Select Page


MAN: autobusy hybrydowe MAN na ulicach Barcelony


MAN_Lions_City_hybrydowy_Barcelona
 

Zakłady autobusowe TMB w Barcelonie kupują 10 nowych miejskich autobusów hybrydowych MAN Lion’s City Hybrid, dzięki czemu flota tych pojazdów wzrośnie do 21.

Firma MAN Truck & Bus Iberia wygrała przetarg organizowany przez zakłady transportu miejskiego Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) na zakup dalszych dziesięciu hybrydowych autobusów miejskich. Nowe autobusy MAN Lion´s City Hybrid zostaną przekazane klientowi do końca 2013 roku. Tym samym liczba autobusów hybrydowych MAN obsługujących Barcelonę wzrośnie do 21 – będzie to największa flota miejska tego typu pojazdów.
Autobusy pojedyncze o długości 12 metrów napędzane są dwoma silnikami elektrycznymi, każdy o mocy 75 kW i momencie obrotowym 3.000 Nm. Taki układ napędowy umożliwia równomierne i ciche ruszanie pojazdu, bez emitowania szkodliwych substancji do atmosfery. Silniki elektryczne zasilane są z dwóch źródeł. Umieszczone na dachu pojazdu kondensatory (ultracap) gromadzą energię kinetyczną uwalnianą podczas hamowania i zużywają ją przy ruszaniu pojazdu. Drugie źródło energii – silnik wysokoprężny MAN-D08 o pojemności skokowej 7 litrów i mocy 250 KM – uruchamiany jest tylko w razie potrzeby. Silnik ten spełnia najbardziej rygorystycznej aktualnie wymagania, nieobowiązkowej normy emisyjnej EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle). Wyłączenie silnika następuje automatycznie w momencie, gdy jego energia przestaje być potrzebna.

„Bardzo się cieszę z zaufania, jakim ponownie obdarzyła nas firma TMB. Zostaliśmy wybrani przez TMB już po raz drugi z rzędu. Najwyraźniej firma TMB postawiła na technologię hybrydową MAN, która zapewnia najlepsze parametry nie tylko pod względem zużycia paliwa, ale także pod kątem niezawodności, co również jest bardzo istotne. Nasze pojazdy sprawdziły się podczas wielomiesięcznej eksploatacji. Nowe zlecenie jest wyrazem podziękowania za dotychczasową współpracę.”  Powiedział Miguel Angel Alonso, kierownik ds. technicznych działu autobusów w firmie MAN Truck & Bus Iberia

Program zwiększania efektywności transportu firmy MAN Truck & Bus
Natężenie transportu i ruchu na drogach europejskich stale wzrasta. Równocześnie ze względu na kurczące się zasoby energii transport staje się coraz droższy. Jako jeden z wiodących na świecie producentów pojazdów ciężarowych i autobusów firma MAN Truck & Bus wnosi istotny wkład do stałej poprawy efektywności transportu. W tym zakresie opracowany został program redukcji całkowitych kosztów eksploatacji (Total Costs of Ownership). Efektywny transport w połączeniu z technologią, serwisem, komfortem pracy kierowcy i badaniami naukowo-rozwojowymi jest plusem dla środowiska i wartością dodaną dla klienta.


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.