Select Page


Volvo Trucks: nowe Volvo FM


 

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Volvo FM, silna pozycja tego sprawdzonego samochodu ciężarowego w segmencie regionalnego transportu dystrybucyjnego ulega dalszemu wzmocnieniu.

Mocny, nowoczesny i oszczędny

Najbardziej widoczne zmiany – bez wątpienia inspirowane Volvo FH – zaszły w zewnętrznych elementach kabiny, która otrzymała m.in. nową kratę przednią, reflektory główne i wlot powietrza. Po prostu, ten pojazd wygląda, jak lider – mocny, nowoczesny i oszczędny. Nowe cechy, takie jak antypoślizgowe stopnie wejściowe i nowe rodzaje tapicerki zwiększają komfort i bezpieczeństwo, udowadniając, że Volvo FM ciągle się rozwija i jest najwyższej klasy pojazdem dystrybucyjnym.

– To „kompletny” samochód ciężarowy w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi Claes Nilsson, prezes Europejskiej Dywizji w Volvo Trucks. – Poprzez modernizację Volvo FM chcemy nie tylko zwiększyć funkcjonalność tego pojazdu, ale także wzmocnić jego pozycję, jako najlepszego środka transportu regionalnego w swojej klasie. Ponieważ dotychczasowe Volvo FM miało wyjątkowo dużo do zaoferowania pod względem komfortu, bezpieczeństwa i ekonomiki paliwowej, nasze działania skoncentrowały się raczej na dopracowaniu szczegółów, w oparciu o opinie przekazane nam przez klientów.

Dopełnienie niedawnych zmian

Wcześniej wprowadzone w Volvo FM innowacje uzupełniono w nowej wersji pojazdu o udoskonaloną skrzynię biegów I-Shift i najnowszą generację silników Volvo, które rozwijają większą moc przy niższym zużyciu paliwa. Według danych Volvo, 13-litrowy silnik współpracujący ze skrzynią biegów Volvo I-Shift zapewnia zużycie paliwa niższe nawet o 3%, w porównaniu do jednostek napędowych poprzedniej generacji, a jednocześnie oferuje do 500 KM mocy maksymalnej i 2500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Z kolei silnik 11-litrowy zapewnia klientom doskonałe osiągi i niskie zużycie paliwa, a jednocześnie dużą ładowność pojazdu. Obydwie jednostki napędowe: D13 i D11, są dostępne również w wersjach spełniających normę emisji spalin EEV (Enhanced Environmentally friendly Vehicle).

Nowe pakiety wyposażenia kabiny: indywidualny wybór poziomu komfortu i opłacalność eksploatacji

Nabywcy nowego Volvo FM mają również większy wybór. Przykładem jest pełna gama pakietów wyposażenia kabiny, od wersji podstawowej do najbardziej rozbudowanej. – Nowe pakiety wyposażenia kabiny zapewniają klientom większy wybór i możliwość optymalnego dostosowania pojazdu do indywidualnych potrzeb, pod względem komfortu kierowcy i opłacalności eksploatacji, w celu zwiększenia wydajności i rentowności działalności transportowej – mówi Claes Nilsson.

Zestawienie nowych cech Volvo FM
Przód kabiny
Zarówno dolna, jak i górna krata wlotu powietrza nawiązuje swoim kształtem do Volvo FH. Obydwa te elementy zostały jedynie nieco zmodyfikowane, w celu dopasowania do niższej kabiny w modelu FM.

Reflektory główne
Nowa edycja Volvo FM została wyposażona w doskonalsze reflektory główne, wprowadzone niedawno w modelu FH. Lampy są podzielone na dwa odrębne moduły. Moduł mieszczący światło dalekosiężne i przeciwmgielne znajduje się poniżej zasadniczego modułu reflektora. Zamiast ze szkła, klosz lampy jest wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest bardziej odporny na uderzenia odłamkami kamieni.

Dolny moduł reflektora głównego
Zawiera reflektor przeciwmgielny i alternatywnie: reflektor dalekosiężny lub reflektory doświetlające zakręt. Statyczne reflektory doświetlające oświetlają dodatkowy obszar drogi po stronie, w którą skręca pojazd.

Nowe kierunkowskazy
Światła kierunkowskazów są wykonane w nowoczesnej technologii LED, gwarantującej większą skuteczność działania i trwałość.

Lampy robocze
Wyposażenie dodatkowe obejmuje różne rodzaje świateł roboczych/świateł cofania, a także zestawy przygotowawcze do ich późniejszego montażu, co skraca czas dostawy pojazdu i zapewnia wyższą jakość.

Wlot powietrza

Nowy wlot powierza dostarcza czystsze powietrze do silnika. Znajduje się w miejscu, w którym nie ogranicza widoczności do tyłu podczas cofania. Jest dostępny we wszystkich kabinach, w tym w kabinie dziennej.

Miejsce montażu czujnika układu ACC

Z myślą o poprawie skuteczności działania układu ACC zmieniono miejsce montażu czujnika w dolnej kracie wlotu powietrza.

Przednie stopnie
Stopnie wykorzystywane podczas czyszczenia przedniej szyby zostały przeprojektowane. Pozostawiono również dodatkowy, składany stopień. Stopnie są wykonane ze stali i mają antypoślizgową powierzchnię.

Znak firmowy Volvo
Znak firmowy Volvo jest większy, dla podkreślenia prestiżu pojazdu i dumy właściciela.

Zbiorniki paliwa
Ofertę wyposażenia dodatkowego uzupełniono o nowe stalowe zbiorniki paliwa o większej pojemności, zapewniające prawie identyczny prześwit, jak zbiorniki obecnie stosowane.

Wnętrze
Nowa kolorystyka tapicerki i zasłon w kabinie nawiązuje do pojazdów FH.

Akcesoria w kabinie
Pojawiły się trzy nowe udogodnienia dla kierowcy:
– stolik z wgłębieniami na kubki i długopisy, zawierający wewnątrz przestronny schowek
– praktyczny dwukomorowy schowek, w którym można umieścić np. kask, termos, podkładkę do pisania lub okulary
– uchwyt do papieru wykonany z wodoodpornej tkaniny. Jest mocowany do wieszaka na ubrania, ukośnie za fotelem kierowcy.


 

Katagoria: ciężarówki
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.