Select Page


VDL Bus & Coach: Hybrydowe Citea dla Enschede


 

Na początku grudnia 2010 w holenderskim mieście Enschede zostały zaprezentowane dwa 12m autobusy hybrydowe Citea. Od lutego 2011 będą jeździły w normalnym rozkładzie jazdy pod mottem „Linia 2 staje się zielona”. Przez dwa lata będą zbierane informacje o ich właściwościach i uzyskanych efektach wytrzymałości.

Ciche, czyste i oszczędne autobusy w Twente
Inicjatorem projektu dla lokalnej komunikacji publicznej jest region Twente (w północnej Holandii) oraz jako partnerzy miasto Enschede i przedsiębiorstwo komunikacyjne Connexxion. W realizacji projektu uczestniczą VDL Bus & Coach, Vossloh Kiepe, Uniwersytet Twente a także biuro DHV.

Projektowanie hybrydowych autobusów Citea rozpoczęto w roku 2009, w ramach programu innowacji holenderskiego rządu „ De Auto van de Toekomst Gaat Rijden” („Nadchodzi pojazd przyszłości”). Program ten został stworzony, żeby na rynek holenderski móc szybciej wprowadzić innowacje w obszarze cichszej, czystszej, inteligentniejszej i bezpieczniejszej mobilności. Oba Citea idealnie pasują do tego programu.

Cele
Nowa generacja autobusów hybrydowych polepsza istniejącą technikę i wprowadza nowe technologie. Celem jest m.in. wyraźna redukcja zużycia paliwa oraz obniżenie emisji CO2, pyłów i czynników szkodliwych. Zostało to osiągnięte dzięki elektrycznemu napędowi autobusów Citea, przy czym silnik Diesla służy jako generator dla energii elektrycznej. Do tego dochodzi odzyskiwanie energii z hamowania. Poza tym silnik Diesla staje się aktywny dopiero po osiągnięciu określonej prędkości i wyłącza się na przystankach czy podczas postoju na światłach. Przy ruszaniu używany jest tylko silnik elektryczny. Oznacza to zerową emisję spalin. Kolejnym aspektem przyjaznym środowisku jest wyraźnie mniejszy poziom hałasu.


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.