Select Page


Mercedes-Benz: Szybka pomoc dla ciężkich pojazdów


 

Zaktualizowane instrukcje dla służb holowniczych, dotyczące modeli Actros, Atego i Axor, są od niedawna dostępne na stronie www.mercedes-benz.de/abschleppen-bergen. Ponieważ samochody ciężarowe są z natury ciężkie,  należy je wydobywać z miejsca wypadku z największą precyzją i ostrożnością, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń. Instrukcje bardzo dokładnie opisują warunki ramowe w tym zakresie.

Przy usuwaniu samochodów ciężarowych z miejsca wypadku czas odgrywa szczególnie istotną rolę – ostatecznie, należy jak najszybciej przywrócić płynny ruch na drodze.  Ogromnie ważne są w związku z tym  działania służb technicznych i prawidłowe obchodzenie się z pojazdami. W razie konieczności wydobycia samochodu z miejsca kolizji nie wolno zakładać haka holowniczego w dowolnym miejscu pojazdu. Z uwagi na wielkość i masywną konstrukcję ciężkich pojazdów wyznaczone zostały  określone punkty mocowania urządzeń holowniczych.   Zgodnie z instrukcją, w żadnym wypadku nie wolno przekraczać zadanych wartości obciążenia, gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem ramy pojazdu. Ogółem, instrukcja wyjaśnia bardzo dokładnie, w którym miejscu, w jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń można pociągnąć samochód ciężarowy, używając maksymalnie dopuszczalnych sił.

Po wypadku lub awarii pojazd należy odholować do najbliższej stacji naprawy. Instrukcja informuje, w którym miejscu można unieść samochód i jak go zabezpieczyć do przewozu.  Szczególnie ważne są informacje, które układy elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne wymagają podłączenia lub odłączenia na czas holowania i które połączenia mechaniczne trzeba rozłączyć. Instrukcja podaje również więcej  informacji na temat znaczenia poszczególnych wskazań komputera pokładowego.

Do modeli Actros, Atego i Axor zostały przygotowane osobne instrukcje. Dzięki odpowiedniemu opracowaniu, instrukcje są zrozumiałe, a polecenia w nich zawarte łatwe do wykonania.  Jako uzupełnienie tekstów, ilustracją prawidłowego postępowania są liczne fotografie, tabele i rysunki schematyczne.   

Instrukcje dla służb  holowniczych są dostępne w różnych wersjach językowych w postaci nieodpłatnych plików pdf.  W Internecie można je znaleźć na stronie www.mercedes-benz.de/abschleppen-bergen, pod linkiem  „Informationen und Leitfaden für Abschleppdienste“


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 9 lat temu.