Select Page


Komatsu: co ma diament do koparki?


 

Diament to najlepszy przyjaciel kobiety – śpiewała Marylin Monroe w kultowym filmie „Mężczyźni wolą blondynki”. Ten fascynujący szlachetny kamień jest przecież symbolem kobiecości, prestiżu i luksusu, a przede wszystkim wiecznej miłości. Jednak zanim diament zostanie okiełznany sztuką jubilerskiego kunsztu musi przebyć długą drogę.  Czy warto – o tym nie trzeba żadnej z Pań przekonywać!

Pierścionek zaręczynowy z brylantem, czy podarowana przez ukochanego lśniąca kolia to obiekt pożądania każdej kobiety. Diamenty to kwintesencja przepychu i dostojeństwa. To jedyne odpowiednie uwieńczenie prawdziwie ekskluzywnej biżuterii. Wartość tego kamienia szlachetnego to jednak nie kwestia spekulacji na rynku kruszców, tylko skutek mozolnego i skomplikowanego procesu wydobycia. W końcu jaka kobieta nie chciałaby podkreślić swojej urody kamieniem, w którym zaklęta została historia sięgająca milionów lat?
Odnalezienie złóż tego unikalnego kamienia szlachetnego to dopiero ułamek sukcesu.

Diamenty powstają z popularnie występującego w przyrodzie węgla. Aby węgiel przeistoczył się w diament muszą jednak zajść ekstremalne warunki we wnętrzu Ziemi, które doprowadzą do procesu krystalizacji. Następnie dzięki swojej twardości diament wywędruje z wnętrza skorupy ziemskiej na jej powierzchnię i zostanie wypchnięty przez skały wulkaniczne, w których jest osadzony.

Chociaż diamenty występuje również w meteorytach, prawie wszystkie wydobywane są ze złóż pierwotnych i wtórnych, znajdujących się w zaledwie kilkunastu miejscach na Ziemi. Największa kopalnia, w której wydobywane są diamenty znajduje się na Syberii i jest podobno widoczna z kosmosu gołym okiem. Z powodu unikalności występowania tego kamienia szlachetnego technologia wydobycia musi być utrzymana na najwyższym poziomie. O ile zastosowanie górniczych robotów wydobywczych – złowiarek oraz przenośników taśmowych – nie powinno być żadnym zaskoczeniem, o tyle zadziwiający jest udział koparek w tym nietypowym procesie. Dla przykładu w kopalni odkrywkowej Minera Escondida w Chile pracują aż 94 koparki, nie licząc oczywiście innych sprzętów. Wśród nich jest na przykład 28 koparek renomowanej japońskiej firmy Komatsu, model 830-E. Wybór akurat tych maszyn budowlanych świadczy o ich niezwykłej „delikatności”, która pozwala uniknąć uszkodzenia kruszców.
Wydobyte diamenty poddawane są procesowi oszlifowania w celu wydobycia magicznego efektu optycznego. O wyjątkowości diamentu wśród innym minerałów decyduje osiągnięta w ten sposób niespotykana gra świateł – niezwykle pięknie załamuje światło mieniąc się w każdej dostrzegalnej barwie. Ten efekt optyczny nazywany jest „ogniem” lub „życiem”. Podczas obróbki żadnego innego znanego materiału nie można osiągnąć tak czystego efektu. Jeszcze tylko wprawna ręka mistrza jubilerstwa i drogocenna biżuteria może w pełni uszczęśliwić wyjątkową właścicielkę.

Nie ma już żadnych wątpliwości, dlaczego nazwa diamentu pochodzi od greckiego słowa niepokonany. Wydobywany drogocenny kamień fascynuje jeszcze bardziej dzięki swojej niezwykłej historii a kojarzone jedynie z mężczyznami maszyny budowlane, w tym koparki, za jego sprawą uszlachetniają swój wizerunek w oczach Pań. W parze z piękną kobietą diamenty zawojują również męski świat!


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.