Select Page


DAF : Nowoczesna cysterna do mleka na podwoziu DAF FAX CF85


 

DBK Sp. z o.o., autoryzowany dealer DAF z północnej Polski, dostarczył pierwsze w historii podwozie 8×2. DAF FAX CF85 410 został zabudowany niezwykle nowoczesną cysterną do zbiórki mleka produkcji WAM Sianów. Cysterna posiada 4 komory po 5 tysięcy litrów, nowoczesny system pomp i automatyczne próbkowanie. Użytkownikiem pojazdu jest przedsiębiorstwo pana Jerzego Laguny, który wykorzystuje DAFa do zbiórki mleka od gospodarzy z rejonu Suwałk i Augustowa mieszkających tuż przy granicy z Rosją i Litwą.

Konfiguracja 8×2 z trzema osiami skrętnymi jest doskonałym wyborem ze względu na łatwość manewrowania oraz oszczędność w ogumieniu. Jerzy Laguna szacuje, że dzięki 3 osiom skrętnym osiągnie maksymalny możliwy przebieg na ogumieniu, pomimo bardzo częstych manewrów, ponieważ w FAX-ie nie występuje zjawisko „znoszenia” opon. Jest to jedna z nielicznych konfiguracji pojazdów wieloosiowych, spełniających regułę Ackermanna. Ponieważ istnieje możliwość chwilowego dociążenia osi napędowej nawet do 15 ton, FAX CF85 doskonale radzi sobie również na nieutwardzonych nawierzchniach, których w dalszym ciągu jest sporo w północno-wschodniej Polsce. Niezwykle ważną cechą DAF FAX CF85 jest konstrukcja zawieszenia, które zapobiega tzw. „wstrząśnięciu” mleka. W ten sposób zapewniona jest możliwość dostarczenia surowca o najwyższej możliwej jakości wprost do zakładów mleczarskich.

Pan Laguna podkreśla niezwykle niskie koszty eksploatacji pojazdu, wysoką ładowność wynikającą z niskiej masy własnej oraz bardzo wysoką odporność na uszkodzenia, o które nietrudno w wąskich drogach Pojezierza Augustowskiego. Kierowcy pracujący w przedsiębiorstwie zgodnie twierdzą, że jest to najwygodniejsza kabina ze wszystkich pojazdów, jakimi mieli okazję jeździć. Spędzają oni w pojeździe w sumie ponad 14 godzin dziennie i tysiące razy wsiadają i wysiadają z kabiny. Stąd też bardzo docenili łatwość wejścia i wyjścia, kompaktową kabinę ułatwiającą manewrowanie w ciasnych podwórkach.

Przedsiębiorstwo Jerzego Laguny jest podwykonawcą Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL”. To największa polska spółdzielnia mleczarska, w skład której wchodzi siedem zakładów przetwórczych: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Augustowie, Zambrowie i Bydgoszczy. Jest m.in. producentem popularnych i cenionych na rynku marek: „łaciate” i „Milko” oraz liderem w produkcji mleka UHT, posiadając około 35% udziału w rynku tego mleka w kraju.  Znaczną część produkcji SM „MLEKPOL” przeznacza na eksport wysyłając swoje wyroby do niemalże wszystkich krajów świata. Trafiają one do państw Unii Europejskiej, Afryki oraz Dalekiego Wschodu.

DBK, autoryzowany dealer DAF, należy do holdingu motoryzacyjnego GRUPY DBK, który skupia szereg mniejszych spółek oferujących usługi i produkty dla branży transportowej m.in.: pojazdy ciężarowe i dostawcze, naczepy, wynajem środków transportu, leasing, ubezpieczenia, części zamienne, naprawy serwisowe i stacje diagnostyczne.


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.