Select Page


Sava Tires – lider produkcji opon w Europie Południowo-Wschodniej


 

Słoweńska fabryka opon Sava mieści się w mieście Kranj. Produkowane są tam przede wszystkim najwyższej jakości opony ciężarowe, opony zimowe marki Sava do samochodów osobowych, a także ogumienie innych marek grupy Goodyear. Wszystko to z wykorzystaniem najnowszych technologii. Sava Tires jest obecnie jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących opony w Europie. Odgrywa kluczową rolę w programie firmy Goodyear Dunlop dotyczące produkcji opon do pojazdów ciężarowych – wszystkie opony o rozmiarze 17,5” są wytwarzane właśnie w tej fabryce. Rocznie w Savie produkowanych jest około ośmiu milionów opon, a przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 1400 osób.
Obiekt położony jest w Kranj – czwartym co do wielkości mieście Słowenii, znajdującym się tylko ok. 30 minut drogi od stolicy kraju, Ljubljany. Zakład znajduje się w pobliżu granicy z Austrią i Włochami – w strategicznym miejscu Europy Centralnej. Produkcja obejmuje zarówno opony do samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych. Większość swojej produkcji Sava eksportuje. Sava zajmuje się również dystrybucją opon marek należących do Goodyeara na terenie Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry, Republiki Macedonii i Albanii.
Historia firmy sięga 1921 roku, kiedy to przedsiębiorstwo Vulkan założyło w Kranj zakład produkcji wyrobów gumowych. W 1931 r. właścicielem zakładu została firma Semperit, a następnie w 1939 r. zakład przejął niemiecki Continental. W 1947 r. nastąpiła nacjonalizacja zakładu, który przyjął nazwę Sava Rubber Products Company, od nazwy rzeki – Sava, nad którą leży Kranj. Rok później nazwa Sava stała się marką – w zakładzie rozpoczęto seryjną produkcję opon i dętek samochodowych.
Firma przeniosła się do swojej obecnej lokalizacji w 1956 r. Pierwsze opony bezdętkowe i opony przeznaczone do jazdy przy wysokich prędkościach wyprodukowano w 1965 r. Dwa lata później spółka zawarła umowę licencyjną z firmą Semperit, zaś spółka Sava Semperit rozpoczęła produkcję w 1972 r.
W 1995 r. Sava i Goodyear rozpoczęły negocjacje. W ich wyniku, w 1997 r. Goodyear rozpoczął działalność produkcyjną w Słowenii, po zakupie przez Goodyear Tire & Rubber Company 60% udziałów słoweńskiej spółki. Goodyear nabył pozostałe 40% udziałów w 2004 r. Obecnie słoweńska fabryka odgrywa kluczową rolę w strategii produkcyjnej i dystrybucyjnej koncernu Goodyear Dunlop w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest to także bardzo ważne centrum dystrybucji w regionie. Wybudowany w 2002 r. magazyn o powierzchni 17 100 m2 spełnia też rolę głównego centrum logistycznego dla Europy Południowo-Wschodniej. Magazyny słoweńskiego zakładu mogą pomieścić do miliona opon do samochodów osobowych i ciężarowych.
Jakość, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność i troska o środowisko naturalne są fundamentami działalności firmy. Spółka dba również o zachowanie najwyższych europejskich standardów produkcyjnych. Zakład zdobył kilka nagród za swoją działalność w tym zakresie.
W Polsce Sava jest liderem rynku opon ciężarowych w segmencie opon ekonomicznych.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 57 zakładach w 23 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Goodyear zatrudnia ponad 69 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Więcej informacji na temat Sava Tires: www.savaopony.pl


 

Katagoria: opony
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.