Select Page


winkler: W teście drogowym-dyfuzor dachowy SDR


 

Dyfuzor dachowy SDR jest elementem służącym do poprawienia aerodynamiki pojazdów użytkowych, który umożliwia obniżenie zużycia paliwa oraz uzyskanie szybkiego zwrotu z inwestycji. Firma transportowa Fritz ze Schwaigern podjęła się dokładnego sprawdzenia produktu i udokumentowała oraz przeanalizowała wielkość zużycia paliwa wraz ze specjalistami z firmy winkler.

Zasada działa dyfuzora dachowego jest zupełnie prosta: zamontowany na końcu dachu nadwozia pojazdu ciężarowego, przyczepy, naczepy lub pojazdu dostawczego oddziałuje na strefę turbulencji, jaka powstaje z tyłu pojazdu. Zawirowania powietrza zostają zredukowane i tym samym następuje zmniejszenie zasysania, które działa hamująco.

Warunki testu i zamontowanie dyfuzora
W celu zapewnienia dobrej porównywalności wyników, wybrano jako obiekt badań pojazd do przewozu artykułów spożywczych, który głównie był użytkowany na dalekich trasach i zawsze przez tego samego kierowcę. Założenie wyjściowe: dyfuzor dachowy zaczyna działać powyżej prędkości 50 km/h oraz powinien być wyeliminowany wpływ różnych warunków jazdy. Element został zamontowany we własnym warsztacie w ciągu półtorej godziny: najpierw złożono obie części, dopasowano do pojazdu, wywiercono otwory pod śruby i na koniec przykręcono dyfuzor od środka pojazdu. W pełni zatankowany pojazd z nowym wyposażeniem wystartował do jazdy testowej.

Jednoznaczne wyniki
Po dwóch miesiącach i przejechaniu 20 000 kilometrów ustalono wynik: średnie zużycie paliwa na 100 km udało się obniżyć o dwa litry – oznacza to oszczędność paliwa o około 5 procent. Koszty instalacji bezobsługowego elementu zwracają się po czterech miesiącach. Sam element na trwale przyczynia się do oszczędności paliwa. Korzystne rozwiązanie, które dla kierowcy stwarza dodatkową zaletę:  dyfuzor dachowy redukuje mgłę rozpylaną podczas deszczu oraz zapewnia lepszą stabilność aerodynamiczną pojazdu. Ponadto zmniejsza zabrudzenie tylnej ściany.

Więcej informacji na temat dyfuzora dachowego, szczegółów technicznych oraz możliwości zastosowania do różnych pojazdów można uzyskać u wszystkich doradców firmy winkler.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.