Select Page


DPK System: Zakupuje pojazd z tachografem cyfrowym i co dalej?


 

Podstawowe obowiązki przewoźnika posiadającego pojazd z tachografem cyfrowym:
– dane z karty kierowcy należy sczytywać co najmniej raz na 21 dni, naruszenie tego obowiązku skutkuje karą 500 zł,
– dane z tachografu cyfrowego należy sczytywać co najmniej raz na 3 miesiące, naruszenie tego obowiązku skutkuje karą 500 zł,
– pobrane dane z tachografu i karty kierowcy należy przechowywać w przedsiębiorstwie co najmniej rok od daty ich zarejestrowania, nie udostępnienie pobranych danych podczas kontroli w przedsiębiorstwie lub dokumentu potwierdzającego nieprowadzenie pojazdu przez kierowcę w danym dniu skutkuje karą 500 zł za każdy dzień.

Przepisowy czas jazdy kierowcy nie dopuszcza:
– przekroczeń jazdy ciągłej (powyżej 4,5 godziny),
– przekroczeń czasu jazdy dobowej (powyżej 9 godzin),
– przekroczeń tygodniowego czasu jazdy (powyżej 56 godzin),
– przekroczeń dwutygodniowego czasu jazdy (powyżej 90 godzin),
– skróceń dobowego czasu odpoczynku (poniżej 11 godzin),
– skróceń tygodniowego czasu odpoczynku (poniżej 45 godzin).

Przykładowe kary:
– przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas powyżej 15 minut do 30 minut 150 zł kary, za każde następne rozpoczęte 30 minut 200 zł kary.
– skrócenie dziennego czasu odpoczynku przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas do jednej godziny skutkuje karą 100 zł, natomiast każda kolejna godzina to 200 zł.

W wyniku kontroli na drodze maksymalna nałożona kara może wynieść 15 tyś zł, natomiast w przypadku kontroli w siedzibie firmy maksymalnie 30 tyś zł.

Aby uniknąć kar Inspekcji Transportu Drogowego wystarczą dwie rzeczy: kierowca przestrzegający zasad czasu jazy oraz urządzenie TachoAnalizer Combo za 890 zł. W zestawie jest urządzenie z wbudowanym czytnikiem kart kierowców, kabel z wtyczką do tachografu, kabel z wtyczką USB do komputera, wbudowana wewnętrzna pamięć 256MB, baterie AA oraz program komputerowy TachoAnalizer Starter bez ograniczeń pojazdów, kierowców oraz komputerów do archiwizacji danych i konfiguracji urządzenia, zawierający dodatkowo wszystkie ustawy dotyczące czasu pracy kierowcy w PDF, więcej informacji www.tachoanalzier.pl.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.