Select Page


System Mobileye: lekarstwo na plagę kolizji drogowych


 

Praca kierowcy zawodowego, przedstawiciela handlowego lub kuriera, dla których biurkiem jest kokpit samochodu służbowego, niesie za sobą ogromne zagrożenie wypadkami drogowymi, a jeszcze większe drobnymi stłuczkami. Przeglądanie dokumentów podczas jazdy w korku lub poszukiwanie numeru ulicy, pod którym znajduje się punkt docelowy, rozprasza uwagę kierowcy-handlowca, a jest przecież szarą codziennością w jego pracy. W efekcie – liczba drobnych, aczkolwiek uciążliwych kolizji pojazdów służbowych jest znacznie większa niż u użytkowników prywatnych aut. Ostatnio pojawił się w Polsce sposób zaradzenia tym problemom – system Mobileye.

Jest to inteligentna kamera, umieszczona wewnątrz kabiny pojazdu, najczęściej między lusterkiem wstecznym i przednią szybą, zwrócona w kierunku jazdy, rozpoznająca kilka obiektów, jak pieszy, samochód, rower, czy poziome linie na drodze, oddzielające pasy ruchu.

2 sekundy ratują życie
Kamera analizuje obraz przed pojazdem, głównie pod kątem tego, czy wykryte obiekty zbliżają się, czy oddalają. System wykorzystujący zaawansowane technologie analizy obrazu, wykrywa, czy kierowca hamuje, czy nie. I właśnie sprzężenie tych dwóch elementów: zmian odległości względnej między obiektami i pojazdem oraz użycia (lub nie) hamulca pozwala zaalarmować kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym jeżeli znajduje się w zbyt małej odległości czasowej od poprzedzającego pieszego, pojazdu lub rowerzysty. Alarm następuje, gdy jest to odległość mniejsza niż 2,7 sekundy. Tymczasem wyniki badań pokazują, że ostrzeżenie kierowcy o zagrożeniu na 1,5 sekundy przed jej wystąpieniem może zapobiec 90 proc. wypadków tego typu.

System alarmuje jednak tylko wówczas, gdy uznaje, że kierowca niebezpiecznie szybko zbliża się do przeszkody i na dodatek nie trzyma nogi na hamulcu. Przeciągły pisk „budzi” prowadzącego z rozproszenia na rozglądaniu się dokoła lub zaglądania do dokumentów albo innych papierów. W nocy kamera nie rozpoznaje pieszych, ponieważ często nie ma na nich żadnego obiektu odbijającego światło. W takiej sytuacji również ludzkie oko jest bezradne. W przypadku pozostałych obiektów, pracuje bez zmian.

W taki sposób funkcjonuje Mobileye C2-270™ – system zapobiegania i łagodzenia skutków kolizji i wypadków drogowych.

Dla flot lekkich i ciężkich

Z kolei system wykrywania pasów ruchu („LDW”) ostrzega kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi przed nieplanowanym i niekontrolowanym zjechaniem z pasa ruchu, zarówno w lewą, jak i prawą stronę, czyli przed potencjalnie najniebezpieczniejszymi zagrożeniami w ruchu drogowym – przed zderzeniem czołowym lub uderzeniem np. w przydrożne drzewo. System Mobileye C2-270 mierzy odległość kół pojazdu od linii na drodze z obu stron. Badania przeprowadzone na flotach firmowych wykazały 65-procentowy spadek liczby wypadków spowodowanych tego rodzaju błędami, w pojazdach wyposażonych w system wykrywania linii pasa ruchu.

Istnieje opcjonalna możliwość integracji systemu Mobileye z firmowymi systemami telematycznymi oraz oprogramowaniem przeznaczonym do zarządzania flotą. System Mobileye da się zainstalować w każdym samochodzie: osobowym, dostawczym, ciężarowym, autobusie i innych.

System Mobileye nie jest absolutną, niesprawdzoną nowością. W wielu krajach na całym świecie korzystają z niego firmy transportowe, przedsiębiorstwa dystrybucyjne, spółki dysponujące własnymi flotami osobowymi, operatorzy logistyczni i kurierscy, czy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. System ostrzega kierowców amerykańskich, australijskich, brytyjskich, izraelskich, holenderskich, niemieckich, francuskich, ukraińskich, chilijskich czy chińskich. Wszędzie efekt funkcjonowania jest podobny – prawie 60-procentowa redukcja wypadków drogowych i kolizji. Rezultat taki jest zauważalny już po kilku tygodniach od zainstalowania urządzeń w pojazdach. Dodatkowo zmniejsza zużycie paliwa oraz zmniejsza zużycie pojazdu, poprzez wymuszanie na kierowcy tzw. defensywnego stylu jazdy. System Mobileye może być łatwo zainstalowany w każdym samochodzie, ciężarówce i autobusie.

Zakres ostrzegania systemu Mobileye C2-270

– System ostrzegania przed kolizją z pieszymi i rowerzystami
– System ostrzegania przed uderzeniem przodem pojazdu w inny samochód lub motocykl generuje sygnały ostrzegawcze na 2,7 sekundy przed uderzeniem.
– System wykrywania linii pasa ruchu generuje sygnały ostrzegawcze w momencie nieplanowanego i niekontrolowanego przekroczenia linii pasa ruchu z którejkolwiek ze stron
– System monitorowania i ostrzegania przed zbyt małym dystansem do pojazdu z przodu, generuje sygnały ostrzegawcze gdy odległość staje się zbyt mała i w związku z tym niebezpieczna.

Komponenty systemu

– Montowana na przedniej szybie, za lusterkiem wstecznym kamera cyfrowa HDR z przetwornikiem CMOS (HDRC) i procesorem przetwarzania obrazu Mobileye SeeQ2®
– Wysokiej jakości sygnalizator dźwiękowy
– Przyjazny dla użytkownika wyświetlacz i panel kontrolny, który generuje sygnały świetlne i pokazuje odległość od pojazdu z przodu w sekundach.

Zapamiętaj, że:
– 500 milisekund nieuwagi może zaważyć na tym, czy zatrzymamy się bezpiecznie, czy też będziemy uczestnikami poważnej kolizji drogowej
– W 2009 r. w Polsce miało miejsce 49 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 5,4 tys. ludzi, a 62,1 tys. zostało rannych. Straty ekonomiczne wyniosły ponad 2 proc. PKB
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego
– 2.9 proc. pracowników korzystających z pojazdów służbowych odnosi obrażenia w wypadkach drogowych
Niemiecki Urząd Statystyczny 2009
– Brak koncentracji to główna przyczyna 23 proc. wszystkich wypadków drogowych, a główną przyczyną utraty koncentracji są obecnie telefony komórkowe
BFS Szwajcarskie Biuro Statystyczne
– 69 proc. wszystkich wypadków ma miejsce w obrębie miast
DEStatis
– 730 euro = średni koszt naprawy samochodu w Europie
ECDP
– 60 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków w pracy jest spowodowanych wypadkami samochodowymi
Eurogip, ETSC European Transport Safety Council, PRAISE Project

Źródło: www.mobileye.com


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.