Select Page


Continental: Polski rynek opon jednym z najlepszych w Europie


 

Branża oponiarska może zaliczyć 2011 r. do udanych. W ubiegłym roku sprzedaż opon ciężarowych na polskim rynku wzrosła o 9,8% w stosunku do roku 2010. Właściciele samochodów ciężarowych kupili od stycznia do grudnia ponad 860 tys. nowych opon, z czego prawie 30% stanowiła opony w rozmiarze 385/65R22.5.
W tym samym okresie europejski rynek skurczył się o 1,1%.

Kolejny rok z rzędu producenci opon odnotowali w Polsce wzrost sprzedaży opon do pojazdów ciężarowych. Największą dynamikę wzrostu sprzedawanego ogumienia zanotowano w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Przez cały 2011 r. nowych nabywców znalazło ponad 860 tys. opon i było ich więcej o 76,8 tys. sztuk.

Dużymi wzrostami obrotów rozpoczął się również ubiegły rok na całym rynku europejskim. Przez pierwsze półrocze dwucyfrowe wzrosty dawały nadzieję na zamknięcie roku sporym zwiększeniem sprzedaży. Ostatecznie producenci opon sprzedali w Europie 11,8 mln opon – o 139 tys. szt. mniej niż przed rokiem. Rekordowy wzrost zanotowano w Rumunii, gdzie nowych nabywców znalazło o 23% opon więcej. Największe spadki obrotów, bo aż o ponad 10% nastąpiły w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
– Branża transportowa, a co za tym idzie rynek opon ciężarowych jest bardzo silnie powiązana z koniunkturą panującą na światowych rynkach. Lepsze nastroje panujące na początku roku w największych gospodarkach przyniosły dwucyfrowe wzrosty sprzedaży opon. Osłabienie koniunktury w drugim półroczu doprowadziło do minimalnego skurczenia się rynku w Europie. Podobna tendencja może utrzymać się również w 2012 r. Jeżeli Polska utrzyma dotychczasowy wzrost gospodarczy możemy liczyć na utrzymanie sprzedaży na podobnym poziomie, co w ubiegłym roku. Natomiast w skali całego kontynentu spadek może sięgnąć nawet 10% –powiedział Grzegorz Jeziak, Truck Tires Manager Continental Opony Polska.
W styczniu i lutym 2012 roku najwięksi producenci opon sprzedali o 28% mniej opon niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. W Polsce po pierwszych dwóch miesiącach spadek sprzedaży wyniósł 7%.

Z osiągniętymi w roku 2011 obrotami w wysokości 30,5 miliardów euro Continental jest jednym z wiodących dostawców motoryzacyjnych na świecie. Oferując układy hamulcowe, urządzenia i komponenty zespołów napędowych i podwozi, zestawy wskaźników, systemy informatyczne i rozrywkowe, podzespoły elektroniczne, opony oraz elastomery techniczne, firma Continental znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz chroni globalny klimat. Continental posiada również znaczące doświadczenie jako partner w dziedzinie sieciowej komunikacji samochodowej. Firma Continental zatrudnia obecnie około 164.000 pracowników w 46 krajach.
Dział Opon jest oficjalnym sponsorem Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012TM w Polsce i na Ukrainie oraz Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2014 FIFA World Cup Brazil™. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź www.ContiSoccerWorld.com.

Dział Opon obejmuje jednostki biznesowe opon do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, opon do pojazdów użytkowych oraz opon przemysłowych, jak również działania związane z oponami do pojazdów dwukołowych. Jako jeden z wiodących producentów opon na świecie, zatrudniający ponad 41.000 pracowników, Dział Opon osiągnął w 2011 roku sprzedaż ogółem w wysokości ponad 8,8 mld €. Obecnie Dział Opon posiada na całym świecie 22 zakłady zajmujące się produkcją i rozwojem. Szeroka oferta produktów Działu oraz stałe inwestycje w badania i rozwój w znaczący sposób przyczyniają się do osiągnięcia efektywnej pod względem kosztowym i wydajnej ekologicznie mobilności.
Do gamy europejskich marek firmy należą: Continental, Uniroyal, Semperit, Barum oraz Matador. Conti360° to nazwa programu obsługi flot, który dzięki rozległej sieci szybko reagujących partnerów serwisowych gwarantuje swym członkom błyskawiczne przywrócenie mobilności w 37 krajach Europy. Więcej informacji znajdziesz na Do gamy europejskich marek firmy należą: Continental, Uniroyal, Semperit, Barum oraz Matador. Conti360° to nazwa programu obsługi flot, który dzięki rozległej sieci szybko reagujących partnerów serwisowych gwarantuje swym członkom błyskawiczne przywrócenie mobilności w 37 krajach Europy.

Więcej informacji znajdziesz na www.continental-truck-tires.com


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.