Select Page


AutoGuard: Jak zwiększyć opłacalność małych i średnich firm?


 

Wiele firm nie wie jakie podjąć działania, aby zmniejszyć koszty i poprawić rentowność. Warto przyjrzeć się wydatkom jakie generuje flota. Dzięki systemom telematycznym wspierającym zarządzanie pojazdami koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć się nawet o 40 %. W dobie rosnących cen paliwa takie rozwiązania pozwalają małym i średnim firmom polepszyć wyniki finansowe i zwiększyć efektywność.

W obecnej sytuacji na rynku firmy szukają oszczędności i rozwiązań jak zmniejszyć koszty, unikając zwalniania pracowników oraz zmniejszania potencjału przedsiębiorstwa. Często wybieranym sposobem na ograniczenie wydatków jest system do zarządzania flotą. Rozwiązanie to umożliwia precyzyjną analizę oraz pozwala na efektywne wykorzystanie pojazdów w firmie. Osoby zarządzające mogą przysłowiowo ,,trzymać rękę na pulsie” poprzez otrzymywane raporty o charakterystyce pracy poszczególnych pojazdów, co pozwala we właściwy sposób wykorzystać flotę.

Według badania firmy AutoGuard przeprowadzonej wśród firm z sektora MSP, które korzystają z systemu wspierającego zarządzanie flotą jedną z głównych korzyści jest uzyskanie realnych oszczędności. Równie istotna jest bieżąca informacja na temat położenia i parametrów jezdnych pojazdu.

Wykres. Wyniki badania AutoGuard: korzyści dla firm z sektora MSP wynikające z systemu do zarz. flotą

Korzystanie z systemu telematycznego do zarządzania flotą jest opłacalne praktycznie w każdej firmie, bez względu na to czy dysponuje kilkoma czy też większą ilością samochodów. W Polsce tego rodzaju systemy nadal jeszcze nie są doceniane przez wiele małych i średnich firm, gdyż właścicielom wydaje się, że sami doskonale zarządzają pojazdami, nie zdając sobie sprawy ile tracą cennego czasu np. na rozmowy telefoniczne. Dodatkowo przedsiębiorcy obawiają się reakcji swoich pracowników, którzy dowiedzą się, że ich praca jest nadzorowana. Paradoksalnie właśnie w małych i średnich firmach częściej dochodzi do nadużyć. Wśród dużych firm świadomość korzyści wynikających z funkcjonowania systemów do zarządzania pojazdami jest o wiele wyższa.

,,Pozytywnym zjawiskiem na rynku jest fakt, że firmy szukają sposobu, jak znacząco obniżyć koszty utrzymania floty. Klienci AutoGuard przekonali się, że nie muszą podejmować drastycznych decyzji, by flota stała się tańsza. Przede wszystkim muszą przyjrzeć się generowanym kosztom” – powiedział Robert Rozesłaniec, Prezes Zarządu AutoGuard S.A.

Profesjonalny system wspierający zarządzanie flotą oferuje bardzo wiele wymiernych korzyści, dlatego jest opłacalny nawet w niewielkich przedsiębiorstwach. W przypadku firmy dysponującej 50 pojazdami osobowymi koszt wdrożenia i eksploatacji systemu wynosi ok. 100 tys. zł. Podczas gdy suma oszczędności związanych jedynie z paliwem i amortyzacją może wynieść w skali dwóch lat ponad 155 tys. zł. System do zarządzania pojazdami jeszcze lepiej sprawdza się w przypadku samochodów ciężarowych. W przypadku firmy transportowej dysponującej 50 pojazdami szacunkowe oszczędności wynikające z eksploatacji systemu wynoszą nawet 1,6 mln zł w skali jednego roku. Składa się na to redukcja zużycia paliwa, ograniczenie czasu pracy kierowców oraz oszczędności na kosztach komunikacji i ubezpieczeń. Zużycie paliwa, które stanowi około 40% kosztów przewozu może zostać ograniczone od 15% do nawet 40%.Obecnie, kiedy ceny paliw są wysokie same oszczędności związane z ograniczeniem jego zużycia, mogą być zbawienne dla firmy borykającej się z kłopotami finansowymi. Dodatkowo nie można zapomnieć o takich korzyściach jak: bardziej efektywne planowanie trasy przejazdu i zarządzanie czasem pracy kierowcy. Oszczędność to ok. 13% wydatków na pensje kierowców oraz ograniczenie o ok. 3% kosztów dostępu do infrastruktury i innych opłat drogowych. Do korzyści należy doliczyć usprawnienie komunikacji kierowcy ze spedytorem oraz ograniczenie jej kosztów o 25%. Objęcie floty stałym monitoringiem wiąże się również z poprawą bezpieczeństwa kierowcy 
i przewożonego ładunku oraz możliwością negocjowania dużo wyższych zniżek na ubezpieczenie pojazdów.

,,Monitoring daje nam pełną informację co działo się z autem w każdej minucie każdego dnia, możemy dokładnie prześledzić przejechaną trasę, długość przejazdów i postojów, ilość tankowań i ubytków paliwa, skoki temperatury auta, średnie prędkości. Dzięki systemowi wiemy jak bardzo eksploatowany jest samochód,  a przede wszystkim wiemy o której pracownik zaczyna pracę, o której kończy ile czasu spędza u klienta, a ile poświęca na dojazdy.” – powiedziała Małgorzata Dudzik z firmy ANB Sp. z o.o. korzystającej z systemów AutoGuard.


 

Katagoria: telematyka
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.