Select Page


Planung Transport Verkehr: kalkulator emisji spalin


 

Coraz więcej operatorów logistycznych oraz firm transportowych wprowadza zasady zielonej logistyki (Green Logistics) i zrównoważonego rozwojowi. Świadczy to o coraz powszechniejszym poczuciu odpowiedzialności za ochronę środowiska wśród firm z tych branż. Przejawia się to wzrostem zapotrzebowania na standaryzowane sposoby do obliczania emisji spalin w pojazdach ciężarowych, z których korzystają. Z propozycją takiego kalkulatora przychodzi firma Planung Transport Verkehr z niemieckiego Karlsruhe, której kalkulator emisji spalin, jako pierwszy na naszym kontynencie, otrzymał certyfikację TÜV Süd.

Kalkulator jest dostępny w ramach oprogramowania map&guide Professional 2010. W naszym kraju dokładne wyliczanie emisji spalin dla konkretnego pojazdu i przejazdu wydaje się jeszcze śpiewką przyszłości, ale przecież już wkrótce ma zostać uruchomiony w Polsce system elektronicznego poboru opłat drogowych za przejazd samochodami ciężarowymi po drogach krajowych, szybkiego ruchu i autostradach. Wielkość opłat ma być uzależniona między innymi od emisji spalin.

Zainteresowanie ekologią
Badania rynkowe „Transport Industry Compass 2010”, przeprowadzone w Niemczech w kwietniu 2010 r. przez firmę Steria Mummert Consulting i Instytut F.A.Z. wykazały, że więcej niż co czwarta firma za Odrą jest zainteresowana tym, czy wynajęty przez nią przewoźnik posiada dokumenty ewidencjonujące emisję spalin, albo, czy będzie je miał do 2012 r. Stąd zrodziła się potrzeba certyfikacji kalkulatorów emisji spalin, oferowanych przewoźnikom drogowym. Wszystko po to, by nie trzeba było wierzyć przewoźnikom na słowo, że takie normy spełniają. Teraz kalkulator emisji spalin, będący elementem oprogramowania do planowania tras – map&guide Professional 2010 – ma certyfikat najwyższej jakości, otrzymany od firmy certyfikującej TÜV Süd.
Firma PTV jest pionierem w dziedzinie oprogramowania do obliczania emisji spalin. Pierwszy kalkulator emisji był elementem systemów do planowania tras z 2009 r. Pozwalał on na obliczenie wielkości emisji dla każdego przewozu. Partnerami PTV w tej dziedzinie są szwedzka spółka Tricorona AB i szwajcarska fundacja myClimate. Dzięki nim przewoźnicy mogą otrzymywać (jako dodatek do raportu w sprawie emisji) email lub zwykły list zawierający raport emisyjny dla każdego przejazdu planowanego za pomocą oprogramowania map&guide.

map&guide professional

W Niemczech i krajach Beleluksu z oprogramowania do planowania przejazdów – map&guide Professional – korzysta ponad 50 tys. użytkowników biznesowych. Jest to pierwsze tego typu informatyczne narzędzie pozwalające obliczać emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń emitowanych przez samochody ciężarowe. Pozwala to na stopniowe zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska przez transport drogowy.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 9 lat temu.