Select Page


Solbus i Gazprom Germania: Ekologiczny transport dla Polski


103-20120517
 

Solbus i Gazprom Germania wprowadzają autobusy napędzane gazem ziemnym w Olsztynie i Warszawie

Gazprom Germania i polski producent autobusów Solbus inwestują w rozwój transportu opartego na gazie ziemnym w Polsce. W październiku firmy wprowadziły w Olsztynie 11 autobusów miejskich napędzanych LNG – pierwszych takich pojazdów w Europie. Teraz firma Solbus, jej partner dystrybucyjny Lider Trading oraz Gazprom Germania wygrały przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta Warszawy, przekonując władze stołeczne o środowiskowych i finansowych korzyściach wynikających z wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa silnikowego. Solbus dostarczy Miejskim Zakładom Autobusowym (MZA) 35 innowacyjnych autobusów przegubowych napędzanych LNG, natomiast Gazprom Germania zapewni paliwo oraz zainwestuje w niezbędną infrastrukturę stacji tankowania.
 
„Dzięki autobusom napędzanym gazem ziemnym transport publiczny w Warszawie stanie się bardziej przyjazny środowisku. Gaz ziemny jest również znacznie tańszy, a jego wykorzystanie w transporcie czyni nas mniej zależnymi od ropy naftowej” – mówi Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA. „Znaczenie zastosowania gazu ziemnego jako paliwa w transporcie publicznym ciągle wzrasta przede wszystkim ze względu na jego walory ekonomiczne i ekologiczne. Razem z naszym partnerem z Polski, firmą Solbus, staramy się przekonywać kolejnych konsumentów o atrakcyjności gazu ziemnego jako paliwa silnikowego”, dodaje Timo Vehrs, dyrektor ds. rozwoju biznesu w GAZPROM Germania.
 
Gaz ziemny może być stosowany jako paliwo w formie skroplonej o temperaturze -161°C. LNG ma takie same zalety ekologiczne jak sprężony gaz ziemny (CNG), który na coraz większą skalę jest wykorzystywany w wielu państwach europejskich. Gaz ziemny jest jednym z najbardziej obiecujących paliw alternatywnych, szczególnie biorąc pod uwagę stale rosnące ceny benzyny i diesla. Co więcej, silniki zasilane tym paliwem o wiele ciszej pracują i emitują o 25% mniej CO2.
 
Projekt wprowadzenia autobusów napędzanych LNG w Polsce jest częścią realizowanej przez grupy Gazprom europejskiej strategii rozwoju ekologicznego i przynoszącego oszczędności transportu opartego na gazie ziemnym.
 


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 6 lat temu.