Select Page


Mobileye: Trzymaj się swojego pasa ruchu


 

Najnowszy, IV Europejski Program Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Unii Europejskiej, stawia sobie za cel – zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w ciągu tej dekady. Wśród Strategicznych Wytycznych do IV Programu znajduje się udoskonalenie systemów bezpieczeństwa w pojazdach, przez co obowiązkowe może być np. wyposażenie samochodów ciężarowych i autobusów w systemy ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu. Z myślą o nowych regulacjach unijnych taki system oferuje już teraz firma Mobileye.

Podstawowym elementem systemu Mobileye C2-270 jest inteligentna kamera, umieszczona wewnątrz kabiny pojazdu, najczęściej między lusterkiem wstecznym i przednią szybą, zwrócona w kierunku jazdy, rozpoznająca kilka obiektów, jak pieszy, samochód, rowerzysta, czy poziome linie na drodze, oddzielające pasy ruchu. System ostrzega kierowcę przed niebezpiecznym zbliżaniem się do tych obiektów. Słowo „niebezpiecznym” oznacza zbliżanie, któremu nie towarzyszy zmniejszanie prędkości względnej. Sygnał ostrzegawczy pojawia się na 2,7 sek. przed potencjalnym zderzeniem.

Bez „czołówek”
Mobileye zawiera system wykrywania pasów ruchu („LDW”), który ostrzega kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi przed nieplanowanym i niekontrolowanym zjechaniem z pasa ruchu, zarówno w lewą, jak i prawą stronę, czyli przed potencjalnie najniebezpieczniejszymi zagrożeniami w ruchu drogowym – przed zderzeniem czołowym lub uderzeniem np. w przydrożne drzewo. System Mobileye C2-270 mierzy odległość kół pojazdu od linii na drodze z obu stron. Badania przeprowadzone na flotach firmowych wykazały 65-procentowy spadek liczby wypadków spowodowanych tego rodzaju błędami, w pojazdach wyposażonych w ten system wykrywania linii pasa ruchu.

Mobileye wpisuje się więc w inicjatywy Parlamentu Europejskiego zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa podróżujących, pojazdów, infrastruktury oraz zmiany zachowań uczestników ruchu drogowego. W dokumencie PE skierowanym dalej do Komisji Europejskiej znalazło się 7 strategicznych celów na najbliższe 10 lat, bez wyznaczonych ram czasowych dla realizacji poszczególnych działań. Są to: udoskonalenie systemów bezpieczeństwa w pojazdach; budowa bezpieczniejszej infrastruktury drogowej; przyspieszenie w sferze Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS); udoskonalenie systemu szkoleniowego dla użytkowników dróg; skuteczniejsze egzekwowanie przepisów; ustalanie celu w zakresie redukcji liczby rannych w wypadkach drogowych oraz nowe podejście do motocyklistów.

Bezpieczeństwo bierne i czynne
Jednym z najciekawszych punktów programu zwiększającego bezpieczeństwo na drogach jest udoskonalenie systemów bezpieczeństwa w pojazdach. W latach 2001-2010 (czyli w okresie obowiązywania poprzedniego, III Europejskiego Programu BRD) odnotowano znaczący postęp w dziedzinie wyposażenia pojazdów w systemy bezpieczeństwa biernego: pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych oraz w upowszechnianiu ich stosowania wśród kierowców i pasażerów. Nowy Program BRD zakłada wdrażanie środków, w tym regulacji prawnych, w obszarze systemów bezpieczeństwa czynnego pojazdów. Obowiązkowym wyposażeniem stać się mogą np.: systemy elektronicznej kontroli stabilności (w samochodach osobowych, autobusach i ciężarówkach), wymienione już systemy ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu (w samochodach ciężarowych i autobusach), systemy hamowania awaryjnego (w samochodach ciężarowych i autobusach), systemy przypominające o zapięciu pasów bezpieczeństwa (w samochodach osobowych i ciężarowych). Wprowadzane będą także urządzenia ograniczające prędkość lekkich pojazdów dostawczych i furgonów (na wzór tych, które znajdują się już w samochodach ciężarowych).

Komisja Europejska zmierza także kontynuować działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez wymóg stosowania zderzaków i masek pojazdów absorbujących energię oraz wstecznych lusterek, zmniejszających strefę „martwego pola”.

Więcej: www.mobileye.com


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.