Select Page


Mercedes-Benz: dwie nagrody ekologiczne


 

Intensywne prace rozwojowe nad długotrwałą mobilnością, prowadzone przez  samochody użytkowe Mercedes-Benz od prawie trzydziestu lat w kierunku alternatywnych paliw, napędów hybrydowych, silników elektrycznych i technologii ogniw paliwowych, zostały obecnie ponownie publicznie nagrodzone. Wiodąca irlandzka gazeta branżowa „Fleet Transport Magazine“ z siedzibą w Claremorris, County Mayo, przyznała w ramach tegorocznej nagrody Fleet Transport Award równocześnie dwa tytuły „Green Commercial of the Year“ producentowi samochodów użytkowych ze Stuttgartu.

Irlandzka gazeta branżowa przyznaje ten tytuł producentom, których pojazdy wyróżniają się efektywnymi rozwiązaniami transportowymi, oraz przede wszystkim alternatywnymi, ekologicznymi technologiami napędów, przyczyniając się w ten sposób znacznie do poprawy bilansu CO2 w transporcie drogowym. Wszystkie pojazdy nominowane do tytułu „Green Commercial of The Year“ są dokładnie sprawdzane przez kompetentne jury, składające się z dziennikarzy technicznych i dziennikarzy zajmujących się pojazdami użytkowymi. Są również poddawane szczegółowym testom.

Vito E-CELL, pierwszy samochód dostawczy z napędem elektrycznym w produkcji seryjnej
W kategorii „Napęd elektryczny“ jury ogłosiło zwycięzcą model Mercedes-Benz Vito E-CELL. Samochód dostawczy o masie użytkowej prawie 900 kg jest pierwszym produkowanym seryjnie pojazdem użytkowym w swojej klasie, napędzanym wyłącznie silnikiem elektrycznym (maksymalna moc: 70 kW) z zasilaniem ze szczególnie mocnych i wytrzymałych baterii litowo-jonowych. Model Vito E-CELL, którego do grudnia 2010 w hiszpańskiej fabryce Vitoria wyprodukowanych zostanie 100 jednostek (produkcję 2000 sztuk planuje się od 2011 roku) w produkcji seryjnej, nadaje się idealnie do użytkowania w centrach miast oraz na obszarach szczególnie wrażliwych ekologicznie dzięki nie emitującemu zanieczyszczeń silnikowi. Vito E-CELL przemieszcza się bardzo cicho, nie emitując przy tym spalin. Użytkownicy mogą wykorzystywać go bez ograniczeń pod względem przestrzeni ładunkowej i ciężaru użytkowego. Zasięg prawie 130 km modelu Vito E-CELL spełnia średnie wymagania klientów dla samochodów dostawczych, które pokonują dziennie około 50 – 80 km, posiadając jednocześnie wspaniałomyślnie obliczoną rezerwę. Dzięki prędkości maksymalnej 80 km/h nadaje się również do krótkich przejazdów międzymiastowych, mających często miejsce w aglomeracjach i na ich peryferiach. Baterie modelu Vito E-CELL są ładowane z sieci 380/400 V. Ładowanie całkowicie rozładowanej baterii trwa maksymalnie sześć godzin. Poza tym Vito E-CELL może być także ładowany poprzez dodatkowy przewód z instalacji elektrycznej 230 V za pomocą tradycyjnej wtyczki.

Volker Mornhinweg, dyrektor Mercedes-Benz Vans, następująco skomentował przyznanie nagród: „Tylko jeśli zachowamy naszą bezkonkurencyjną siłę innowacyjności, będziemy zwycięzcami także w przyszłości. A to oznacza, że w fazie projektowania koncentrujemy się całkowicie na celu zapewnienia długotrwałej mobilności. Samochody muszą być ekologiczne, efektywne, nie emitujące zanieczyszczeń, ciche – i równocześnie bezpieczne, komfortowe i szybkie.

Atego BlueTec Hybrid oszczędza maks. 15 procent paliwa
Tytuł „Green Commercial of the Year“ w kategorii „Napęd hybrydowy“ został przyznany również pojazdowi Mercedes-Benz. Tutaj zwycięzca nazywa się: Atego BlueTec Hybrid. Platformę samochodu ciężarowego przeznaczonego do dystrybucji z napędem hybrydowym stanowi Atego 1222 L EEV. Już pojazd bazowy spełnia ekologiczne standardy normy EEV i porusza się po niemieckich drogach bez opłat. Jego kompaktowy i lekki 4-cylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 4,8  l osiąga moc 160 kW (218 KM). Dodatkowo ma zamontowany silnik elektryczny chłodzony wodą o mocy maksymalnej 44 kW, zasilany w energię za pośrednictwem wydajnych i wytrzymałych baterii litowo-jonowych.

Silnik elektryczny jest umieszczony za silnikiem spalinowym i sprzęgłem, ale przed skrzynią biegów. W przypadku takiej budowy oba silniki mogą napędzać samochód ciężarowy pojedynczo lub w sposób łączony. Taka architektura (równoległy napęd hybrydowy) pozwala na ruszanie na napędzie elektrycznym, rekuperację, wspomaganie przez silnik elektryczny oraz optymalizację krzywej charakterystyki silnika wysokoprężnego. Włączenie mocy napędowej silnika wysokoprężnego odbywa się poprzez sprzęgło pomiędzy silnikiem wysokoprężnym a silnikiem elektrycznym. Do tego momentu silnik wysokoprężny wykorzystywany jest wyłącznie do napędu podzespołów. Pozwala to nie tylko na wyraźne obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin o maks. 15 procent, lecz także na zdecydowane obniżenie poziomu emisji hałasów.

Flota licząca 50 Atego BlueTec Hybrid zostanie dostarczona na początku 2011 roku do niemieckich klientów z branży dystrybucji, dzięki czemu ta ważna technologia przyszłości zostanie sprawdzona w praktyce pod względem codziennej przydatności. Pojazdy mają zostać objęte „Programem wspomagania mobilności elektrycznej“ Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury (BMVBS).

Hubertus Troska, dyrektor Mercedes-Benz Trucks, cieszy się z przyznania nagrody przez irlandzkie czasopismo branżowe i widzi w tym także potwierdzenie wieloletnich prac badawczych: „W przypadku modelu Atego BlueTec Hybrid rozpoczniemy wkrótce produkcję seryjną. W ten sposób rozpoczniemy nową fazę technologii „CleanDrive“. Daimler jest już obecnie światowym liderem w dziedzinie ekologicznych pojazdów użytkowych i dostarczył klientom ponad 15000 pojazdów z alternatywnymi napędami. Dzięki hybrydowemu modelowi Atego jeszcze bardziej zwiększymy tą przewagę.“


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 9 lat temu.