Select Page


Starter: ADAC–żółte anioły


 

Niemiecki automobilklub ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), jest głównym udziałowcem polskiej firmy Starter. Niosąc od ponad 100 lat skuteczną pomoc na drodze i przeprowadzając niezależne testy produktów motoryzacyjnych, wyrobił sobie pozycję instytucji zaufania publicznego. Dzięki profesjonalizmowi mechaników oraz odpowiednio wyposażonym samochodom, ADAC osiągnęło w ubiegłym roku imponujący wynik – ponad 3 mln udanych napraw na drodze. Nic dziwnego, że ten kultowy już automobilklub ma dziś ponad 17 milionów członków!

Popularność ta jest tym bardziej zrozumiała, że poza wymienionymi działaniami, ADAC zajmuje się jeszcze szkoleniem kierowców, udzielaniem pomocy prawnej, turystyką, ubezpieczeniami czy organizacją imprez sportowych. Każdego roku ADAC przygotowuje ich niemal 3,6 tys. – od wyścigów oldtimerów po motocyklowe GP. Kolejnym ważnym zadaniem tej instytucji jest organizacja transportu medycznego. ADAC dysponuje 45 nowoczesnymi ratowniczymi śmigłowcami.

W Niemczech poza wymienionymi usługami, automobilklub dostarcza jeszcze kierowcom informacje o korkach i ruchu ulicznym. Jeśli zatory na autostradach są szczególnie uciążliwe, zdarza się, że mechanicy ADAC na motocyklach dowożą potrzebującym wodę i żywność.

Początki ADAC sięgają 24 maja 1903 r. To właśnie wtedy w Stuttgarcie powstało Niemieckie Stowarzyszenie Motocyklistów (niem. Deutsche Motorradfahrer-Vereinigung DMV). W 1911 r. klub miał już 17 tys. członków i zmienił nazwę na „Allgemeiner Deutscher Automobilclub” (ADAC), która obowiązuje do dzisiaj. Oznaczało to rozszerzenie obszaru działalności klubu na wszystkich zmotoryzowanych: motocyklistów, automobilistów, kierowców łodzi motorowych, pilotów samolotów i innych statków powietrznych. Choć wydawało się to niemożliwe, ADAC sprostało zadaniu. Już przed II wojną światową powstał w Niemczech system drogowych patroli, od koloru nadwozia samochodów nazwanych „żółtymi aniołami”. Nazwa ta utrzymała się zresztą do dziś.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.