Select Page


Solaris: 75 autobusów dla Poznania na Euro 2012


 

W środę 10 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podpisało z firmą Solaris Bus & Coach S.A., kontrakt na dostawę 75 niskopodłogowych autobusów. Czterdzieści pięć przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz trzydzieści Solarisów Urbino 12, zostanie dostarczonych MPK w kilku transzach. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice Poznania do końca lipca tego roku. Ostatnia partia autobusów dołączy do taboru w listopadzie 2011.

To już drugi kontrakt jaki w ostatnim czasie podpoznańska firma realizuje dla MPK w Poznaniu. Pod koniec ubiegłego roku do stolicy Wielkopolski Solaris dostarczył 25 autobusów. Łącznie więc w latach 2009 – 2011 tabor poznańskiego przewoźnika wzbogaci się aż o sto niskopodłogowców tej marki. Ponadto firma Solaris dostarczy do Poznania do marca 2012 roku czterdzieści niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino.

„Jesteśmy dumni z faktu, że pojazdy naszej firmy będą wizytówką poznańskiej komunikacji miejskiej podczas zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że poznaniacy na co dzień będą mogli jeździć autobusami miejskimi prezentującymi najwyższe europejskie standardy jakości i komfortu.” – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Autobusy Solaris zostały zakupione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

„Szansę na unijną dotację dał nam konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania w wysokości 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu i 8 maja 2009 roku złożyliśmy wniosek o dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zakup nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych. Departament Wdrażania Programu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego bardzo sprawnie przeprowadził ocenę formalną i merytoryczną i nasz wniosek znalazł się na liście projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach działania 2.5 (rozwój miejskiego transportu). Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na poziomie 73,6 mln zł, a wysokość dotacji dotyczyć będzie kwoty 58,8 mln złotych.” – powiedział Wojciech Tulibacki Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

Wszystkie autobusy będą napędzane nowoczesnymi i ekologicznymi silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Ponadto Solarisy dla Poznania będą w pełni klimatyzowane i wyposażone w system monitoringu oraz system samogaszący. Nowością jest montaż w autobusach automatów do sprzedaży biletów. To rozwiązanie było testowane w poprzedniej partii Solarisów dostarczonych do Poznania. Biletomat w autobusie zyskał uznanie pasażerów, chwalących sobie komfort tego rozwiązania. Teraz bilet będzie można, wygodnie i szybko, nabyć w każdym z 75 nowych Solarisów.

Standardem we wszystkich autobusach Solaris Urbino, jest niska podłoga na całej długości pojazdu oraz tzw. funkcja przyklęku, umożliwiająca obniżenie wejścia do autobusu na przystankach.


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 9 lat temu.