Select Page


Yanosik: nawiguj z androidem


 

Rosnąca popularność systemu operacyjnego Android sprawia, że coraz więcej aplikacji powstaje właśnie z myślą o nim. Telefon komórkowy z Androidem można łatwo zamienić w multimedialne urządzenie o wielu zastosowaniach – jednym z najbardziej użytecznych jest nawigacja samochodowa.

Aby szybko dotrzeć do celu, nie trzeba już kupować i instalować w samochodzie drogiego dedykowanego urządzenia. Wystarczy pobrać aplikację na telefon. Co ważne, takie rozwiązanie może być zupełnie darmowe.

Za lidera krajowego rynku nawigacji samochodowych dla Androida uważano dotąd aplikację NaviExpert. Niedawno pojawiły się jednak ciekawe alternatywy w postaci Google Nawigacji i Nawigacji Yanosik. Wyróżniają się nie tylko wprowadzeniem interesujących rozwiązań – także tym, że są bezpłatne.

Funkcjonalność mobilnych nawigacji samochodowych wykracza dziś poza wytyczanie dogodnych tras przejazdu. Dzięki połączeniu z internetem, aplikacje informują o aktualnej sytuacji drogowej i dostosowują do niej proponowane trasy. Mogą też ostrzegać przed zagrożeniami takimi jak fotoradary, kontrole drogowe czy wypadki, oraz sugerować zmianę trasy, jeśli podczas jazdy zmieni się sytuacja na drogach – na przykład powstanie korek. Producenci korzystają przy tym z różnych rozwiązań. NaviExpert tworzy modele na podstawie danych historycznych, przewidując prawdopodobne natężenie ruchu. Yanosik wyświetla aktualne, rzeczywiste informacje – pozwala to ostrzec przed sytuacjami wyjątkowymi i nieprzewidywalnymi, niestety kosztem większej transmisji danych.  

Nawet najlepiej zaprojektowana nawigacja samochodowa nie sprawdzi się, jeśli mapy, w oparciu o które działa, są słabej jakości. Na szczęście mapy, z których korzystają nawigacje na Androida, są poprawne – a producenci dokładają starań, aby stale podnosić ich jakość.

Interfejs mobilnych nawigacji samochodowych jest czytelny i estetyczny, a korzystanie z nich – proste i intuicyjne. Wszystkie pozwalają na obsługę za pomocą komend głosowych, co bardzo ułatwia korzystanie z aplikacji podczas jazdy.

Jeśli tylko korzystamy z systemu Android w telefonie, warto przyjrzeć się bliżej mobilnym nawigacjom. Zwłaszcza, jeśli nie musimy za nie płacić. Już dziś są one wartościową alternatywą dla dedykowanych urządzeń – a wkrótce zostawią je daleko w tyle.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.