Select Page


Continental: Udany początek 2011 roku na rynku opon ciężarowych


 

Wyniki pierwszych trzech miesięcy 2011 roku na rynku oponiarskim są bardzo pomyślne. W tym czasie w Europie sprzedano o 12,3% opon więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Również w Polsce odnotowano wzrost, który osiągnął 18,7%. Rozwoju branży nie zahamowały horrendalne ceny kauczuku, które w pierwszych dniach kwietnia 2011 r. wynosiły już 5,3 dolara za kilogram (ok. 14,60 zł/kg), czyli prawie dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Producenci opon do samochodów użytkowych, w tym również jeden z najważniejszych graczy na rynku – Continental, początek 2011 roku mogą zaliczyć do udanych. Odnotowany w tym okresie ponad 12% wzrost sprzedaży w Europie to dobra prognoza dla branży oponiarskiej. Ten wynik umacniają dobre rezultaty sprzedaży i rejestracji samochodów użytkowych w Unii Europejskiej na początku bieżącego roku. Jak podaje ACEA, liczba rejestracji samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony w lutym br., w porównaniu z rokiem ubiegłym, wzrosła o 53,9%, a dużych samochodów ciężarowych (powyżej 16 ton) – aż o 74,4%.

Na polskim rynku opon również odnotowano wzrost. Sprzedaż zwiększyła się o 18,7% w porównaniu z pierwszymi dwoma miesiącami 2010 r. Optymistyczną prognozą są także rezultaty sprzedaży i rejestracji nowych samochodów w Polsce. Według danych pochodzących z baz Centralnej Ewidencji Pojazdów w marcu zarejestrowano 1.732 samochody dostawcze i ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony. Jest to wzrost o 132,48 % w stosunku do marca 2010 r.

Wzrost popytu w ostatnich miesiącach wywołał wzmożoną produkcję opon, zaspokajającą rosnące zapotrzebowanie. Producenci spotkali się jednak ze znacznym wzrostem cen komponentów, zwłaszcza kauczuku naturalnego. Na początku ubiegłego roku kilogram kauczuku kosztował ok. 3 dolary. Obecnie jego cena jest prawie dwukrotnie wyższa i wynosi 5,30 dolara na kilogram. Jest to wynik kryzysu w sprzedaży opon, który miał miejsce w 2008 i 2009 roku. W tym okresie niektórzy plantatorzy drzew kauczukowych zaniechali uprawy. Malejąca podaż kauczuku windowała ceny w górę, a jej ponowny wzrost wymaga czasu.

Polski rynek opon ciężarowych odbudowuje się po kryzysie. Proces ten następuje szybciej niż na rozpatrywanym jako całość rynku europejskim. Mimo znacznego zwiększenia udziału kosztów kauczuku naturalnego w średniej cenie sprzedaży, Continental wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu klientów. Nieuniknione podniesienie cen opon nie wywołało spadku popytu, a dobre wyniki sprzedażowe na początku bieżącego roku zwiastują dalszy rozwój branży oponiarskiej w Polsce i w Europie. Na naszym rynku najpopularniejszym produktem w dalszym ciągu jest opona naczepowa w rozmiarze 385/65 R 22.5. Jej udział w całości sprzedaży wynosi 28% – powiedział Grzegorz Jeziak, szef sprzedaży opon ciężarowych w firmie Continental Opony Polska.

Kauczuk naturalny jest najważniejszym komponentem w produkcji opon i przy obecnych cenach tego surowca, jego udział w kosztach sprzedaży stanowi aż 42%. W skład opony Continental HTR2 o rozmiarze 385/65 R 22,5 wchodzi 24,2 kg kauczuku naturalnego o wartości przekraczającej 350 zł. Na początku 2010 roku koszt kauczuku wykorzystywanego do tej opony wynosił 207 zł, a więc ok. 40% mniej niż obecnie. Obok wzrostu cen kauczuku wyższe koszty produkcji opon generują także rosnące ceny innych surowców niezbędnych do produkcji, takich jak stal, kauczuk syntetyczny czy składniki chemiczne.


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.