Select Page


Scania: Ciągnik R730 8×8 dla wojska


 

Scania stara się znajdować jak najlepsze rozwiązania dla każdego klienta, obejmujące zarówno produkty, jak i usługi towarzyszące. Namacalnym tego przykładem jest zaprezentowany na wystawie  Transport 2011 w Lillestrøm, w Norwegii, ciągnik siodłowy Scania R 730 8×8 do transportu ciężkiego, przeznaczony do obsługi logistycznej misji pokojowych, wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa i mobilności.

Ten napędzany 730-konnym silnikiem Scania V8 pojazd zbudowano specjalnie z myślą o transporcie ciężkim, realizowanym w ramach wojskowych misji stabilizacyjnych. Jest to ciągnik siodłowy 8×8, wyposażony w wysoko zamontowaną kabinę załogową Scania CrewCab, z miejscami dla dwóch kierowców oraz fotelami lub leżankami dla dodatkowych 4–6 osób. Zapewnienie komfortu i funkcjonalności było priorytetem, ponieważ załoga przybywająca do nowego miejsca stacjonowania musi być wypoczęta. W konstrukcji pojazdu przewidziano możliwość montażu opancerzenia.

Decydując się na taką a nie inną moc silnika i ogólne osiągi, kierowano się potencjalną potrzebą szybkiej ewakuacji z niebezpiecznego rejonu, tak aby pojazdy przewożące ciężki sprzęt nie spowalniały całej kolumny.

Pojazd jest wyposażony w pełni zautomatyzowany układ zmiany biegów Scania Opticruise z nadbiegiem, o 12 przełożeniach drogowych i dwóch biegach pełzających. Za przekazywanie momentu obrotowego do kół odpowiadają cztery osie napędowe ze zwolnicami. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi 32 t, zaś dopuszczalna masa całkowita zestawu drogowego – 120 t.

Zastosowane podzespoły należą do modułowego systemu produktów Scania, wydatnie ułatwiającego dostęp do części i usług serwisowych. Unifikacja podzespołów z innymi pojazdami Scania, dostępnymi w danym parku samochodowym lub na danym rynku, oznacza, że mechanicy nie muszą przechodzić dodatkowych szkoleń. Dzięki temu nowy pojazd może być serwisowany w istniejącej sieci serwisowej Scania.

Na wystawie Transport 2011 w Lillestrøm, mieście położonym w niewielkiej odległości na północ od norweskiej stolicy Oslo, zaprezentowano także 12 innych samochodów ciężarowych Scania, m.in. pojazd długodystansowy, hakowiec, wywrotkę, pojazdy do przewozu dłużycy drzewnej i transportu zwierząt, pojazd dystrybucyjny, zamiatarkę i samochód pożarniczy. Ze względu na szczególnie wymagającą topografię Norwegii, większość z nich była wyposażona w silniki Scania V8. Samochody ciężarowe V8 stanowią blisko 60 procent wszystkich samochodów ciężarowych Scania sprzedawanych w Norwegii.


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.