Select Page


Goodyear Dunlop: Pojazdy ciężarowe gotowe do zimy  


Goodyear FUELMAX
 

W wielu krajach oznaczenie M+S definiuje oponę do pojazdu ciężarowego jako oponę zimową. Ogumienie M+S na osiach napędowych pojazdów ciężarowych to z pewnością dobry wybór na zimę, warto jednak wiedzieć, że istnieją opony stworzone specjalnie do warunków zimowych.

Oferują one wyższe osiągi na śniegu i lodzie niż produkty oznaczone wyłącznie znakiem M+S. Goodyear Dunlop, właściciel marek Goodyear, Dunlop i Fulda, oferuje szeroki wybór takich opon.

Rozróżnienie pomiędzy standardowymi a zimowymi oponami do pojazdów ciężarowych jest niezwykle istotne. Należy pamiętać, że różnica istnieje również między oponami z oznaczeniem M+S a oponami przeznaczonymi specjalnie na zimę. Oba typy ogumienia noszą oznaczenie M+S, ale specjalne opony zimowe produkowane przez Goodyear Dunlop dodatkowo posiadają na ścianie bocznej znak alpejski, czyli symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu (3PMSF).

Od listopada 2012 r. symbol 3PMSF jest oznaczeniem dobrowolnym, świadczącym o tym, że zimowe parametry opon przeszły test standardu ISO. Regulacja UNECE nr 117.02 określa metodę badawczą, porównującą właściwości trakcyjne na ubitym śniegu między oponą referencyjną a testowaną. Aby zaliczyć test, produkt musi być lepszy od opony referencyjnej o co najmniej 25% w sześciu z dziesięciu kategorii badania. Opony ciężarowe, które zaliczyły test, mogą nosić oznaczenie 3PMSF i są oficjalnie klasyfikowane jako opony śniegowe do stosowania w trudnych warunkach zimowych. Opony ciężarowe ze znakiem 3PMSF są znacznie lepszym wyborem dla większości zimowych warunków drogowych niż opony oznaczone jedynie symbolem M+S. Firmy transportowe, których pojazdy zimą jeżdżą na obszarach zaśnieżonych, powinny stosować opony z oznaczeniem 3PMSF.

Nieprzewidywalne warunki pogodowe w niemal całej Europie i coraz bardziej surowe wymagania wobec opon zimowych sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na opony wielosezonowe. Trakcja na osi napędowej jest kluczem do utrzymania pojazdu w ruchu w okresie zimowym. Tym aspektem kierowano się przede wszystkim projektując nowe opony Goodyear KMAX i FUELMAX. Są to produkty naprawdę wielosezonowe, a opony napędowe obu linii spełniają wszystkie wymogi stawiane oponom zimowym, posiadającym oznaczenia 3PMSF i M+S.

Pojazdy jeżdżące na obszarach, na których panują ostre warunki zimowe, powinny stosować specjalnie zaprojektowane ogumienie zimowe. Goodyear Dunlop ma w swojej ofercie pełną gamę takich opon, przeznaczonych przede wszystkim na osie sterujące i napędowe, ale także na osie naczep. Do zimowych opon na oś kierowaną należą Goodyear UltraGrip WTS i Dunlop SP 362. Wyróżniają się one otwartymi blokami bieżnika w kształcie litery Z oraz mieszanką, zapewniająca optymalne zachowanie w zakrętach i przenoszenie siły hamowania przede wszystkim w warunkach zimowych.

Opony zimowe należy zakładać w pierwszej kolejności na oś napędową. Zapewnienie możliwie najlepszej trakcji na tej osi jest kluczem do utrzymania mobilności zimą. Opony Goodyear UltraGrip WTD i Dunlop SP 462 zapewniają bardzo dobre właściwości trakcyjne i krótką drogę hamowania w zimowych miesiącach, dzięki wysokim osiągom bieżnika, jego otwartej konstrukcji i innowacyjnej technologii 3D-BIS.

Specjalną zimową konstrukcję posiadają również oferowane przez Goodyear opony UltraGrip WTT do naczep. Znajdują one zastosowanie głównie w krajach skandynawskich. Opona ta spełnia warunki oznaczenia 3PMSF i zapewnia wysoki poziom mobilności.

Goodyear oferuje również specjalną oponę na oś napędową do autokarów: UltraGrip Coach, zapewniającą podwyższoną trakcję na śniegu. Opona ta przeznaczona jest przede wszystkim do autokarów jeżdżących w krajach skandynawskich i regionach alpejskich, gdzie oblodzenie zimowych dróg i nagłe opady śniegu mogą powodować duże opóźnienia. Wzór bieżnika i jego szerokość w UltraGrip Coach nie tylko zapewniają doskonałą trakcję na zimowych drogach, ale również ograniczają emisję hałasu, co zwiększa komfort jazdy.

Przegląd opon zimowych do pojazdów ciężarowych oferowanych przez Goodyear Dunlop:

Specjalistyczne opony zimowe Goodyear z oznaczeniem M+S i trzech szczytów górskich z płatkiem śniegu

Oś sterująca

Oś napędowa

Naczepa

Zastosowanie

UltraGrip WTS

   

Długodystansowe/regionalne

 

UltraGrip WTD

 

Długodystansowe/regionalne

   

UltraGrip WTT

Długodystansowe/regionalne

UltraGrip WTS City

   

Transport miejski

 

UltraGrip WTD City

 

Transport miejski

 

UltraGrip Coach

 

Autokary

 

Specjalistyczne opony zimowe Dunlop z oznaczeniem M+S i trzech szczytów górskich z płatkiem śniegu

Oś kierująca

Oś napędowa

Naczepa

Zastosowanie

SP 362

   

Długodystansowe/regionalne

 

SP 462

 

Długodystansowe/regionalne

 

Specjalistyczne opony zimowa Fulda z oznaczeniem M+S (znak 3PMFS wkrótce)

Oś kierująca

Oś napędowa

Naczepa

Zastosowanie

Winter Control

   

Długodystansowe/regionalne/miejskie

 

Winter Force

 

Długodystansowe/regionalne/miejskie

 

Źródło


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.