Select Page


Solaris: Nowe Urbino w Białymstoku


 

Nowoczesne autobusy dla nowoczesnego miasta. Tak najkrócej można opisać dostarczenie 48 ekologicznych i komfortowych Solarisów Urbino zakupionych przez miasto Białystok.

Zaledwie czterech miesięcy potrzebował lider polskiego rynku autobusowego na realizację jednego z największych zamówień w Polsce rozstrzygniętych w drugiej połowie poprzedniego roku. Do stolicy Podlasia dotarły już wszystkie niskopodłogowe Urbino, w tym 24 o standardowej, dwunastometrowej długości oraz 24 przegubowe Urbino 18.

„Jest to największa jednorazowa dostawa autobusów w 115-letniej historii Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Nowe Solarisy z pewnością wpłyną pozytywnie na komfort pasażerów, a właśnie na wysokiej jakości podróżowania i poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców, także w środkach transportu publicznego, najbardziej nam zależy” – ocenił nową inwestycję Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białystok.

– Bardzo cieszę się, że Białystok inwestuje w nowoczesną flotę autobusów komunikacji miejskiej. Ochrona środowiska, bezpieczeństwo i komfort podróżnych oraz kierowców to priorytety, którymi od lat, nieodłącznie, kierujemy się w naszej działalności. Te wszystkie cechy posiadają Solarisy Urbino, które wożą mieszkańców Białegostoku – mówiła Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. o nowych Solarisach.

Białostockie Solarisy wyposażone są w ekologiczne silniki spełniające wyjątkowo surową normę emisji spalin EURO 5. Większy poziom bezpieczeństwa zapewnia system monitoringu wizyjnego, na który składa się zestaw 3 kamer wewnętrznych (4 kamer w osiemnastometrowym Urbino 18), kamery cofania oraz dodatkowej kamery obserwującej drogę przed pojazdem. Komfort podróżowania w pełni niskopodłogowymi autobusami docenią wszyscy pasażerowie, a w szczególności osoby starsze i te które poruszają się na wózkach inwalidzkich – specjalna rampa umożliwia im bezproblemowe wejście i wyjście z pojazdów. Natomiast kierowcom, spędzającym w autobusie najwięcej czasu, lepsze warunki pracy zapewnia wydajna klimatyzacja.

Zakup nowych Solarisów to element projektu „Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku – Etap II”, który jest dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach programu „Rozwój Polski Wschodniej”. Łączna kwota dofinansowania to ponad 34 mln złotych, co stanowi około 67% poniesionych kosztów.


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.