Select Page


Goodyear: wprowadza opony Marathon + do pojazdów ciężarowych


 

Wprowadzenie Goodyear Marathon +, nowej linii opon do pojazdów ciężarowych, oznacza redukcję kosztów operacyjnych związanych z użytkowaniem aut – w porównaniu do opon poprzedniej generacji1 i produktów konkurencji2. Opony do przewozów długodystansowych Goodyear Marathon LHS II + i LHD II + na oś sterującą i napędową oferują najniższy opór toczenia wśród opon Goodyeara przeznaczonych do pojazdów ciężarowych, a także lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni niż opony innych producentów2, bez pogorszenia ich żywotności. Opór toczenia produktów z linii Marathon + jest o 7% niższy niż w modelach poprzedniej generacji – Marathon LHS II i LHD II. Oznacza to jeszcze mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję spalin1.

Testy przeprowadzone przez TÜV Süd Automotive2 porównujące sprawność nowych opon Marathon + z trzema najważniejszymi konkurentkami wykazały wyróżniające się parametry pod względem niskiego oporu toczenia i skutecznego hamowania na mokrej nawierzchni. Postęp ten był możliwy głównie dzięki zastosowaniu nowego, innowacyjnego dodatku do mieszanki bieżnika: Silefex.

Dane rynkowe
Koszty paliwa stanowią nawet 34,9% łącznych kosztów użytkowania pojazdu.
Na drugim miejscu są koszty pracy kierowcy, wynoszące 27,1% Koszt opon to zaledwie 2,4%3, dlatego firma Goodyear skupia się na technologiach, które zmniejszają zużycie paliwa. W pracach badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na podnoszenie efektywności paliwowej opon, Goodyear równocześnie kładzie ogromny nacisk na poprawianie przebiegów opon i ich przyczepności na mokrej nawierzchni.

Technologia Sileflex
Doskonałe parametry oporu toczenia – o 7% mniejsze niż w poprzednim modelu – osiągnięto dzięki nowemu dodatkowi do mieszanki bieżnika pod nazwą Silefex. Za sprawą tego rozwiązania opony z linii Marathon + cechuje również znakomita przyczepność na mokrej nawierzchni. Silefex opracowano w Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu. W jego skład wchodzi zoptymalizowana mieszanka wypełniaczy krzemionkowych oraz naturalnej gumy wysokiej jakości.

Dodatkowe zalety
Oprócz poprawy w zakresie oporów toczenia, niektóre rozmiary nowych opon Marathon LHS II + na oś sterującą wyróżniają się lepszą nośnością, która umożliwia zwiększenie ładowności pojazdu.

Goodyear Marathon LHS II + i LHD II +, zastępujące modele Goodyear Marathon LHS II i LHD II, wyznaczają nowe standardy w dziedzinie osiągów opon, szczególnie w zakresie oporów toczenia, co skutkuje zmniejszeniem zużycia paliwa i emisji spalin.

Użycie opon Marathon LHS II +, LHD II + i LHT II + może zmniejszyć zużycie paliwa o 1% Dzięki temu, w przypadku zespołu ciągnika z przyczepą spalającego 32 l/100 km, przy cenie paliwa 1,20 euro za litr i rocznym przebiegu 120 tys. kilometrów, oszczędność wyniesie 500 euro rocznie na pojazd, przy zmniejszeniu emisji CO2 o 1000 kg.

Testy i wyniki badań
Jak wynika z raportu TÜV Süd Automotive 76246887-1², porównującego opory toczenia opon na oś sterującą i napędową w rozmiarze 315/70R22.5 oraz opon na osie wleczone – rozmiar 385/65R22.5 – zestaw opon Goodyear złożony z Marathon LHS II + na oś sterującą, Marathon LHD II + na oś napędową i Marathon LHT II na oś wleczoną był od 3 do 19% lepszy niż produkty konkurencji. W jednym przypadku opona Marathon LHD II + była porównywalna z konkurencją, a w pozostałych przypadkach lepsza nawet o 16%. Opona na oś wleczoną Marathon LHT II uzyskała wyniki od 12 do 28% lepsze niż inne produkty.

Raport TÜV Süd Automotive nr 76246886-1 dotyczył przyczepności na mokrej nawierzchni z zastosowaniem opon na oś sterującą Goodyear Marathon LHS II + i opon na oś napędową Marathon LHD II +. Wyniki testów przyczepności na mokrej nawierzchni wykazały, że pod względem drogi hamowania zestaw opon Goodyear był w każdym przypadku lepszy niż opony konkurencji, a w jednym przypadku uzyskał wynik krótszy o 0,9 metra. Średnie wyniki zestawu opon Goodyear
w zakresie hamowania na mokrym asfalcie były o 2% lepsze niż konkurencyjnych opon.

Współpraca nad rozwojem
Nad rozwojem nowych opon Marathon + Goodyear ściśle współpracował z działem pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz. Próby nowych opon, w tym testy zużycia oraz zachowania na mokrej nawierzchni, przeprowadził dział Mercedes-Benz Trucks, potwierdzając właściwości nowych opon, oznaczonych teraz jako Marathon LHS II + i Marathon LHD II +. Aby mieć pewność, że uzyskiwane wyniki są poprawne i możliwe do utrzymania przez cały okres eksploatacji opon, w próbach terenowych wzięło udział kilka flot. Testy prowadzono przez 18 miesięcy na ciężarówkach Mercedes-Benz Actros 1844 i 1841, obsługujących długodystansowe przewozy komercyjne.

Goodyear oferuje obecnie linię opon Marathon + wszystkim największym producentom pojazdów ciężarowych prezentując zalety tego ogumienia. Producenci ciężarówek dowiadują się jakie korzyści może przynieść zastosowanie nowych opon Goodyear jako pierwszego wyposażenia ich pojazdów ciężarowych.


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.