Select Page


Rajd Blue Corridor 2012: Konwój pojazdów zasilanych CNG i LNG


 

Rajd Blue Corridor 2012 –  konwój pojazdów zasilanych CNG i LNG przejedzie przez Polskę

Już 12 września br. do Warszawy po raz pierwszy zawita organizowany przez firmy Gazprom i E. ON Ruhrgas rajd pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Tego dnia w stolicy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja CNG i LNG, którą honorowym patronatem objęło Ministerstwo Gospodarki. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa samochodów uczestniczących w rajdzie.

Konferencja organizowana w auli Wyższej Szkoły Cła i Logistyki na ul. Jagiellońskiej 82 w Warszawie dotyczyć będzie wykorzystania gazu ziemnego jako ekologicznego i efektywnego paliwa samochodowego. Organizatorem konferencji oraz koordynatorem polskiego odcinka rajdu Blue Corridor 2012 (1100 kilometrów po polskich drogach) są Stowarzyszenie NGV Polska oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT).

Do tej pory rajdy Blue Corridor odbywały się tylko w Rosji. Główną ideą przedsięwzięcia jest promocja gazu ziemnego jako ekonomicznego i przyjaznego środowisku paliwa silnikowego. We wrześniu tego roku konwój pojazdów z fabryczną instalacją zasilania CNG (Compressed Natural Gas) lub LNG (Liquified Natural Gas) pokona po raz pierwszy trasę liczącą 6100 kilometrów – zaczynając od Moskwy, przez Mińsk, Warszawę, Pragę, Paryż, Brukselę i Berlin. W tegorocznym rajdzie, który rozpocznie się już 8 września w Moskwie, udział wezmą dwie załogi z Polski.

Obecnie sprężony gaz ziemny (CNG) stał się niezwykle obiecującą alternatywą dla tradycyjnych paliw, a jego zaletami są niska cena oraz mniejsza o 25% emisyjność CO2. We współpracy z partnerami strategicznymi firma Gazprom prowadzi liczne działania, których celem jest przedstawienie zalet gazu ziemnego jako przyjaznego środowisku źródła energii o zróżnicowanym zastosowaniu. Jednocześnie firma dokonuje wielu inwestycji w infrastrukturę paliwową, które w przyszłości pozwolą pojazdom napędzanym CNG oraz LNG stać się istotną częścią europejskiego systemu transportowego.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.