Select Page


Rekordowy rok dla DAF Trucks Polska


IMG_3387
 

Zaskoczeniem była mocna końcówka ubiegłego roku, szczególnie grudzień z 1 736 dostawami uczynił czwarty kwartał bardzo mocnym. W ciężkim segmencie aż sześć miesięcy 2014 było powyżej dostaw z roku poprzedniego.

Dealerzy DAF nie dysponowali na początku ubiegłego roku stokiem pojazdów Euro 5 do sprzedaży. Realizowane były wyłącznie dostawy ciężarówek sprzedanych w roku poprzednim. Dlatego też marka DAF stanęła do konkurencji ze stokiem pojazdów Euro 5 wynoszącym aż 2 500 sztuk, co stanowiło w ciężkim segmencie ponad 16% całego rynku, oferując najnowsze pojazdy Euro 6. I jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie dostawy pojazdów Euro 6, to marka DAF utrzymała pozycję lidera ciężkiego segmentu powyżej 16 ton DMC z udziałem 20%, tj. o 182 sztuki wyprzedzając konkurenta nr 2. Nawet bez odliczania pojazdów Euro 5 marka DAF utrzymała też pozycję lidera w ciągnikach siodłowych z udziałem 19,3%, o 4,3 punktu powyżej drugiego miejsca.

Rok 2014 okazał się również rekordowym biorąc pod uwagę sprzedaż flotową. Ponad 500 pojazdów dostarczono do bezpośrednio obsługiwanych klientów flotowych. Jeśli dodamy do tego flotową sprzedaż dealerów, to ponad 1 000 ciężarówek DAF zakupiły duże floty w Polsce. Wyniki te to bardzo dobry prognostyk na przyszłość, bowiem świadczą o bardzo wysokiej ocenie pojazdów DAF Euro 6 przez polskich przewoźników.

 

Rok 2014 to również rekordowa absorbcja dealerów, rekordowa sprzedaż części zamiennych, również z katalogu TRP. 24-godzinny serwis ITS w Polsce wykazał się również rekordową skutecznością załatwiając 86% wszystkich zgłoszonych przypadków w czasie nie przekraczającym 6-ciu godzin od momentu zgłoszenia. To jest wynik powyżej średniej europejskiej dla wszystkich dealerów DAF. Był to jeden z wielu powodów, dla których podczas spotkania reprezentantów przedstawicielstw DAF z całej Europy w Eindhoven Dyrektor Działu Serwisu DAF Trucks Polska Bartosz Gruszczyński po raz drugi z kolei odebrał z rąk Dyrektora Działu Aftersales DAF Trucks NV Johana Drentha nagrodę dla najlepszego działu serwisu w roku 2014 w całej organizacji DAF. Nagroda przyznawana jest w oparciu o ocenę takich kryteriów jak szybkość reakcji serwisu ITS na wezwanie klienta, wykonanie czynności serwisowych poprawnie za pierwszym razem, realizację akcji serwisowych, jakość wykonywanych obsług i napraw, jakość obsługi klienta oraz sprzedaż kontraktów DAF Multisupport. W przeszłości firma DAF Trucks Polska otrzymała nagrody za najlepsze osiągnięcia w sprzedaży pojazdów oraz dwukrotnie za najwyższy wzrost sprzedaży części zamiennych DAF i TRP/AllMakes.

 

Prognozy na rok 2015

Na początku roku 2015 firma DAF wprowadziła do swojej oferty liczne innowacje, które w istotny sposób spowodują podniesienie wydajności transportu. Usprawnienia zastosowane w silnikach PACCAR MX, w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak przewidujący tempomat, przewidująca zmiana biegów i tryb Eco zapewniają łącznie oszczędność paliwa na poziomie 4–5%. Nowe owiewki i spoilery oferują dodatkowe oszczędności. Wszystkie te innowacje to część nowego programu „DAF Transport Efficiency”, w ramach którego oferowane są produkty i usługi stworzone z myślą o zapewnieniu najwyższej wydajności na kilometr.

Usprawnienia silników PACCAR MX-11 oraz MX-13

W celu dodatkowego podniesienia wydajności popularne silniki PACCAR MX-11 i MX-13 zostały poddane daleko idącej optymalizacji. W 10,8-litrowym silniku MX-11 zoptymalizowano przepływ oleju oraz zapewniono bardziej efektywne spalanie paliwa dzięki zastosowaniu przeprojektowanej komory spalania, ulepszonego wtrysku paliwa i zaawansowanego oprogramowania sterującego fazami wtrysku.

Nowa turbosprężarka 12,9-litrowego silnika PACCAR MX-13 oferuje usprawniony przepływ, a nowy wał rozrządu poprawia synchronizację zaworów. Silnik PACCAR MX-13 korzysta także z bardziej wydajnego przepływu oleju, polepszonej redukcji strat na opory wewnętrzne oraz jeszcze wydajniejszej, dwustopniowej pompy cieczy chłodzącej i zoptymalizowanego oprogramowania.

Dzięki tym usprawnieniom znane już wcześniej z niskiego zużycia paliwa silniki PACCAR MX-11 i MX-13 oferują teraz do 2% dodatkowej oszczędności. Wielopunktowy wtrysk paliwa zapewnia pracę cichszą niż kiedykolwiek wcześniej.

Tryb Eco

Tryb Eco to nowe, standardowe rozwiązanie na wyposażeniu wszystkich modeli Euro 6 serii CF i XF wyposażonych w silniki PACCAR MX. Tryb Eco redukuje moment obrotowy silnika o 10% na pierwszych jedenastu biegach, zapewniając dodatkową oszczędność paliwa podczas codziennego użytkowania (1%). Większość sytuacji drogowych zwykle nie wymaga pełnego przyspieszenia. Tym nie mniej opcja ta jest nadal dostępna — wystarczy nacisnąć przycisk.

Tempomat Predictive Cruise Control i zmiana biegów Predictive Shifting

Tempomat Predictive Cruise Control doskonale odzwierciedla filozofię programu DAF Transport Efficiency Opcja ta jest dostępna wraz z przewidującą zmianą biegów Predictive Shifting w modelach Euro 6 serii CF i XF. Te zaawansowane rozwiązania, opracowane przez zespół inżynierów firmy DAF, przyczyniają się do znacznego zwiększenia wydajności pojazdu.

Tempomat Predictive Cruise Control wykorzystuje technologię GPS, aby ustalić dokładne położenie pojazdu i określić sposób pokonania drogi przez kolejne 1–2 km. System „spogląda” do przodu i przewiduje np. pochyłości terenu.

Funkcja Predictive Cruise Control ustala idealną prędkość, a funkcja Predictive Shifting wybiera odpowiedni bieg.

Nowe owiewki i spoilery

W ramach programu DAF Transport Efficiency poszerzono gamę dostępnych owiewek i spoilerów, zapewniających optymalną aerodynamikę, a co za tym idzie, najniższe możliwe zużycie paliwa.

Do modeli Euro 6 serii CF z kabiną sypialną stworzono nowy pakiet aerodynamiczny, obejmujący spoiler dachowy wyższy od dotychczas stosowanej o 10 cm oraz spoilery boczne o szerokości 2,55 m, zmniejszające niekorzystną przerwę pomiędzy kabiną a zabudową do zaledwie 5 cm. Specjalnie do pojazdów niskopodłogowych modeli Low Deck stworzono nowy spoiler dachowy, który można dostosować do naczep o wysokości 4 m.

 

Więcej informacji

 


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.