Select Page


Iveco i FPT Industrial w Rajdzie Dakar 2013: silniki


 

Iveco i FPT Industrial uczestniczą w Rajdzie Dakar 2013 jako oficjalni sponsorzy Team Petronas De Rooy Iveco. Po raz kolejny obie firmy dostarczą pojazdy, silniki i części zamienne dla holenderskiego zespołu, kontynuując współpracę, która w ubiegłym roku zaowocowała najwyższym miejscem na podium.

Południowoamerykanskie bezdroża będą przemierzać dwa pojazdy Iveco Nowy Trakker 4×4 (Evolution 3), dwa Iveco New Trakker 4×4 (Evolution 2) i jeden Iveco Powerstar. Kazdy z nich jest wyposażony w silnik Cursor 13 produkcji FPT Industrial. Kierowcy zespołu to: Gerard de Rooy, Miki Biasion, Hans Stacey, René Kuipers i Jo Adua. 5 stycznia wyrusza oni z Limy w Peru, a 20 stycznia są spodziewani na mecie w Santiago w Chile. Silniki FPT Industrial 6-cylindrowy silnik Cursor 13 to efekt prac badawczo-rozwojowych prowadzonych nieustannie przez FPT Industrial. W jednostce napędowej zastosowano zaawansowane rozwiązania techniczne, takie jak wysoko wydajny system wtrysku paliwa common rail drugiej generacji wytwarzający ciśnienie do 2200 bar.

Silniki rozwijają wysoka moc maksymalna, są elastyczne i charakteryzują się wysoką  mocą z jednostki pojemności, a także maksymalna solidnością i niezawodnością. Doskonałe osiągi idą w parze z niskimi kosztami eksploatacji.
W celu zapewnienia wspominanych wysokich osiągów wprowadzenie każdego silnika na rynek poprzedzają trwające po wiele tysięcy godzin rygorystyczne testy. Sportowa rywalizacja, taka jak udział w Rajdzie Dakar, to również sposób na sprawdzenie jakości konstrukcji.

Silniki są testowane także w wyścigach rozgrywanych na wodzie. Sukces w tej dziedzinie odniósł niedawno inny silnik FPT Industrial – 9-litrowy Cursor o mocy 650 KM. Dwa silniki FPT Industrial C90 650 napędzały „FB Design – szybka łódź motorowa, za sterami której zasiadał Fabio Buzzi (konstruktor takich jednostek i wielokrotny mistrz sportów motorowodnych).„FB Design” pobiła rekord szybkości w rejsie z Nowego Jorku na Bermudy.
We wrześniu pokonała ona te trasę w 17 godzin i 6 minut, poprawiając poprzedni rekord o 4 godziny i 33 minuty. Wcześniej, w 2011 roku, ta sama łodzią ustanowiono rekord szybkości na trasie z Monte Carlo do Wenecji. Kolejne ważne osiągnięcia silników FPT Industrial w 2012 roku to miedzy innymi tytuł „Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2013” dla Iveco Stralis Hi- Way z silnikiem Cursor, nowy rekord niskiego zużycia paliwa dla Case IH Steiger® z silnikiem Cursor ustanowiony na Nebraska Tractor Test oraz
nagroda „Best of Specialized 2013” dla ciągnika New Holland T 4060 F z silnikiem NEF 45 w plebiscycie na Ciągnik Roku.
Powyższe nagrody i sportowe zwycięstwa potwierdzają wysokie osiągi, jakość i niezawodność produktów FPT Industrial.

Więcej informacji…


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 6 lat temu.