Select Page


Słoneczny rok Solarisa


New_Solaris_Urbino_18_
 

2014 rok to dla firmy Solaris kolejny rok z rzędu, w którym odnotowała znaczący wzrost sprzedaży oraz jednocześnie zachowała po raz dwunasty swoją niezmienną pozycję lidera polskiego sektora autobusów miejskich.

 

W minionym roku Solaris dostarczył do klientów rekordową liczbę pojazdów. Spółka sprzedała łącznie aż 1380 autobusów oraz trolejbusów i tym samym pobiła swój wynik z 2013 roku z liczba 1302 pojazdów. Aż 80% spośród zrealizowanych w ubiegłym roku zamówień stanowią dostawy do odbiorców zagranicznych (1100 sztuk). Z kolei na rynku polskim nabywców znalazło 280 jednostek.

Tradycyjnie najważniejszym rynkiem producenta były Niemcy. Wśród 197 pojazdów eksportowanych do Niemiec znalazł się autobus z numerem 10.000.Był to Solaris Urbino 12 electric dla Dusseldorfu.

Nowy Solaris Urbino 12

Nowy Solaris Urbino 12

W podsumowywanym okresie autobusy marki Solaris po raz pierwszy trafiły też do Turcji. Stało się to za sprawą wygranego i zrealizowanego przetargu na dostawę 100 przegubowych Urbino 18 dla firmy ESHOT z Izmiru.

„Kolejny rok rekordowo wysokiej sprzedaży to efekt zaufania, jakim obdarzyli nas dotychczasowi klienci i intensyfikacji działań sprzedażowych w krajach europejskich. W minionym okresie byliśmy bardzo aktywni zarówno tam, gdzie Solaris jest znany od dawna, jak też na rynkach, gdzie debiutowaliśmy, na przykład w Turcji. Nie wykluczamy także, że w przyszłości w poszukiwaniu następnych kontraktów wyjdziemy poza nasz kontynent” – stwierdza Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.

 

Inwestycje

Za sprawą corocznych wzrostów sprzedaży Zarząd spółki zadecydował o rozbudowie istniejącej w Bolechowie hali produkcyjnej. W ramach tej inwestycji, która realizuje Eiffage Polska, zostanie dobudowana hala powierzchni ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych.Powstanie także ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Ponadto plany obejmują przebudowanie drogi wjazdowej do głównej siedziby firmy oraz ciągów komunikacyjnych na terenie zakładu.

„Dzięki realizowanej inwestycji zwiększymy moce produkcyjne oraz poprawimy efektywność niektórych procesów. W powstającej hali fabrycznej będziemy wytwarzać zupełnie nową generację naszych lekkich autobusów miejskich – mówi dr inż. Dariusz Michalak, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – Już obecnie fabrykę opuszcza blisko 1.400 pojazdów rocznie, w najbliższych latach planujemy zwiększyć tę liczbę” – dodaje.

Realizacja przebudowy rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, a jej zakończenie zaplanowane jest na drugą połowę 2015. Projekt o wartości 45 mln złotych w części zostanie dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z PO IG działanie 1.4-4.1 pt. „Opracowanie i wdrożenie do produkcji lekkiego autobusu miejskiego”.

 

Premiery produktowe

Miniony rok, to również długo wyczekiwana premiera nowego Solarisa Urbino. Znana obecnie jego wersja debiutowała w 2004 roku. Minęło dokładnie 10 lat, gdy podczas targów w Hanowerze Solaris pokazał nową wersję autobusu miejskiego.

„Ma on lżejszą, jeszcze bardziej trwałą konstrukcję, połączoną z wysoce atrakcyjnym designem. W pojeździe wprowadzono wiele udoskonaleń, które dotyczą niemal wszystkich jego obszarów. Równocześnie zachowano wiele charakterystycznych elementów poprzednika, które doskonale sprawdziły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat eksploatacji” – opisuje nowy produkt Dariusz Michalak.

Nowe Urbino w porównaniu z poprzednią wersją posiada więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Dodatkowo pojazd posiada znacznie mniejszą masą, a co za tym idzie – mniejsze zużycie paliwa. Nowy Solaris gwarantuje także większy komfort podróżowania pasażerom oraz oferuje bardziej ergonomiczne miejsce pracy kierowcy.

Urbino w nowej odsłonie w halach produkcyjnych pojawią się już w najbliższych miesiącach,
a pod koniec roku firma planuje ich sprzedaż na poziomie około 300 sztuk. Do końca 2016 mają całkowicie zastąpić obecną generację.

 

Autobusy elektryczne

Rok 2014 przyniósł firmie Solaris kolejne sukcesy w zakresie pojazdów bateryjnych. Firma pozyskała zamówienia łącznie na 36 autobusów elektrycznych z Czech, Hiszpanii, Niemiec i Szwecji. Producent wygrał także pierwsze przetargi na dostawy elektrobusów na rynku polskim – w Ostrołęce, Jaworznie i Warszawie.

Wśród Solarisów Urbino electric sprzedanych w ubiegłym roku znalazły się modele wyposażone w system ładowania baterii zarówno metodą plug-in, ale także poprzez indukcję czy też z wykorzystaniem pantografu. Zupełnie nowym rozwiązaniem w zakresie pojazdów bateryjnych, wprowadzonym przez Solarisa do oferty w minionym roku, były dodatkowe ogniwa wodorowe zwiększające zasięg autobusu. Zastosowano je w przegubowym Solarisie Urbino 18,75, którego dwie sztuki zakupiła firma Hochbahn z Hamburga.

 

Tramwaje

W roku 2014 Solaris rozpoczął realizację kolejnego już kontraktu na trolejbusy do Niemiec. Zamówienie obejmuje 18 Solarisów Tramino dla Brunszwiku. Do końca ubiegłego roku dostarczone zostały pierwsze trzy tramwaje. Zakończenie realizacji umowy planowane jest na połowę 2015. Również w tym samym okresie do Olsztyna przyjadą dwa z 15 zamówionych Tramino.

 

Nagrody

Sukcesy rynkowe firmy Solaris w roku 2014 zostały dostrzeżone zarówno przez gremia branżowe, jak też osoby niezwiązane bezpośrednio z rynkiem produkcji pojazdów komunikacji publicznej.

Pojazdy spod znaku zielonego jamnika otrzymały liczne nagrody, między innymi nowy Solaris Urbino zdobył złoty medal targów Transexpo w Kielcach dla najlepszego autobusu, a Urbino 18,75 electric z ogniwami paliwowymi został laureatem konkursu „Zrównoważony Rozwój 2015” przeprowadzonego przez niemiecki magazyn „Busplaner”.

Z kolei Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele oraz właściciele Solaris Bus & Coach S.A., zostali zwycięzcami wyjątkowego plebiscytu „Ludzie Wolności”, zorganizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej” oraz telewizję TVN. O wygranej zdecydowały SMS-y czytelników oraz telewidzów.

„Ta nagroda jest szczególnie ważna dla mojego męża, którego tutaj dzisiaj nie ma, bo jest chory. A to on zaryzykował i dlatego wyjechaliśmy z Niemiec, aby budować wszystko od początku. Wierzyliśmy, że ciężką i uczciwą pracą można osiągnąć bardzo dużo. Chcieliśmy przyczynić się do tego, by wyrażenie „Polnische Wirtschaft” nabrało pozytywnego znaczenia. Tę nagrodę traktujemy także jako wyróżnienie dla wielu polskich przedsiębiorców” – mówiła Solange Olszewska, odbierając wyróżnienie.

Solange Olszewska została także wybrana „Najlepszym Menedżerem roku 2014”. O przyznaniu tego prestiżowego tytułu w plebiscycie „Bloomberg Businessweek Polska” decydowały nominacje osób zarządzających czołowymi firmami działającymi na rynku polskim.

 

Plany na rok 2015

W bieżącym roku Solaris nie zamierza zwalniać tempa. Oprócz wdrożenia do produkcji seryjnej nowego Solarisa, firma planuje kolejne nowości produktowe. Do najciekawszych projektów należą prace nad konstrukcją i budową pierwszego dwuprzegubowego autobusu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym jego zasięg. Pojazd powstaje we współpracy z Politechniką Poznańska i Politechniką Warszawską, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech.

„Będzie to dwuprzegubowy autobus o długości 24 metrów. Jego napęd mają stanowić silniki elektryczne zasilane z baterii doładowywanych energią elektryczną z zewnętrznego źródła, w razie potrzeby dodatkowo uzupełnianych energią wytwarzaną przez wodorowe ogniwo paliwowe zamontowane w pojeździe. To niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w autobusie o rzadko spotykanej długości. Stworzymy całkowicie bezemisyjny środek komunikacji miejskiej o bardzo dużej pojemności pasażerskiej, który z powodzeniem może stać się alternatywą na przykład dla tramwaju” – mówi o projekcie Dariusz Michalak.

Kolejną premierą zapowiadaną przez Solarisa w roku 2015 będzie autobus klasy midi przeznaczony między innymi do przewozów szkolnych. Jest to nowość w ofercie polskiego producenta, a prezentacja produktu nastąpi podczas październikowych targów Busworld w belgijskim Kortrijk.

 

Solaris Bus & Coach

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła ponad 11 000 autobusów, które jeżdżą po drogach 29 krajów w blisko 600 miastach. Solaris Bus & Coach S.A. to firma rodzinna, jej założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy. Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek polski autobusy niskopodłogowe i w krótkim czasie zdobyło pozycję lidera w tym segmencie, utrzymując ją po dziś dzień. Firma zatrudnia 2300 osób w Polsce i blisko 500 osób w swoich zagranicznych oddziałach.

 


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.