Select Page


Volvo Buses spełnia normy Euro 6 i skupia się na oszczędności paliwa


 

Volvo Buses wprowadziło znaczące ulepszenie w całym swoim programie produktów. Efektem tego rozwoju są autobusy oferujące niższe zużycie paliwa, mniejszy wpływ na klimat i niższy poziom emisji. Pierwsze z nowych autobusów trafią do klientów latem.

Największą zmianą jest wprowadzenie trzech zupełnie nowych silników diesla dla standardu Euro 6. Nowe silniki o pojemności 5, 8 i 11 litrów oferują zakres mocy od 240 do 460 KM i zastąpią silniki obecnie stosowane w Europie. Zmiana z Euro 5 na Euro 6 oznacza zmniejszenie emisji tlenków azotu o 87% i zmniejszenie zawartości cząstek w spalinach o połowę. Jednocześnie zmniejszone zostanie zużycie paliwa i wpływ na środowisko dzięki różnym właściwościom technicznym silnika i mniejszej wadze instalacji jednostki napędowej i podwozia.

 – Silniki opracowano z myślą o osiągnięciu możliwie najniższego zużycia paliwa i uzyskaniu wyjątkowo niskiego poziomu emisji, wymaganego przez standard Euro 6 – mówi Nils Nilsson, Euro 6 Program Manager w Volvo Buses.

Niezwykle istotnym dla zapewnienia redukcji spalania jest wyposażenie każdego autobusu w silnik odpowiednio zoptymalizowany pod kątem przewidzianej dla niego eksploatacji.  Autobusy turystyczne Volvo 9700 i Volvo 9900 zostaną wyposażone w 11-litrowe silniki w miejsce obecnie montowanych 13-litrowych, co zapewni odpowiednią moc przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia paliwa o 2%.

Nowy silnik o pojemności 8 litrów zastąpi dotychczasowe silniki 7- i 9-litrowe. Silnik 7-litrowy został sklasyfikowany przez instytucję badawczą VTT jako wiodący silnik na świecie pod względem ekonomii spalania. Silnik 8-litrowy, który jest przewidziany dla autobusów międzymiastowych Volvo 8900 i autobusów turystycznych Volvo 9500, zapewni spalanie na podobnie niskim poziomie, pomimo lepszych osiągów. W porównaniu z silnikiem 9-litrowym spalanie i poziom hałasu są zdecydowanie niższe – o całe 4%.

Wszystkie autobusy hybrydowe otrzymają nowe, silniejsze silniki 5-litrowe o mocy 240 KM. Hybrydy Volvo 7900 Euro 6 zapewniają zużycie paliwa mniejsze aż o 45% w porównaniu z autobusami diesla Euro 5, i objęte są usługami telematycznymi Volvo. Silnik 5-litrowy zastąpi także obecny silnik 9-litrowy w autobusach piętrowych Volvo z silnikami diesla, co zapewni zmniejszenie zużycia paliwa o 10%. Zarówno silniki 5- jak i 8-litrowe są dostępne dla konwencjonalnego oleju napędowego i dla biodiesla.

Usługi przyczyniające się do oszczędności paliwa
Na oszczędność paliwa wpływa nie tylko silnik, ale także techniki prowadzenia i eksploatacji pojazdu. W związku z tym Volvo Buses opracowuje też różne usługi zarządzania flotami i szkolenia dla kierowców. Dzięki najnowszej usłudze telematycznej Volvo – Volvo Bus Telematics – operator będzie w stanie monitorować sposób eksploatacji każdego autobusu z floty i kontrolować, jak różne style prowadzenia poszczególnych kierowców wpływają na zużycie paliwa. Usługa dostarczy informacji, których można będzie użyć do szkolenia kierowców w zakresie ekonomicznej jazdy i przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa aż o 10%. Oprogramowanie Volvo Bus Telematics jest obecnie montowany standardowo we wszystkich autobusach hybrydowych Volvo.


 

Katagoria: autobusy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.