Select Page


Iveco: Koncepcja Dual Energy na European Motor Show


 

Na 91. wystawie European Motor Show w Brukseli Iveco zaprezentuje swoją koncepcję najnowocześniejszego napędu alternatywnego, a także kilka modeli z oferty Daily. Impreza ta odbywa się w dniach 11-20 stycznia 2013 r. podczas Brussels Expo. Stoisko Iveco znajduje się w Hali 7.

Stanowisko Iveco w Brukseli

Mobilność zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju to główny motyw stoiska Iveco, na którym zaprezentowane zostaną nowe modele Daily, w tym jeden model z napędem elektrycznym oraz jeden zasilany gazem ziemnym.
Główną atrakcją na stanowisku jest nowa koncepcja Iveco Dual Energy, która na arenie międzynarodowej zadebiutowała w sierpniu zeszłego roku na wystawie w Hanowerze. Zostanie zaprezentowana na przykładzie podwozia lekkiego pojazdu z napędem hybrydowym wykorzystującym silnik Diesla.

Na konferencji dla przedstawicieli międzynarodowej prasy, która odbyła się 10 stycznia, na przykładzie pojazdów Iveco przedstawiono aspekty mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Na konferencji podkreślono fakt, że obecnie nie istnieje jedno rozwiązanie alternatywne, które można zastosować w przypadku wszystkich rodzajów transportu. Dlatego właśnie Iveco wciąż rozwija wielokierunkowe badania, dążąc do zapewnienia ciągłej poprawy efektywności silników wysokoprężnych, a zarazem produkując pojazdy wykorzystujące alternatywne układy napędowe, zasilane gazem ziemnym, energią elektryczną lub jednostki hybrydowe, dostosowane do wszystkich rozmaitych potrzeb przewoźników.

Dowodem na zaangażowanie firmy w rozwój alternatywnych źródeł energii jest fakt, że Iveco to europejski lider w segmencie pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Firma oferuje pełny asortyment pojazdów zasilanych sprężonym gazem (CNG): od 3,5-tonowego Natural Power Daily po 16-tonowy model Eurocargo oraz 40-tonowy Stralis zasilany CNG. Firmy prywatne i instytucje publiczne eksploatują obecnie ponad 12 000 pojazdów Iveco napędzanych gazem ziemnym, w tym około 5000 Daily, 2000 średnich i dużych pojazdów ciężarowych oraz około 5000 autobusów.

Iveco Dual Energy: idealne rozwiązanie dla ruchu miejskiego
Iveco potwierdza swoje zaangażowanie w badania i rozwój nowych rozwiązań technicznych, które stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Efektem konsekwentnego dążenia do innowacyjności jest koncepcja Iveco Dual Energy. Polega ona na zastosowaniu wyjątkowo elastycznej technologii opracowanej z myślą o lekkich pojazdach użytkowych, umożliwiającej przełączanie na najbardziej odpowiednie źródło energii – w zależności od zadania realizowanego przez pojazd.

System jest oparty na dwóch rodzajach napędu. Pierwszy z nich to napęd elektryczny, zapewniający zerową emisję i niski poziom hałasu. System elektryczny jest przeznaczony do eksploatacji w mieście lub przy niskim natężeniu ruchu i z prędkością nieprzekracząjącą 50 kilometrów na godzinę. Drugi rodzaj napędu, hybrydowy (termoelektryczny), sprawdza się w przypadku dalszych tras i zadań realizowanych poza miastem. System hybrydowy jest najskuteczniejszy pod względem efektywności energetycznej na trasach pozamiejskich. W porównaniu z silnikiem Diesla taki system zapewnia obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2 nawet o 25%. Te dwa alternatywne systemy napędu sprawiają, że pojazd idealnie nadaje się do obsługi ostatniego odcinka dystrybucji towarów w strefach zamkniętych dla samochodów z napędem spalinowym, zapewniając jednocześnie optymalne osiągi w jeździe pozamiejskiej.

Specjaliści Iveco opracowali tę koncepcję w ramach modelu otwartej innowacji opartej na współpracy, realizowanego z kluczowymi partnerami. Podzespoły napędu Iveco Dual Energy prezentowane na wystawie zostały wdrożone we współpracy z innymi znaczącymi międzynarodowymi przedsiębiorstwami.

Prezentowane pojazdy: modele Daily
Na stanowisku wystawionych zostanie pięć modeli Iveco Daily, w tym pojazd z napędem elektrycznym oraz zasilany gazem ziemnym. Ekologiczne i niezawodne modele Daily prezentowane w Brukseli posiadają wszystkie zalety lekkiego i uniwersalnego pojazdu, który jest w stanie spełnić wymagania logistyczne przewoźników zajmujących się codziennym transportem towarów i osób zarówno w centrach miast, jak i transportem ekspresowym, pozamiejskim.

Najważniejsze cechy tego modelu to: drabinkowa rama podwozia, napęd na tylną oś, turbodoładowany silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem, opcjonalny napęd 4×4, intercooler, silniki zasilane gazem ziemnym, przestrzeń ładunkowa do 17,2 m3 oraz wysokość wnętrza 210 cm, wtrysk paliwa common rail, sześciobiegowa przekładnia i dopuszczalna masa całkowita 7 ton. Tak w skrócie można scharakteryzować niekwestionowanego lidera w segmencie lekkich pojazdów użytkowych.

Na stanowisku prezentowane będą następujące pojazdy z oferty Daily: 12-metrowy Euro 5 35S15V Daily z funkcją start-stop, Euro 5 70C21, 12-metrowy Daily z napędem elektrycznym oraz zasilane skompresowanym gazem ziemnym (CNG) pojazdy 50C14G/P i 50C15 EEV.

Daily Natural Power
Wśród modeli Daily jest również wersja Natural Power, wyposażona w silnik F1 CNG o mocy 136 KM w technologii FPT Industrial z trzyfazowym konwerterem katali-tycznym. Silnik wykorzystuje system spalania stechiometrycznego (z poprawnym chemicznie stosunkiem paliwa do powietrza), co zapewnia imponującą niezawodność i trwałość oraz umożliwia obniżenie emisji spalin do wartości znacznie niższej od limitów wskazanych w obowiązujących postanowieniach europejskiej normy EEV.

Daily z napędem elektrycznym
Daily zapewnia wysoki poziom niezawodności również w przypadku pojazdów elektrycznych i może zostać wykorzystany do realizacji najbardziej typowych zadań w mieście, takich jak dostawy „od drzwi do drzwi” lub przewozy osób. Proces projektowania, produkcji, sprzedaży i serwisowania tego pojazdu z napędem elektrycznym, zapewniającym zerową emisję spalin, realizowany jest w całości przez Iveco.

Funkcja start-stop: obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2 nawet o 10%
Daily umożliwia kierowcy optymalizację stylu jazdy dzięki nowym rozwiązaniom technicznym, takim jak funkcja start-stop oraz system GSI (wskaźnik zmiany biegów).
Opcjonalna funkcja start-stop jest dostępna w zestawieniu z nową 6-biegową skrzynią z silnikiem o pojemności 2,3 litra. Funkcja ta powoduje wyłączenie silnika po zatrzymaniu pojazdu i wybiera bieg neutralny. Silnik uruchamia się automatycznie wykorzystywany w mieście.

Ponadto system GSI (wskaźnik zmiany biegów), oferowany w połączeniu z 6-biegową skrzynią, wskazuje przełożenie, które powinien wybrać kierowca, aby jego styl jazdy umożliwiał obniżenie zużycia paliwa i zmniejszenie emisji CO2.
Dzięki połączeniu zalet silnika pojemności 2,3 litra i mocy 146 KM, 6-biegowej skrzyni oraz systemu start-stop kierowca Daily może uzyskać, na trasach mieszanych, obniżenie zużycia paliwa oraz zmniejszenie emisji CO2 nawet o 10% w porównaniu z wcześniejszym modelem. Uzyskane oszczędności są jeszcze poważniejsze w ruchu miejskim, ponieważ w większym stopniu korzysta się wówczas z funkcji start-stop oraz systemu GSI.

Więcej informacji…


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 6 lat temu.