Select Page


PTV: już dziś tworzy przyszłość transportu i logistyki


 

Zbliżają się największe na świecie targi technologii teleinformatycznych – CeBIT, które od 25 lat odbywają się co roku wiosną w Hanowerze. Za każdym razem pokaźną część targów stanowią prezentacje rozwiązań dla logistyki i transportu. Tak też będzie między 1. i 5. Marca 2011 r., na kiedy to zaplanowano tegoroczną edycję imprezy. Wśród rozwiązań dla branży TSL pokaźną część stanowią narzędzia informatyczne, dzięki którym przepływ towarów jest mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego. Te rozwiązania składają się pojęcie green logistics – zielona logistyka. Nowości swojego oprogramowania w tej materii zaprezentuje również spółka Planung Transport Verkehr z niemieckiego Karlsruhe.

Będą to głównie geograficzne i logistyczne komponenty dla podstawowych rozwiązań informatycznych firmy PTV. Zostały zaprojektowane do różnych aplikacji, jak obliczanie i redukcja emisji CO2, kalkulacja tras i czasu przejazdu oraz mobilna nawigacja. W pawilonie 7, na stoisku A12 przedstawiciele firmy PTV zaprezentują rezultaty ponad 30 lat pracy swoich informatyków, którzy stworzyli wiele rozwiązań dla logistyki i transportu. Wśród nich są: geokodowanie, wizualizacje mapowe, czy kalkulacje tras. Wszystko to służy optymalizacji przejazdów, unikaniu pustych przebiegów i obliczaniu emisji CO2.

Nawigacje
Jednym z rozwiązań, które zaprezentuje firma PTV będzie bazujący na jej oprogramowaniu o nazwie TruckNavigator komponent wspierający tych zarządzających flotą ciężarową, którzy chcą poszerzyć system zarządzania flotą. Z kolei aplikacja Guided Navigation jest szczególnie przydatna dla zarządzających flotami samochodowymi i dla kierowców ciężarówek, gdyż pozwala na szybką transmisję danych nawigacyjnych z zewnętrznego serwera. Dzięki temu funkcja planowania tras jest możliwa dla przewoźnika bez konieczności kupowania serwera, który jest w stanie pomieścić obszerne dane mapowe. Taki serwer to znaczny wydatek. Zewnętrzne, mobilne urządzenie prowadzi kierowcę zgodnie z wytyczoną trasą przejazdu, ułatwia jej planowanie, optymalizowanie i monitorowanie pojazdów. Guided Navigation umożliwia implementowanie szerokiej gamy aplikacji, szczególnie z dziedziny optymalizacji tras, wyznaczania korytarzy przejazdu i bezpieczeństwa transportu.

Elektryczna przyszłość motoryzacji

Mobilna nawigacja będzie odgrywała ważną rolę, gdy rozwinie się rynek samochodów elektrycznych. Będą wówczas potrzebne szyte na miarę rozwiązania nawigacyjne dla właścicieli tych pojazdów, a dodatkowe usługi wywołają u użytkowników samochodów na prąd dodatkowe potrzeby. Na przykład będą oni musieli szybko uzyskiwać odpowiedzi na pytania:

– Czy starczy mi prądu w akumulatorach na przejazd od stacji ładowania do domu?
– Jaki ma aktualnie zasięg mój elektryczny samochód?
– Gdzie jest najbliższa stacja ładowania i jak do niej dojechać?

Będzie więc potrzebne szybkie znalezienie najwłaściwszej drogi i podpowiedzenie najwłaściwszego zachowania kierowcy. Wydaje się, że jest to śpiewką przyszłości, ale w dobie rosnących cen surowców energetycznych i konieczności redukcji emisji CO2, należy być do tej przyszłości przygotowanym już dzisiaj.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.