Select Page


MB: European Transport Sustainability Prize 2012 dla Actrosa


 

Nowy Mercedes-Benz Actros zgarnął nagrodę „European Transport Sustainability Prize 2012” w kategorii „Ciężarówki powyżej 7,5 tony”. Jury doceniło go za wyjątkowo niski apetyt, i to przy zachowaniu restrykcyjnej normy emisji spalin Euro VI.

Nowy Actros jest pierwszą ciężarówką na rynku, która spełnia normę Euro VI i w związku z tym może pochwalić się 80-procentową redukcją emisji tlenków azotu. Nie przeszkodziło to jednak inżynierom Mercedes-Benz w uzyskaniu zużycia paliwa jeszcze niższego od poprzednika.

Do niedawna rekord w tej dziedzinie należał do modelu poprzedniej generacji – Actrosa 1844 LS. Latem 2011 roku, w ramach zawodów „Record Run”, nowy Actros 1845 BlueTec 6 (spełniający normę Euro VI) uzyskał średnie zużycie paliwa na poziomie 25,9 l/100 km, o 4,5 proc. niższe od dotychczasowego rekordzisty. Jeszcze lepiej wypadł Actros BlueTec 5, spełniający normę Euro V, osiągając wynik 25,1 l/100 km, czyli aż o 7,6 proc. niższy. W oszczędnej jeździe kierowcom pomógł montowany standardowo system telematyczny FleetBoard.

Elementy wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa i komfortu
Nie tylko bardziej oszczędny i przyjazny środowisku, ale i bezpieczniejszy – nowy Actros został wyposażony m.in. w czujniki ciśnienia w oponach oraz wydajny układ hamulcowy z wodnym retarderem. Dodatkowo poziom bezpieczeństwa zwiększa System Proximity Control Assist z automatycznym układem zatrzymywania się i ruszania oraz lusterko z funkcją manewrowania.

Liczne zalety nowego Actrosa zapewniły mu sukces w walce o nagrodę „European Transport Sustainability Prize 2012”. Ufundowane przez monachijskie wydawnictwo Huss-Verlag wyróżnienia wręczono po raz pierwszy, łącznie w 11 kategoriach. Huss-Verlag to wiodący wydawca branżowych magazynów o tematyce transportowej. W tym roku obchodzi swoje 20. urodziny.

Nagrodę z rąk Bernharda Kerschera, dyrektora zarządzającego TÜV-Süd Auto Service GmbH, odebrał Georg Weiberg, dyrektor ds. inżynierii produktu Daimler Trucks.

– Jesteśmy zachwyceni zwycięstwem i dziękujemy Huss-Verlag za tę nagrodę. Dostrzegamy w niej kolejny dowód na to, że nowy Actros jest ciężarówką przyszłości, oszczędną i bezpieczną. Zamierzamy uczynić go rynkowym bestsellerem na całym świecie. – powiedział Weiberg podczas ceremonii wręczenia nagród w Muzeum Niemieckim w Monachium.


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.