Select Page


TIMEX: Niskopodwoziówka Kässbohrer z tradycją


 


Swoją pierwszą naczepę niskopodwoziową Kässbohrer wyprodukował już w 1934r. Miała ona wówczas z tyłu dwie osie i nośność 12t, a jej głównym przeznaczeniem był transport pojazdów wojskowych. Krótka platforma, brak ramp hydraulicznych, stalowe resory, lekko przewyższona gęsia szyja i wózek z obrotnicą w miejscu dzisiejszego sworznia królewskiego, jako że w tamtych czasach nie było jeszcze ciągników siodłowych, pozwalały na podczepienie tego pojazdu do dowolnej ciężarówki. W tej chwili wygląda to jak relikt przeszłości jednak w tamtych czasach był to pojazd nowoczesny i bardzo zaawansowany technicznie. Z czasem konstrukcja ta ewoluowała, a dział techniki i rozwoju firmy opracowywał kolejne projekty. Uwagi użytkowników były skrupulatnie analizowane i stopniowo wdrażane na produkcję. W efekcie końcowym Kässbohrer ma dziś sprawdzoną, przetestowaną we wszystkich możliwych warunkach konstrukcję, która nie boi się wyzwań – im trudniej tym lepiej.

W seryjnej produkcji jaką oferuje fabryka są pojazdy mniej czy bardziej standardowe czyli trzy, cztero i pięcioosiowe naczepy niskopodwoziowe. Każda z nich może być dostarczona w kilku wariantach wykonania – z rampami lub bez, osiami skrętnymi czy stałymi, poszerzana po 300mm na stronę oraz rozciągana co 0,5m o łączne 6m, uzyskując tym samym całkowitą długość pojazdu na poziomie 20m. Całkowita dopuszczalna masa tych pojazdów zaczyna się od 48.000 kg dla naczep trzyosiowych i sięga 70.000 kg dla pięcioosiówek. Zgodnie z przyjętą przez Kässbohrer’a filozofią nie znajdziemy tu rozwiązań tymczasowych, prowizorycznych czy lowcostowych. Wszystkie podzespoły pochodzą tylko i wyłącznie od uznanych producentów. Dwunastotonowe osie SAF z hamulcami bębnowymi mogą być dostarczone jako stałe, samoskrętne lub sterowane hydraulicznie. Naczepy mogą być też dostarczone z osiami podnoszonymi. Siedemnasto i pół calowe ogumienie pochodzi tylko od uznanych producentów, a hamulcami i stabilizacją pojazdu na drodze zawiadują systemy WABCO czy Knorr’a. Do produkcji wykorzystywana jest doskonała stal pochodząca ze Szwecji, której to renomy nie trzeba dodatkowo potwierdzać.

To wszystko powoduje, że naczepy niskopodwoziowe Kässbohrer są wyjątkowo odporne na warunki eksploatacji, które akurat w tym segmencie transportu występują raczej jako czynnik stały aniżeli okazjonalny. Wbrew pozorom trwałość i odporność na warunki eksploatacji nie spowodowała wzrostu masy własnej pojazdu, która może akurat w tych pojazdach nie odgrywa aż tak kluczowego znaczenia jak np. w przypadku cystern do przewozu paliw, jednak jest na porównywalnym a często niższym poziomie niż naczep konkurencji. Efekt ten został uzyskany dzięki lepszym materiałom i optymalizacji konstrukcji pojazdu.

Naczepy niskopodwoziowe Kässbohrer sprowadzane są do Polski w dwupakach i montowane na profesjonalnej linii montażowej Timex S.A. Generalnego Importera naczep Kässbohrer w Polsce w Koniku Nowym. Taki system współpracy pozwala obniżyć koszty sprowadzenia naczep do Polski oraz dopasować gotowy pojazd do ewentualnych życzeń odbiorców poprzez jego doposażenie na miejscu. Kwalifikacje pracowników i ponad dwudziestoletnie doświadczenie Timex S.A. w sprzedaży i montażu naczep na polski rynek zapewniają najwyższą jakość dostarczanych pojazdów.

Więcej szczegółów na: www.kaessbohrer.com.pl


 

Katagoria: naczepy i zabudowy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.