Select Page


DKV: eReporting kontroluje tankowania, opłaty drogowe i emisję CO2


 

eReporting DKV to innowacyjny program do zarządzania transakcjami z kart paliwowych. Jako pierwszy w Europie analizuje łącznie dane na temat tankowań, przejazdów autostradami czy emisji CO2. Oferuje specjalne raporty ostrzeżeń.

Nowa platforma eReporting umożliwia kontrolę w ramach jednego narzędzia nie tylko zakupów paliwa, ale i opłat drogowych dokonywanych na terenie całej Europy.  Za pośrednictwem DKV można uregulować płatności za przejazdy autostradami, tunelami czy mostami we wszystkich systemach opłat, które działają w Europie. Mowa tu zarówno o automatycznych urządzeniach pokładowych (np. GO Box czy Toll Collect),  winietach, jak i płatnościach pre-paid dokonywanych kartą paliwową DKV.

„Dane te regularnie spływają do centrali DKV, która udostępnia ich bieżącą kontrolę poprzez program eReporting. System umożliwia też ustawienia zakazów jazdy wybranymi odcinkami płatnych tras, co wpływa na ograniczenie kosztów transportu.” – mówi Michał Bałakier, prezes DKV Euro Service Polska.

Jednocześnie eReporting DKV analizuje płatności za paliwo w ramach największej w Europie liczby ponad 45 000 stacji. Należą do nich zarówno znane stacje markowe, np. w Polsce PKN Orlen, Shell, BP, Statoil czy Lukoil, jak i wybrane stacje prywatne. Podczas gdy podobne narzędzia dostępne na rynku analizują płatności w ramach jednej sieci stacji, system DKV integruje dane z wielu koncernów paliwowych oraz krajów. Według klucza tankowań i opłat można prześledzić trasę każdego pojazdu na interaktywnej mapie.

Kluczową funkcją nowego programu jest tworzenie własnych raportów, które obrazują transakcje przyporządkowane do wybranych pojazdów, rodzaju zakupów (np. tylko opłaty drogowe w Niemczech lub paliwo z Czech), krajów lub dat. Wystarczy zdefiniować kryteria wyszukiwania, a system sam wygeneruje raport, który można zapisać na platformie www lub w swoim komputerze.

Kolejną innowacją eReportingu DKV są specjalne raporty ostrzeżeń o dokonaniu przez kierowcę nieplanowanej lub podejrzanej transakcji. Jak to działa? Właściciel zaznacza w systemie rodzaje płatności, do których kierowca nie jest uprawniony. Mogą to być np. przejazdy wybranymi odcinkami autostrad lub tankowania dokonane w krajach, gdzie paliwo jest drogie.

Jeśli karta DKV lub box do poboru opłat drogowych zarejestruje transakcję zbieżną z tymi kryteriami, klient DKV otrzymuje e-mail z ostrzeżeniem. Dzięki temu może upomnieć kierowcę będącego nadal w trasie. System sam ostrzega też o podejrzanie dużych tankowaniach czy przejazdach w weekendy.

Ciekawą funkcją eReportingu jest analiza emisji CO2 i średniego zużycia paliwa. Na podstawie danych, które wprowadzane są do systemu podczas każdego tankowania (np. aktualne stany licznika) tworzone są analizy emisji spalin. Służą one na przykład do ustalania wysokości opłaty środowiskowej w Polsce.

eReporting dostępny jest bezpośrednio ze strony www.dkv-euroservice.pl, nie wymaga więc pobierania oprogramowania i po zalogowaniu można z niego korzystać z dowolnego komputera.  DKV oferuje go w trzech wersjach: standardowej (bezpłatnej), wzbogaconej o raporty własne (9,90 euro) oraz posiadającej dodatkową funkcją ostrzeżeń (14,90 euro).

Do końca 2010 roku program we wszystkich wersjach jest bezpłatny. Zastępuje działającą wcześniej aplikację Menedżer Transakcji DKV.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.