Select Page


Map&guide: oprogramowanie obliczające emisję spalin


 

Wielu kierowcom, wykonującym międzynarodowy transport drogowy, ułatwiłoby pracę, gdyby mogli oprogramowanie do planowania i optymalizacji tras zainstalować na przenośnych komputerach lub urządzeniach GPS, które mają w ciężarówkach. Taka możliwość pozwala na śledzenie wyznaczonej trasy przejazdu. Można zatem dokonać bardzo dokładnej kalkulacji trasy prowadzącej przez wiele punktów, do których trzeba zajechać, a następnie śledzić na mapie drogę poruszania się pojazdu. Takie rozwiązanie jest już dostępne dla oprogramowania map&guide Professional 2010.

Mając z kolei możliwość podłączenia się do sieci internetowej, kierowca może on line śledzić utrudnienia na drodze. W Niemczech i krajach Beneluksu usługa ta jest bezpłatna w ramach map&guide Professional 2010.
Poza tym jest to pierwsze oprogramowanie kalkulacyjne, w którym wbudowany został moduł obliczania zarówno wielkości emisji spalin jak również wskazano obszary, w których obowiązują zaostrzone normy emisji spalin – tzw. zielone strefy. Użytkownicy nie spełniający tych norm muszą dokonywać dodatkowych opłat, chcąc korzystać z tych wyznaczonych stref. Kalkulacja emisji oparta jest o najnowsze dane publikowane przez szwajcarski Instytut Infras – HBEFA 3.1 (Handbook of Emission Factors for Road Transport).

Map&guide Professional 2010 jest pierwszym na polskim rynku narzędziem informatycznym do planowania transportu, które wylicza emisję CO2 i innych szkodliwych substancji emitowanych do środowiska wraz ze spalinami. Brzmi to jeszcze w Polsce jak funkcjonalność mało przydatna, ale wkrótce – gdy cena za przejazd również po polskich drogach krajowych będzie uzależniona od emisji spalin – takie kalkulatory będą konieczne, zwłaszcza gdy pojawią się również w polskich miastach tzw. „zielone strefy”. Map&guide Professional w kolejnych wersjach rocznikowych będzie umożliwiał wykupienie winiet, potwierdzających wniesienie opłaty za wjazd do takiej strefy.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.