Select Page


MAN: współpraca z Politechnika Krakowską – społeczna odpowiedzialność biznesu


 

W dniu 22.01. 2013 roku w Instytucie Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej odbyła się uroczystość przekazania tej placówce naukowej silnika MAN. Przekazania eksponatu na ręce Dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej Prof. dra hab. inż. Leszka Wojnara dokonał dr Aleksander Susanek, Prezes Zarządu firmy MAN Trucks, produkującej w Niepołomicach pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej.

1. Uroczyste przekazanie silnika MAN D08, common rail Euro 4 o mocy 240 kM Politechnice Krakowskiej. W środku dr Aleksander Susanek, Prezes MAN Trucks, obok pracownicy Politechniki Krakowskiej.

Przekazany przez firmę MAN Politechnice silnik został wyprodukowany w zakładach MAN w Norymberdze. Jest to 6-cylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny rodziny D08, common rail spełniający normę emisji spalin Euro 4 o mocy 240 kM i maxymalnym momencie obrotowym 925Mn przy obrotach 1200-1800min.
Udostępnienie studentom Politechniki Krakowskiej tego eksponatu zapoczątkowało współpracę niepołomickiej fabryki pojazdów ciężarowych MAN z tą placówka naukową i doskonale wpisuje się w strategię społecznej odpowiedzialności w biznesie realizowanej przez koncern MAN na całym świecie.

„Dla placówek akademickich niezwykle istotna jest stała współpraca z zakładami przemysłowymi, ponieważ stwarza to szansę na dostosowanie programu nauczania do wymagań i potrzeb jednostek przemysłowych.” powiedział podczas uroczystości Dziekan Wydziału Mechanicznego.

Współpraca z fabryką pojazdów ciężarowych stwarza uczelni możliwość aktualizacji wiedzy, a pozyskanie obiektów badań z przemysłu, unowocześnia akademicką bazę laboratoryjną. Otrzymany od MAN silnik spalinowy pozwoli studentom na poznanie najnowocześniejszych rozwiązań z techniki motoryzacyjnej.

„Kooperacja z uczelniami wyższymi jest dla MAN szczególnie ważna. Możemy przekazywać doświadczenia i wiedzę techniczną, a jednocześnie, pozostając w bezpośrednim kontakcie z profesorami, doktorantami i studentami uczestniczyć w przeprowadzanych badaniach naukowych. Współpracując z uczelniami wyższymi w przyszłości możemy pozyskać wysoko wykwalifikowanych młodych absolwentów uczelni.” powiedział w czasie uroczystości dr Aleksander Susanek.

Koncern MAN jest przedsiębiorstwem z ponad 250-letnią historią. Chlubą przedsiębiorstwa jest silnik wysokoprężny skonstruowany w roku 1897 przez Rudolfa Diesela we współpracy z inżynierami MAN. Ten wynalazek zmienił świat i znacząco wpływa na mobilność nie tylko statków i kolei, ale również pojazdów użytkowych, czy tez osobowych.

MAN Truck & Bus AG z siedzibą w Monachium (Niemcy) jest największym przedsiębiorstwem grupy MAN i jednym z głównych międzynarodowych producentów pojazdów użytkowych i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie transportu. W roku gospodarczym 2011 w zakresie sprzedaży, która przekroczyła 77 600 samochodów ciężarowych oraz 5700 autobusów i podwozi autobusowych marki MAN i NEOPLAN, przedsiębiorstwo zatrudniające około 34 000 pracowników osiągnęło obroty wynoszące 9 miliardów euro.

Więcej informacji…


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 6 lat temu.