Select Page


Volvo: 10 tysięcy autobusów z fabryki we Wrocławiu


Volvo Plug-in Hybrid_6 Gothenburg
 

6 listopada br. z linii produkcyjnej fabryki Volvo we Wrocławiu zjechał 10-tysięczny autobus – międzymiastowy Volvo 8900. Pojazd został uroczyście przekazany klientowi – szwedzkiemu operatorowi transportu publicznego – firmie Nobina. To nie jedyny powód do świętowania sukcesu w tym roku. W 2014 wrocławska fabryka Volvo po raz pierwszy wyprodukuje ponad 1000 autobusów w jednym roku.

Produkcja autobusów Volvo rozpoczęła się we Wrocławiu w 1996 roku. Na przestrzeni lat, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, fabryka sukcesywnie zwiększała roczny wolumen produkcji, przekraczając w bieżącym roku liczbę tysiąca wyprodukowanych pojazdów.

W ostatnich latach fabryka została gruntownie zmodernizowana. Zostały też wprowadzone nowoczesne metody zarządzania produkcją i organizacją pracy, takie jak np. VPS – Volvo Production System. Jest to metoda oparta o zasady Lean Manufacturing, stosowana w celu zwiększania efektywności produkcji i podnoszenia jakości produktów, a także w celu doskonalenia sposobów pracy, zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i w biurach.

Obecnie wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

Marka Volvo jest synonimem jakości, a głównym celem firmy jest uzyskanie zadowolenia klientów poprzez dostarczanie im usług najwyższej jakości oraz konkurencyjnych pojazdów, łączących zaawansowaną technologię z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa. Przykładem wysokiej jakości i trwałości pojazdów Volvo może być zaprezentowany podczas uroczystości, pierwszy autobus miejski wyprodukowany we Wrocławiu w 1996 roku i jeżdżący do dziś we flocie MPK Wrocław.

Firma przykłada również ogromną wagę do troski o środowisko naturalne. W 2010 roku, we wrocławskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Volvo 7900 Hybrid zużywa do 39% mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż analogiczne autobusy w wersji diesel. Do tej pory firma sprzedała już ponad 1500 hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach. Od stycznia br. autobus

Hybrydowy Volvo, jako pierwszy tego typu pojazd, jeździ na regularnej linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

Wprowadzenie do produkcji miejskiego autobusu hybrydowego stanowiło początek strategii firmy Volvo związanej z elektromobilnością. W kolejnych krokach firma wprowadziła na rynek hybrydę przegubową, a we wrześniu br. oficjalnie zaprezentowała elektryczną hybrydę Volvo 7900 na Międzynarodowych Targach Pojazdów Komercyjnych IAA w Hanowerze. Te innowacyjne pojazdy są produkowane przez pracowników wrocławskiej fabryki. Działalność zakładu obejmuje cały proces dostarczania produktów, począwszy od projektowania konstrukcji oraz adaptacji według specyfikacji klientów, poprzez produkcję, aż po jednostki komercyjne i wsparcie po sprzedaży.

Volvo Polska jest częścią lokalnej, wrocławskiej społeczności od blisko dwudziestu lat. Do tej pory, nie tylko wyprodukowaliśmy imponującą liczbę dziesięciu tysięcy autobusów, ale także wprowadziliśmy do produkcji innowacyjny autobus hybrydowy Volvo, który już został dostarczony do wielu firm transportu publicznego w całej Europie. Cieszy fakt, iż jeden z naszych pojazdów hybrydowych jeździ po ulicach Wrocławia i służy mieszkańcom miasta. – powiedział Bengt Lundström, Wiceprezes ds. Przemysłowych, Region Europa, Volvo Bus Corporation i dodał: – Jesteśmy również wiodącym pracodawcą w mieście i w regionie, wyróżnionym tytułem Top Employer za najwyższe, międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Osiągnięcia, które świętujemy dzisiaj, stanowią wyjątkowy powód do dumy dla firmy Volvo Polska i dla ponad trzech tysięcy pracowników w Polsce.

W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych, kiedy to firma ugruntowała swoją pozycję w sprzedaży samochodów ciężarowych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie w skład Volvo Polska wchodzą m.in. dwie fabryki – autobusów i koparko-ładowarek, centra usługowe – informatyczne i finansowe oraz organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych.

W Polsce firma zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. W 2014 roku firma Volvo Polska po raz piąty otrzymała tytuł Top Employer przyznawany przez Top Employers Institute tym pracodawcom, którzy w procesie certyfikacji wykażą, że spełniają najwyższe, międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.

Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy we Wrocławiu jest częścią Volvo Bus Corporation – jednego z największych światowych producentów autobusów, który ma w ofercie kompletne pojazdy, podwozia, nadwozia, rozwiązania w dziedzinie miejskich systemów transportowych, leasing, finansowanie i kontrakty serwisowe.

Wrocławska fabryka to dzisiaj największa fabryka autobusów Volvo w Europie. Produkcja obejmuje zintegrowane procesy montażu podwozia i nadwozia. Powstają tu kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, sprzedawane na rynkach całej Europy. Od 2010 roku we wrocławskiej fabryce produkowany jest autobus hybrydowy Volvo.

Źródło

 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.