Select Page


Setra: S 416 GT-HD na dalekobieżnej linii business-class


 

Firma Touring Bohemia na trasie Praga – Bratysława używa autokarów Setra ComfortClass i jest to pierwsza linia business-class w grupie Eurolines. Wyposażenie dwuosiowego S 416 GT-HD/2 ComfortClass 400 spełnia potrzeby pasażerów biznesowych. Komfortowe siedzenia Nimbusa rozmieszczone w przestronnym szyku 4-gwiazdkowym. Przekładnik napięcia 220 Volt i 12 równomiernie rozłożonych w pojeździe gniazd wtykowych zasilają prądem laptopy i telefony komórkowe. Dzięki bezpłatnie udostępnionej sieci WLAN laptopy i multimedialne telefony komórkowe są stale online. Na pokładzie autokaru zadbano także o rozrywkę. Wielokanałowy system audio z przyłączami w uchwycie umieszczonym z tyłu oparcia siedzenia umożliwia pasażerowi słuchanie programów muzycznych lub dźwięku wyświetlanych filmów video.

Pojazdy Setra ComfortClass 400

Łącznie siedem wariantów pojazdów ComfortClass 400 jednoczy wymagania w zakresie komfortu z atrakcyjną ekonomiką kosztów operacyjnych. Mając w ofercie autobusy wysokopodłogowe i wysokosufitowe do komunikacji turystycznej, dalekobieżnej lub liniowej Setra już w roku 2003 zrealizowała innowacyjną koncepcję długości. Marka autobusowa z Ulm wchodząca w skład Daimler AG ze Stuttgartu już wówczas konsekwentnie wykorzystała zmianę przepisów prawnych ograniczających długość autokarów do 12 metrów, i wyraźne powiększyła zarówno wnętrze, jak i strefę przedniego wejścia. Przedłużenie przedniej części autobusów S 415 GT, S 415 GT-HD, dwu- i trzyosiowego S 416 GT-HD oraz S 417 GT-HD, a także poszerzenie pojazdów było możliwe głównie dzięki konstrukcji wykonanej techniką wręgową nadającą pojazdowi dużą wytrzymałość na skręcanie. Szkielet zabezpieczony jest przed korozją, podobnie jak w autokarach TopClass 400, metodą katodowego lakierowania zanurzeniowego. Pomimo nowej długości kąt natarcia udało się zwiększyć do 7,65° – co bardzo sprawdza się podczas jazdy na krętych wąskich drogach lub przy wyjeżdżaniu z zatoki.

Inną istotną cechą wersji ComfortClass 400 jest kokpit zaprojektowany z uwzględnieniem specyfiki zadań i aspektów ergonomicznych. Stanowisko kierowcy utrzymane w stylistyce autokaru, wyposażone jest między innymi w przełącznik joystickowy, zintegrowane monitory nawigacyjne oraz wiele schowków i półek do użytku kierowcy. Do celów komunikacji liniowej, bez wielkich komplikacji można zainstalować kasę płatniczą. Powiększone pokrywy bagażnika oraz dodatkowe ścianki działowe gwarantują w S 415 GT-HD i S 416 GT-HD jeszcze większą przestrzeń bagażową z wygodnym dostępem dla kierowcy i pasażerów. Wiosną 2005 roku wprowadzono do asortymentu warianty S 415 GT-HD i S 416 GT-HD z kierownicą po prawej stronie dla państw z ruchem lewostronnym. Jesienią 2009 zaprezentowano w ofercie markę udoskonalonych modeli pojazdów ComfortClass 400, której autobusy mają wszystkie istotne środki bezpieczeństwa – w standardzie ochronę na wypadek zderzenia Front Collision Guard (FCG) oraz na zamówienie tempomat kontrolujący utrzymanie bezpiecznego odstępu (ART) i asystenta aktywnego wspomagania nagłego hamowania Active Brake Assist (ABA), asystenta utrzymania toru jazdy (SPA), dużej mocy reflektory ksenonowe Litronic, nowy system nawigacyjny oraz w standardzie sygnalizatory pożarowe.


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.