Select Page


DAF: wzmacnia pozycję na europejskim rynku ciężarówek


 

W 2010 roku firma DAF umocniła swoją pozycję na europejskim rynku ciężarówek. W klasie ciężkiej (powyżej 15 ton) DAF udało się osiągnąć udział w rynku EU na poziomie 15,2% *). Pod względem obrotów DAF zajmuje obecnie solidne trzecie miejsce wśród europejskich producentów ciężarówek i zbliża się do realizacji swojego średnioterminowego celu, jakim jest 20% udział w rynku.

Dziesięć lat temu firma DAF była najmniejszą pod względem obrotów spośród siedmiu producentów ciężarówek w segmencie ciężkim. Teraz, gdy udział w rynku sięgnął 15,2% DAF jest już na trzecim miejscu (2009: 14,8%). W Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce i na Węgrzech DAF jest liderem na rynku. W Niemczech i we Włoszech DAF to największa importowana marka.

W ubiegłym roku w 27 krajach Unii Europejskiej (oraz w Norwegii i Szwajcarii) zarejestrowano ponad 183 tys. ciężarówek w klasie powyżej 15 ton. To stanowi wzrost o ponad 9% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to zarejestrowano około 168 tys. ciężarówek. Szacuje się, że w 2011 roku sprzedaż na rynku samochodów ciężarowych powyżej 15 ton w Europie osiągnie poziom 220 tys. do 240 tys. sztuk.

Prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej DAF zanotowała wzrost w 2010 roku. W Holandii udział w rynku w klasie ciężkiej zwiększył się z 33,3 do 34,7%, a w Belgii z 18,5 do 22,2%. W Niemczech, największym europejskim rynku ciężarówek, udział wzrósł z 10,6 do 11,1%, natomiast we Francji i Hiszpanii odpowiednio do 14,6 i 14,4%. Również w krajach Europy Środkowowschodniej  DAF wzmocniła swoją pozycję. W Czechach udział w rynku dla klasy powyżej 15 ton wzrósł z 15,5 do 20,9%.

Klucz do sukcesu
„Nasz sukces to rezultat nowoczesnej oferty produktów i bardzo profesjonalnej sieci dealerskiej” – powiedział Ron Bonsen, członek Zarządu DAF Truck N.V. odpowiedzialny za marketing i sprzedaż. „Nie mniej ważna jest jednak cała gama usług stojących za produktem, które gwarantują maksymalną sprawność pojazdu, niskie koszty eksploatacji i zadowolenie kierowcy w każdych warunkach. So to m.in. usługi finansowe PACCAR Financial, kontrakty naprawcze i serwisowe, a także usługi PACCAR Parts w zakresie serwisu realizowanego na poziomie 97% oraz dostaw części na poziomie 99,98%.”

Pomimo bardzo nieśmiałego początku rok 2010 swoją końcówką zaskoczył nawet optymistów. Dzięki wzmożonym dostawom poczynając od września 2010 segment pojazdów ciężkich osiągnął wzrost wynoszący prawie 50% w porównaniu z rokiem 2009, z kolei dostawy pojazdów w segmencie lekkim (6-16t) dały wzrost o niecałą jedną czwartą wyniku 2009. Na uwagę zasługuje fakt, że miesiąc grudzień pokazał dwukrotny wzrost w porównaniu z grudniem 2009. Świadczy to o poprawiającej Się koniunkturze na rynku transportowym. W segmencie powyżej 16t DMC marka DAF utrzymała pozycję lidera, poprawiając udział rynkowy z 19,6% do 19,9%. Dostarczyliśmy 1839 pojazdów ciężkich oraz 100 pojazdów lekkich. Wynik ten z całą pewnością jest dowodem, że cała organizacja DAF ma siłę, ducha, gotowość, jakość i odporność, by przetrwać najsilniejsze burze. Nasi dealerzy widzą perspektywę rozwoju i korzyści wynikające z pozycji DAF na rynku, co przekłada się na intensywną politykę inwestycyjną. W roku 2010 dealerzy DAF w Polsce zakończyli cztery inwestycje w Wyszkowie, Białymstoku, Rudzie Śląskiej i Ustroniu. Rozpoczęto realizację kolejnych 2 obiektów serwisowych, które oddane będą do użytku w roku 2011.

DAF Trucks N.V. –  spółka zależna amerykańskiej firmy PACCAR Inc, jednego z największych producentów ciężkich samochodów ciężarowych na świecie, jest wiodącym producentem samochodów ciężarowych typu lekkiego, średniego i ciężkiego, a jej udział rynkowy w Europie *) w klasie samochodów o ciężarze ponad 15 ton wynosi 15,2%. DAF produkuje także ciągniki i podwozia przeznaczone do każdego zastosowania transportowego. Ponadto DAF zajmuje przodujące miejsce w dziedzinie usług poza-produktowych. Kontrakty naprawcze i serwisowe Multi Suport, usługi finansowe PACCAR Financial i dostawa najlepszej klasy części zapasowych. DAF projektuje i produkuje komponenty takie jak osie i silniki dla producentów autobusów i autokarów na całym świecie. DAF Trucks N.V posiada zakłady produkcyjne w Eindhoven (Holandia) i w Westerlo (Belgia), ponad 1000 dilerów i ośrodków serwisowych w Europie.

*)  Udział w rynku w 2010 roku dotyczy krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii (EU 27+2).

Informacje na temat firmy DAF oraz produktów marki DAF zamieszczone są na stronach:  www.daftrucks.pl.


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.