Select Page


Euromaster: Przygotuj się do jazdy zimą – zacznij od opon


 

Gdy w okresie jesienno-zimowym spadają temperatury, przyczepność naszych letnich opon staje się niewystarczająca. Jest to okres, kiedy należy wymienić opony na zimowe i zadbać o ich stan techniczny. Eksperci Euromaster, europejskiej sieci serwisowej przedstawiają szereg rad i wskazówek, o których warto pamiętać przygotowując samochód do sezonu zimowego.

Gdy średnie dobowe temperatury schodzą poniżej 7 °C, dla opony zaczyna się zima. Jest to odpowiedni czas na zmianę opon z letnich na zimowe, nawet jeśli jeszcze nie ma śniegu. W zależności od warunków zewnętrznych opona zmienia swoją przyczepność. Dlatego należy pamiętać o tym, że w temperaturze poniżej 7°C mieszanka stosowana w oponach letnich traci swoje wartości użytkowe takie jak elastyczność i przyczepność do podłoża. Tym samym wydłuża się znacznie droga hamowania.

Dla przykładu, przy prędkości wynoszącej 50km/h długość drogi hamowania samochodu na oponach letnich wynosi 63 metry, podczas gdy auto na oponach zimowych potrzebuje jedynie 32 metrów. Opona zimowa zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy i na każdym rodzaju nawierzchni jej droga hamowania jest krótsza, niż droga opony letniej w tych samych warunkach. Ważne jest także to, aby opony zimowe montować na wszystkich czterech kołach pojazdu, Zamontowanie tylko dwóch zimowych opon może poważnie zakłócić stabilność pojazdu.

Decydując się na zakup nowych opon zimowych, zalecane jest zasięgnięcie porady eksperta tak, aby wybrać optymalne opony dla naszego samochodu. Jeśli posiadamy już opony zimowe, to przed ich zamontowaniem należy zmierzyć głębokość bieżnika, aby mieć pewność czy nadają się one do jazdy. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o bieżniku minimum 1,6 mm. Jednak według producentów opon i ekspertów powinna ona być nie mniejsza niż 4mm. Jazda na oponach z płytkim bieżnikiem znacząco obniża przyczepność pojazdu i wydłuża drogę hamowania.

Dbanie o oponę w sposób właściwy i odpowiednie jej użytkowanie może znacząco wydłużyć jej żywotność. Można dzięki temu spowolnić proces starzenia się opony i utraty przez nią niektórych właściwości, Eksperci Euromaster wskazują właściwe sposoby magazynowanie opon. Opona właściwie magazynowana przez rok starzeje się o tyle, co podczas trzech tygodni użytkowania.

Kolejnym proponowanym przez Euromaster sposobem wydłużania żywotności opon jest pompowanie ich azotem. W przeciwieństwie do powietrza, które powoduje kruszenie, twardnienie i zmniejszanie elastyczności opony, azot nie wpływa na zużycie warstwy butylowej i karkasu. Spowalnia także, proces starzenia się opony, gdyż nie występuje zagrożenie wpompowywania do opony nieczystości takich jak na przykład olej. Pompowanie azotem nie tylko wydłuża żywotność opon, ale niesie za sobą także korzyści ekonomiczne, które wynikają z ograniczenia zużycia paliwa do nawet 3 procent. Azot utrzymuje ciśnienie w oponie trzykrotnie dłużej niż powietrze i zmniejsza opór toczenia kół.

Azot jest gazem niepalnym, dzięki czemu nie występuje ryzyko pożaru w czasie pompowania opony, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. Co więcej, w razie potrzeby opony uprzednio wypełnione azotem mogą bez przeszkód być dopompowane powietrzem. Zmniejszy to zalety, jakie wynikały z użycia azotu, ale nie wpłynie to na zmniejszenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy samochodem.

Eksperci Euromaster przypominają, że opona jest jedyną częścią samochodu, która ma styczność z nawierzchnią, przez co ma ogromny wpływ na zachowanie samochodu na drodze. Dlatego odpowiedni dobór ogumienia dostosowanego do warunków panujących na drodze, jej prawidłowe przechowywanie oraz upewnienie się, że opona jest w dobrym stanie technicznym są tak ważne. Dzięki temu możemy zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo i komfort jazdy w okresie zimowym.


Sieć Euromaster w Polsce
Euromaster –liczy 28 punktów serwisowych w kraju, a główną osią jej działalności są usługi oponiarskie oraz lekka mechanika. Istotą Euromaster jest dostarczenie ustandaryzowanych usług na poziomie eksperckim, tak klientom indywidualnym, jak i instytucjonalnym Euromaster oferuje swoje usługi zarówno posiadaczom pojazdów osobowych jak i ciężarowych, a w niedalekiej przyszłości rozszerzy ofertę o sektor rolniczy i przemysłowy. Euromaster będaca siecią franczyzowa serwisów typu fast-fit – jest związana z Grupą Michelin, ale prowadzi politykę multimarkową i proponuje produkty wszystkich wiodących koncernów oponiarskich.. W swojej ofercie ERM posiada także usługę wchodzącą w skład oferty Serwisów Mobilnych – FleetCheck, czyli profesjonalny monitoring stanu ogumienia.

Firma Euromaster została założona w 1961 roku w Wielkiej Brytanii. Euromaster działa w 12 krajach Europy, posiada 1700 punktów serwisowych i stanowi największą sieć wyspecjalizowanych punktów sprzedaży, serwisu ogumienia oraz obsługi pojazdów w Europie. Euromaster oferuje zarówno sprzedaż i serwis opon, jak i dodatkowe usługi i produkty związane z utrzymaniem samochodu (oleje, felgi, części zamienne). Swoją ofertę Euromaster kieruje głównie do kierowców samochodów osobowych, ale także do właścicieli i managerów flot.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.