Select Page


Dakar 2014: siedem ciężarówek na oponach Goodyear


SONY DSC
 

9200 kilometrów w 13 dni przez Argentynę, Boliwię i Chile to ekstremalne wyzwanie dla każdego pojazdu ciężarowego i jego opon

Pięć wyścigowych ciężarówek i dwa pojazdy serwisowe na oponach Goodyear już za kilka dni podejmie prawdopodobnie najtrudniejsze dla każdego pojazdu wyzwanie, jakim jest udział w legendarnym rajdzie Dakar. Auta wyposażone w opony Goodyear ORD w 13 dni przejadą około 9200 kilometrów, pędząc po bezdrożach Ameryki Południowej, pokonując m.in. Andy i pustynię Atakama. Ciężarówki należą do dwóch holenderskich zespołów: XDakar  i Team GINAF Rally Power.

XDakar startuje z dwiema ciężarówkami, które będą wspierane przez dwa pojazdy serwisowe. Wszystkie cztery ciężarówki pojadą na oponach Goodyear 375/90 R22.5 ORD, aby zapewnić sobie trakcję i niezawodność, tak istotne w trudnym terenie. Dwa pojazdy XDakar to odpowiednio przygotowane ciężarówki DAF CF, startujące z numerami 512 i 522. Jako „serwisówki” również posłużą samochody marki DAF CF, które spełnią funkcję warsztatów i magazynów części zamiennych. Zespół serwisowy XDakar, składający się z 13 fachowców, będzie starał się dotrzeć do końca każdego odcinka specjalnego przed przyjazdem pojazdów startujących w wyścigu,
aby zapewnić im serwis na miejscu.

GINAF to holenderski producent specjalistycznych pojazdów do pracy w najcięższych warunkach. Bezpośrednie zaangażowanie GINAF w rajdy Paryż-Dakar oraz obecny Dakar sięga 1993 roku. W 2014 roku w Dakarze zespół GINAF Rally Power wystawia trzy identyczne wyścigowe ciężarówki, które pojadą na oponach Goodyear 375/90 R22.5 ORD.  Przydzielono im numery startowe 511, 514 i 524.
„Bardzo cieszy nas fakt, że zespoły XDakar i Team GINAF Rally Power wybrały opony Goodyear na Dakar 2014. Ten rajd nie jest nowością dla Goodyeara. Braliśmy już w nim udział i wiemy, jak ekstremalnym wyzwaniem jest on dla startujących w nim zawodników oraz ich sprzętu – w tym ogumienia. Opony Goodyear ORD, z których korzystają zespoły, pochodzą z naszej oferty ogumienia terenowego, projektowanego przede wszystkim pod kątem niezawodności i trakcji w najtrudniejszym terenie” – powiedział Boris Stevanovic, Dyrektor marketingu opon do pojazdów ciężarowych Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Pojazdy ciężarowe do Argentyny wyruszyły 29 listopada 2013 r. z francuskiego portu Le Havre. Rajd zaczyna się 5 stycznia br. w Rosario w Argentynie. Stamtąd trasa prowadzi na zachód do Andów, a następnie na północ przez góry do granicy
z Boliwią, do której załogi wjadą 12 stycznia br. Następnego dnia ekipy znajdą się już w Chile. Trasa wiedzie dalej na południe do Valparaiso, gdzie 18 stycznia będzie meta rajdu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej zespołu XDakar: www.xdakar.com oraz Team GINAF Rally Power: www.ginafrallypower.nl. Zmagania rajdowców będzie można śledzić na żywo przez cały czas trwania rajdu na stronie internetowej imprezy: www.dakar.com.

Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Wielu wiodących w świecie producentów pojazdów użytkowych montuje opony Goodyear jako wyposażenie oryginalne. Są wśród nich: DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault Trucks, Scania i Volvo. Goodyear jest także dostawcą opon dla wszystkich największych producentów naczep. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine24h, pomoc drogowa, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować jeden z najszerszych w branży zakresów usług dedykowanych.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 52 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia ok. 69 000 pracowników.
W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.