Select Page


Goodyear: Opony Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości FIA


 

Jochen Hahn liderem po siódmej rundzie Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA

Jochen Hahn z zespołu Castrol Team Hahn Racing jadący MAN-em na oponach Goodyeara jest liderem po siódmej rundzie Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA, które odbyły się w Smoleńsku w miniony weekend (28-29 lipca br.) Pierwszy sobotni wyścig wygrał Antonio Albacete z teamu Equipo Cepsa, zaś w drugim wyścigu zwyciężył Rene Reinert – obaj za kierownicą MAN-ów. W niedzielę Jochen Hahn wygrał oba wyścigi. Kolejna runda serii odbędzie się w miejscowości Most w Czechach 1 i 2 września br., po tradycyjnej sierpniowej przerwie.
Opony Goodyear Truck Racing, stosowane przez wszystkie zespoły ścigające się w Mistrzostwach, zamontowano również na ciężarówce, która ostatnio pobiła dwa światowe rekordy prędkości. Chodzi o Mean Green – najszybszy na świecie hybrydowy pojazd ciężarowy.
Mean Green pobił rekordy w kwietniu br. na lotnisku Wendover w stanie Utah w USA. Zbudowana przez Volvo ciężarówka, której właścicielem i kierowcą jest Boije Ovebrink, pobiła należący do niej samej międzynarodowy rekord prędkości w jeździe na kilometr ze startu zatrzymanego, a także w jeździe na kilometr ze startu lotnego1.

Potwierdzone wyniki2 to:
Kilometr ze startu zatrzymanego – 153,252 km/h (poprzedni rekord: 152,253 km/h)
Kilometr ze startu lotnego – 236,577 km/h (poprzedni rekord: 218,780 km/h)

Goodyear Dunlop ściśle współpracował nad przygotowaniem opon do Mean Green – maszyny, która wyróżnia się ogromną mocą 2100 koni mechanicznych oraz momentem obrotowym sięgającym 6770 Nm. Dzięki temu od zera do 100 km/h przyspiesza zaledwie w cztery sekundy.

Opony Goodyear Truck Racing 315/70R22.5 zamontowane na osi sterującej są identyczne ze stosowanymi w Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA. Na oś napędową Goodyear zbudował specjalne, pojedyncze opony o rozmiarze 495/45R22.5. Skonstruowano je na bazie osnowy opon 495/45R22.5 Goodyear Marathon LHD, co świadczy o ich niezwykłej wytrzymałości. Komponenty osnowy, w tym mieszanka i wzmocnienia, są te same, co w oponie standardowej, zoptymalizowano natomiast ich wytrzymałość i zachowanie przy wysokich prędkościach. Zmiany to dodatkowa warstwa pod bieżnikiem, obniżona grubość bieżnika dla ograniczenia wzrostu temperatury opony, jak również wyścigowa mieszanka gumowa i zoptymalizowana powierzchnia styku dla zwiększenia trakcji.
W ramach kompleksowych testów opracowano specjalny test oceniający wytrzymałość opony na przyspieszenia i prędkości osiągane przez Mean Green. Opony wytrzymywały prędkość nawet 350 km/h bez uszkodzeń strukturalnych.
Goodyear Russia LLC powstała w 2002 roku i bardzo aktywnie promuje technologie poprawiające parametry jezdne opon Goodyear oraz usługi firmy dla operatorów pojazdów ciężarowych, rolniczych i przemysłowych w regionie. Spółka oferuje opony marek Goodyear i Sava. Goodyear ma dobrze rozwiniętą sieć usługową, obejmującą najważniejsze regiony Federacji Rosyjskiej, w tym 100 punktów sprzedaży. Rosyjscy dealerzy Goodyeara zaproszeni na wyścig w Smoleńsku chwalili dobrą atmosferę wydarzenia i byli pod dużym wrażeniem osiągów wyścigowych pojazdów ciężarowych.

Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Wielu wiodących w świecie producentów pojazdów użytkowych montuje opony Goodyear jako wyposażenie oryginalne. Są wśród nich: DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault Trucks, Scania i Volvo. Goodyear jest także dostawcą opon dla wszystkich największych producentów naczep. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine24h, pomoc drogowa, usługa Mobility, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować najszerszy w branży zakres usług dedykowanych.
Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 53 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia około 72 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Więcej informacji…


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.