Select Page


DAF: wprowadza do produkcji samochód LF Hybrid


 

DAF rozpocznie produkcję DAF LF Hybrid, 12-tonowego samochodu dystrybucyjnego z równoległym systemem hybrydowym, jeszcze przed końcem tego roku. Nastąpi to po zakończonych właśnie całościowych testach terenowych, podczas których pojazdy były sprawdzane w najróżniejszych praktycznych zastosowaniach, zarówno u klientów z Wielkiej Brytanii, jak i całej Europy. Zastosowanie technologii hybrydowej może spowodować mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – obniżenie emisji CO2 o 10-20%, w zależności od zastosowania. DAF jest jednym z pierwszych europejskich producentów ciężarówek, którzy rozpoczęli produkcję ciężarówki hybrydowej.

PACCAR, spółka macierzysta DAF, jest liderem w dziedzinie technologii hybrydowej. W Stanach Zjednoczonych marki Kenworth i Peterbilt oferują asortyment modeli, w których wykorzystywana technologia hybrydowa z silnikiem wysokoprężnym i/lub elektrycznym znacząco zmniejsza zużycie paliwa i emisję. W ramach międzynarodowego programu hybrydowego PACCAR samochód DAF LF Hybrid został opracowany w ścisłej współpracy z Eaton, University of Technology w Eindhoven oraz Leyland Trucks Ltd., także spółką PACCAR.

Technologia silnika wysokoprężnego EEV
DAF LF Hybrid wykorzystuje równoległy system hybrydowy z silnikiem wysokoprężnym i silnikiem elektrycznym, przy zastosowaniu którego samochód jest napędzany przez silnik wysokoprężny, silnik elektryczny lub oba jednocześnie. Samochód jest wyposażony w 4,5-litrowy silnik wysokoprężny PACCAR FR, który standardowo spełnia wymagania ultraniskiej emisji substancji szkodliwych, określanych normą EEV bez filtra sadzy. W samochodzie LF Hybrid silnik ten wytwarza maksymalną moc 118 kW/160 KM i jest połączony z automatyczną sześciobiegową skrzynią biegów Eaton (Autoshift).
Pomiędzy sprzęgłem a skrzynią biegów jest zainstalowany silnik elektryczny, który może zarówno zapewniać napęd, jak i funkcjonować jako generator. Energia wyzwalana podczas hamowania jest przechowywana w bateriach litowo-jonowych i ponownie wykorzystywana podczas przyspieszenia. W zależności od stopnia naładowania baterii litowo-jonowych komputer centralny ustala, kiedy napęd zapewnia silnik wysokoprężny, a kiedy i w jakim stopniu używany jest silnik elektryczny.

Baterie litowo-jonowe

Zestaw akumulatorów dla systemu hybrydowego waży ok. 100 kg i składa się z dziewięćdziesięciu sześciu ogniw o napięciu 3,4 V. Gdy te akumulatory są całkowicie naładowane, samochód LF Hybrid może podróżować około dwa kilometry z napędem elektrycznym, bez potrzeby stosowania silnika wysokoprężnego. W praktyce wystarcza to na wjazd i wyjazd z „zielonych stref” w centrach miast. W tego typu warunkach silnik wysokoprężny również pracuje na jałowym biegu, aby napędzać różne elementy (np. pompę sterującą i sprężarkę powietrza). Samochód LF Hybrid jest także wyposażony w system „start/stop”.

Oprócz zestawu akumulatorów technologia hybrydowa DAF składa się z transformatora prądu, który przetwarza prąd zmienny dostarczany przez generator na prąd stały dla akumulatorów. Do podwozia zamontowane jest również urządzenie chłodnicze do chłodzenia wspomnianego transformatora. Samochód DAF LF45.160 Hybrid jest ogółem tylko o 300 kg cięższy niż standardowy model tylko z silnikiem wysokoprężnym. Ponieważ seria DAF LF słynie z korzystnej masy własnej, 12-tonowy LF Hybrid oferuje bardzo użyteczną nośność ok. 7,5 ton.

Potwierdzenie niezawodności w testach terenowych

W ramach standardowej praktyki DAF program opracowywania pojazdu LF Hybrid został zwieńczony całościowymi testami terenowymi. Poza rozbudowanymi programami testowymi wykorzystano dziesięć pojazdów w celu zyskania praktycznego doświadczenia przez klientów w Wielkiej Brytanii i pozostałej części Europy dla różnych zastosowań dystrybucyjnych przez okres dwóch lat. Próba terenowa wykazała przede wszystkim niezawodność technologii hybrydowej DAF, ale także – w zależności od zastosowania – możliwość uzyskania oszczędności w zużyciu paliwa, a co za tym idzie – emisji CO2 o 10-20%.

Inną zaletą technologii hybrydowej jest fakt, że okres eksploatacji elementów podatnych na zużycie, jak np. okładzin hamulcowych i tarczy sprzęgłowej, wydłuży się, gdyż hamowanie będzie odbywać się na silniku elektrycznym.

Leasing operacyjny

DAF rozpoczyna dostawę pojazdu LF Hybrid w Wlk. Brytanii, Holandii, Niemczech, Francji i Belgii – krajach, w których według badań rynku zainteresowanie pojazdami hybrydowymi jest największe. W zależności od powodzenia LF Hybrid na wspomnianych rynkach DAF zadecyduje, czy włączyć ten pojazd do standardowego asortymentu produktów w innych krajach.

Technologia hybrydowa będzie rozwijana dalej w następnych latach, zwłaszcza w stosunku do akumulatorów. Z tego powodu pojazd DAF LF Hybrid jest oferowany standardowo poprzez PACCAR Financial z pomocą leasingu gwarancyjnego, którego umowa pozwala dealerowi DAF wdrożyć ewentualne aktualizacje w okresie obowiązywania umowy. Dzięki temu firmy dystrybucyjne będą zawsze dysponować samochodami najbardziej przyjaznymi dla środowiska za stałą opłatą miesięczną.


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 9 lat temu.