Select Page


Renault Trucks: Elektryczne Midlum dla transportu miejskiego


 

Rozwój miast  jest w znaczącym stopniu uzależniony od sprawnego, płynnego transportu. Dlatego już od trzech lat, Renault Trucks i Chereau (firma zabudowująca) pracują nad europejskim programem poświęconym tej kwestii. Projekt ten powstaje przy współpracy z publicznymi  i prywatnymi przedsiębiorcami, jak np. Plastic Omnium czy LET (Transport Economic Laboratory).

Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie kompleksowego pojazdu wraz z zabudową, który przyczyni się do redukcji emisji CO2 oraz wzrostu bezpieczeństwa kierowcy, obsługi pracującej przy załadunku i rozładunku towaru, a także pozostałych uczestników ruchu.  

Pierwsza faza projektu polegała na lepszym poznaniu potrzeb klientów, które na tle
coraz bardziej wymagającej sytuacji ekonomicznej uległy wielu zmianom. Warsztaty z całej Europy zaangażowały przewoźników, przedstawicieli władz, logistyków oraz firmy consultingowe do wspólnej debaty nad zagrożeniami i szansami transportu miejskiego.

Mając solidne podstawy teoretyczne, konstruktorzy przeszli do fazy projektowania. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, udało się stworzyć eksperymentalny pojazd, który obecnie przechodzi szereg testów u francuskiego dystrybutora, firmy Transport Jammet z siedzibą w Poitiers. Teraz ten specjalizujący się w transporcie chłodniczym przewoźnik, dysponuje cichym i ekologicznym narzędziem, idealnym do dystrybucji w ścisłym centrum miasta. Mowa tu o Renault Midlum, którego układ napędowy oraz chłodnia są w 100% napędzane elektrycznie. Pojazd ten, o dopuszczalnej masie całkowitej 16t i  maksymalnej ładowności 5t, ma zasięg ok.100 kilometrów.

Chereau, zgodnie ze swoim hasłem przewodnim ”Innowacja jest siłą napędową”, stworzyła zabudowę z kilkoma przedziałami ładunkowymi  (mogącą pomieścić 15 palet) , dwuskrzydłowymi drzwiami , elektrycznie sterowaną kourtyną izolacyjną, kurtyną powietrzną, oraz niezależną, w pełni elektryczną jednostką chłodzącą. Cały pojazd spełnia standardy Piek ( dotyczące emisji w trakcie rozładunku i załadunku pojazdu).

Pojazd został także wyposażony w elementy, które zwiększają bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów, kierowców skuterów itp.).
System monitorujący „Birdview”, wyświetla na jednym ekranie obraz pochodzących z  czterech kamer zamontowanych z przodu, tyłu oraz boków pojazdu. System ten,  użyteczny zwłaszcza w środowiskach miejskich, pomaga zredukować ryzyko związane z martwym punktem czy manewrowaniem na ograniczonej przestrzeni.

Projekt Renault Trucks to świetna okazja dla przedstawicieli władz, właścicieli sklepów oraz mieszkańców miast do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wypracowania wspólnego rozwiązania w postaci pojazdu, który spełni oczekiwania każdej z ww. grup.   


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.