

Porównanie drogi hamowania aut osobowych na śniegu wyposażonych w opony, letnie, wielosezonowe  i zimowe. Tor testowy Bridgestone w Szwecji, Grudzień 2013 r. Audi A3, 205/55 R16, 0 – 40 km/h, -6 st. C.

Porównanie drogi hamowania aut osobowych na śniegu wyposażonych w opony, letnie, wielosezonowe
i zimowe. Tor testowy Bridgestone w Szwecji, Grudzień 2013 r. Audi A3, 205/55 R16, 0 – 40 km/h, -6 st. C.

Sezonowa wymiana opon w naszym klimacie to podstawowa zasada zapewnienia bezpieczeństwa. Pomimo olbrzymich nakładów branży oponiarskiej na badania i rozwój, nie powstała jeszcze opona, która równie dobrze sprawowałaby się we wszystkich warunkach atmosferycznych. Z badań przeprowadzonych przez firmę Bridgestone wynika, że droga hamowania na śniegu tak zwanych opon całorocznych może być dłuższa nawet o 79% od drogi hamowania opon zimowych.

Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której występuje wyraźny podział na sezon letni i zimowy. Mimo braku regulacji prawnej, wprowadzającej obowiązek sezonowej wymiany opon w Polsce, zdecydowana większość kierowców takiej wymiany dokonuje. Zimowe warunki drogowe: niska temperatura, śnieg, błoto pośniegowe i mokre nawierzchnie wymagają odpowiedniego ogumienia, które zapewni bezpieczeństwo. Bridgestone zaleca stosowanie opon sezonowych co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo w danych warunkach. Ponadto używając zamiennie dwóch kompletów opon (zima /lato) oszczędzamy na zużyciu bieżnika. Zimowe ogumienie wykonane jest z miękkiej mieszanki z duża zawartością krzemionki, dzięki czemu zachowuje swoją elastyczność w niskich temperaturach. Taka opona pozwala na utrzymanie trakcji na śliskiej nawierzchni, czyniąc jazdę pewniejszą i bardziej komfortową

Gdy zbliża się czas wymiany ogumienia, warto zasięgnąć także wiedzy, gdzie szukać opon, które nie zawiodą nas w najtrudniejszych zimowych warunkach. Najlepiej kierować się certyfikatami znanych instytutów i organizacji badających osiągi opon oferowanych na rynku. W takim przypadku, wyniki testów przeprowadzanych przez niemieckie stowarzyszenia ADAC czy TÜV SÜD stanowią wiarygodne źródło informacji. Opony odznaczane tytułami takimi, jak „szczególnie polecane” m.in. Bridgestone Blizzak LM001, to gwarancja, jakości i bezpieczeństwa.

Poniżej link do filmu, który wyraźnie pokazuje przewagę opon zimowych w zimowych warunkach.
http://www.youtube.com/watch?v=j32vXbe-JBk

Źródło

 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 4 lata temu.