Select Page


Jak w pełni wykorzystywać właściwości opon do pojazdów ciężarowych?


 

Goodyear Dunlop radzi, w jaki sposób wydłużać żywotność opon i ograniczać koszty ich eksploatacji

Właściwości opon wpływają nie tylko na zużycie paliwa. Odpowiednio używana i konserwowana opona wystarcza na dłużej, co przekłada się na niższe koszty użytkowania w przeliczeniu na kilometr. Goodyear Dunlop podpowiada operatorom flot, jak można wydłużyć żywotność opon do pojazdów ciężarowych i w pełni wykorzystać wszystkie ich właściwości.

Wprowadzenie w listopadzie ub. roku systemu etykietowania opon w Unii Europejskiej spowodowało, że wzrosło zainteresowanie parametrami opon, takimi jak: efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej nawierzchni czy poziom hałasu zewnętrznego. To bardzo ważne cechy ogumienia, jednak należy pamiętać, że istnieją również inne, które warto wziąć pod uwagę, aby uzyskać wymierne korzyści ekonomiczne. Dlatego niezbędny jest nie tylko właściwy dobór opon do indywidualnych potrzeb użytkowych, ale też odpowiednia konserwacja ogumienia.

Wybór opony

Pierwszym krokiem jest wybór właściwej opony. Operatorzy flot powinni dobierać je w zależności od swoich specyficznych potrzeb. Ogumienie do przewozów długodystansowych, regionalnych, mieszanych oraz te do innych zastosowań ma różne właściwości. Tych różnic nie powinni ignorować operatorzy, dla których ważne są wysokie parametry opon, a przede wszystkim efektywność kosztów.

Bardzo istotny jest rozmiar opon, dlatego należy zwrócić uwagę na instrukcje producenta pojazdu oraz producenta opon. Zdecydowanie zaleca się zakładanie identycznych opon na jednej osi. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie równowagi i jednakowej przyczepności po obu stronach pojazdu. Jest to szczególnie ważne, bowiem różne rodzaje opon mogą mieć różne parametry, np. jeśli chodzi o drogę hamowania.

Dobór opon pod kątem pory roku jest również ważnym elementem optymalizacji kosztów, w tym zużycia paliwa. Opony zimowe są niezbędne, gdy pojazd pracuje w niskich temperaturach, szczególnie na oblodzonych czy ośnieżonych drogach. Należy też pamiętać, że w niektórych krajach ogumienie zimowe jest wymagane zgodnie z przepisami prawa.

Ciśnienie w oponach

Podczas użytkowania opon kluczowa jest ich konserwacja i utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia.
Powietrze wewnątrz opony przenosi większość obciążenia, na które składa się masa pojazdu i przewożonych towarów. Odpowiednie ciśnienie w oponach jest konieczne, by uzyskać optymalne zużycie paliwa oraz zwiększyć żywotność i trwałość ogumienia.

Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy (ETRTO) zaleca sprawdzanie ciśnienia co dwa tygodnie, na zimnych oponach (2-3 godziny po zatrzymaniu pojazdu). Wysoka temperatura opon może bowiem zmienić wartość ciśnienia, a wszystkie zalecenia co do jego prawidłowej wysokości dotyczą parametrów przy standardowej temperaturze otoczenia.

Ciśnienie w oponach musi być dostosowane do obciążenia oraz zgodne z zaleceniami producenta pojazdu albo producenta ogumienia. Zalecenia Goodyeara dotyczące poziomu ciśnienia
w oponach można znaleźć w dostępnym na stronie www.goodyear.eu firmowym katalogu1. Ponadto ze strony www.etrto.org można pobrać zalecenia ETRTO2. Podczas kontroli ciśnienia warto ocenić wizualnie stan opony, by upewnić się, że nie wbiły się w nią żadne przedmioty,
czy też nie jest uszkodzona w inny sposób. Należy również sprawdzić głębokość bieżnika.

Niedostateczne ciśnienie

Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie powoduje wzrost jej temperatury, co skutkuje wyższym zużyciem paliwa i może prowadzić do przedwczesnego zużycia ogumienia. Ponadto zmienia się kształt powierzchni styku opony z nawierzchnią, co powoduje przyspieszone zużycie barków opony. Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych ocieraniem się ścian bocznych opon pracujących w parach, należy upewnić się, że pracują one przy właściwym, jednakowym w obu poziomie ciśnienia. Ciśnienie obniżone o 30% w stosunku do zalecanego może spowodować skrócenie żywotności opony nawet o jedną trzecią.

Nadmierne ciśnienie

Zbyt wysokie ciśnienie w oponie przyspiesza jej punktowe zużycie i powoduje znaczne obniżenie komfortu jazdy. Opona zużywa się nierównomiernie, pogorszeniu ulega trakcja, występuje ryzyko zapadania się w miękkim gruncie czy uszkodzenia zawieszenia, a nawet przewożonych towarów.

Pogłębianie i bieżnikowanie

Wszystkie opony Goodyear mogą być pogłębiane i bieżnikowane, o ile nie zostały uszkodzone oraz nie są nadmiernie zużyte. Goodyear zalecana przeprowadzenie profesjonalnego pogłębiania, gdy bieżnik ma jeszcze 3-4 mm głębokości
w przypadku opon używanych na autostradach i 5-6 mm tam, gdzie zachodzi większe ryzyko przebicia – na przykład w zastosowaniach mieszanych. Przy tej głębokości bieżnika profil opony nie jest już optymalny, ale wciąż możliwe jest przeprowadzenie jej pogłębiania na głębokość kolejnych 3 mm. Koszt takiego działania to około 35 euro1, a przedłuża żywotność opony o kolejne 20 000 do 50 000 kilometrów (w zależności od rodzaju zastosowania). Po zużyciu pogłębionego bieżnika do około 2 mm, oponę można dalej bieżnikować. Goodyear Dunlop oferuje wiele bieżnikowanych produktów, w tym opony TreadMax, których parametry są bardzo zbliżone do nowych opon klasy premium. Bieżnikowanie używanej opony kosztuje około 40% mniej, niż zakup nowej, a bieżnik w takiej oponie można ponownie pogłębiać, aby wydłużyć jej żywotność i zmniejszyć koszt eksploatacji.
W wielu przypadkach możliwe jest także drugie bieżnikowanie i pogłębianie. Dotyczy to przede wszystkim produktów wysokiej jakości Goodyear Dunlop, pod warunkiem wcześniejszej prawidłowej eksploatacji opony. Bieżnikowanie zmniejsza wpływ na środowisko naturalne, jako że w tym procesie wykorzystuje się mniej surowców i energii, niż w procesie produkcji nowej opony.

Prawidłowa eksploatacja pojazdu = dłuższe życie opony i oszczędność paliwa

Stan pojazdu ma istotny wpływ na zużycie opon i efektywność paliwową. Zbieżność osi, geometria kół, stan hamulców i amortyzatorów wpływają na żywotność opon, dlatego
też należy je regularnie kontrolować.

Osie muszą mięć prawidłową zbieżność. Często zdarza się, że osie naczep wykazują nieprawidłową zbieżność, co prowadzi do szybszego zużycia opony i powoduje marnotrawstwo paliwa. Wyeksploatowane elementy podwozia i nieprawidłowa geometria kół zmniejszają żywotność opon i powodują wzrost oporu toczenia. Ponadto wycieki oleju
i paliwa na opony mogą je trwale uszkodzić.

Ładunek również może mieć wpływ na zużycie opony i efektywność paliwową. Środek ciężkości powinien być taki nisko, jak to możliwe, a masa prawidłowo i równomiernie rozłożona.
Czynnikiem maksymalizującym żywotność opon są także umiejętności kierowcy. Regularne szkolenia kierujących pojazdami mogą wydłużyć żywotność opon, zmniejszyć zużycie paliwa oraz przynieść bardziej bezpieczne i szybsze przejazdy.

Licząca 2000 punktów w całej Europie sieć serwisowa Goodyear TruckForce posiada ogromne doświadczenie i wiedzę, które pomagają flotom optymalizować wartość ich opon.
Jednak wielu operatorów rzadko odwiedza warsztat oponiarski. Oznacza to, że serwisem opon zajmuje się sama flota lub kierowca. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieli oni o co należy zadbać, aby zapewnić oponie możliwie długą żywotność i zachowanie wysokich parametrów.

Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Wielu wiodących w świecie producentów pojazdów użytkowych montuje opony Goodyear jako wyposażenie oryginalne. Są wśród nich: DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault Trucks, Scania i Volvo. Goodyear jest także dostawcą opon dla wszystkich największych producentów naczep. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine24h, pomoc drogowa, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować jeden z najszerszych w branży zakresów usług dedykowanych.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 52 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia ok. 69 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 6 lat temu.