Select Page


Goodyear: Opony Goodyear gotowe na nowy obowiązek etykietowania w UE


 

Warszawa, 29 maja 2012 r. – Firma Goodyear poinformowała o zakończeniu testów ponad 1200 opon do samochodów osobowych. Badania objęły około 70 typów opon, aby Goodyear mógł z wyprzedzeniem spełnić wymóg unijnego etykietowania opon, wchodzący w życie 1 listopada 2012 r.
Ocena opon zajęła blisko rok. Testy prowadzono w Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu – głównej placówce badawczo-rozwojowej firmy w Europie. Goodyear rozpoczął testy wszystkich oferowanych opon, aby spełnić wymogi nowej europejskiej regulacji w sprawie etykietowania. Przepisy wymagają od wszystkich producentów przeprowadzenia wewnętrznych testów opon pod kątem ich osiągów co do 3 parametrów pokazywanych na etykiecie. Badania są prowadzone w oparciu o metody szczegółowo zdefiniowane przez UE.
Testy zakończono przed czasem – około miesiąca przed rozpoczęciem okresu, w którym oznaczenie opon jest dobrowolne i osiem miesięcy przed obowiązkowym wprowadzeniem oznaczeń. Od 30 maja 2012 r. dopuszczalne będzie dobrowolne etykietowanie wszystkich opon sprzedawanych na terytorium Unii Europejskiej, zaś  od 1 listopada 2012 r. ich oznaczanie etykietą stanie się obowiązkowe. Etykiety będą wprowadzone po to, aby dostarczać konsumentom więcej informacji o oponie, którą kupują i jej wpływie na pojazd. Pomogą w tym informacje o przyczepności ogumienia na mokrej nawierzchni, efektywności paliwowej (związanej z oporami toczenia opony) oraz poziomie emitowanego hałasu.
Przygotowanie Goodyeara do wprowadzenia etykietowania opon było bardzo ważnym przedsięwzięciem, ponieważ firma od ponad stu lat opiera swoją działalność na dwóch głównych filarach: bezpieczeństwie ruchu drogowego i trosce o środowisko naturalne. Etykiety zwrócą uwagę właśnie na te aspekty, stawiając wysokie wymagania zwłaszcza co do przebiegów, które wpływają na ilość spalanego paliwa, a tym samym na poziom emisji CO2. Dodatkowo wyszczególniona będzie również informacja  o hamowaniu na mokrej nawierzchni, będącym ważnym kryterium oceny bezpieczeństwa.
Poza etykietowaniem opon, Goodyear będzie również aktywnie prowadzić kampanie informacyjne i umieszczać informacje o etykietowaniu opon w materiałach marketingowych kierowanych do klientów. Kompendium wiedzy o etykietach będzie dostępne również na stronie internetowej oraz w materiałach drukowanych.
„Jesteśmy przekonani, że etykietowanie sprawi, iż parametry opon – kluczowe  z punktu widzenia bezpieczeństwa i ekologii – staną się lepiej znane konsumentom. Z tego względu bardzo poważnie potraktowaliśmy badanie opon pod kątem osiągów, które będą widoczne na etykiecie. Ogółem pracowało nad tym aż 100 inżynierów  i operatorów, bowiem mieliśmy do przetestowania około 1200 opon” – powiedział Xavier Fraipont, Dyrektor ds. technologii opon osobowych.

Więcej informacji:  www.goodyear.pl


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.