Select Page


Drabpol: Tachograf DTCO 2.0 VDO wchodzi na europejski rynek


 

Już 1. października 2012 roku na rynku pojawi się nowy tachograf  DTCO 2.0.   z rodziny VDO. Nowy tachograf jest wyposażony w drugi, niezależny sygnał prędkości.

Nowe urządzenie jest wynikiem, zarówno rozwoju technologicznego firmy Continental VDO, jak również zmian w prawie, które m.in. wymagają drugiego niezależnego sygnału prędkości.
Zgodnie z Rozporządzeniem Unijnym 1266/2009 wszystkie nowe pojazdy, zarejestrowane po 1 października 2012 roku muszą być wyposażone w tachograf spełniający to wymaganie. Wspomniany, drugi, niezależny sygnał prędkości pozwala na porównywanie sygnału prędkości , pochodzącego z nadajnika KITAS z tym, który pochodzi z ABS/ESP, bądź opcjonalnie z modułu GPS. Jest to działanie Unii Europejskiej mające na celu ograniczenie powszechnych manipulacji, dokonywanych właśnie na nadajnikach.
Wszelkie informacje, wystarczające do porównania obu sygnałów widoczne są na wydrukach, zostają też  zapisane w plikach źródłowych . Porównywanie tych informacji jednoznacznie wykaże manipulacje, co ma w znaczący sposób ułatwić pracę ITD, Policji, PIP czy GUM-owi.
W 90% przypadków dugi sygnał prędkości będzie pochodził bezpośrednio z ABS/ESP, jednakże w przypadku, gdy takie rozwiązanie nie będzie możliwe z powodów technicznych, wykorzystany zostanie zewnętrzny moduł GPS.

Również istotna zmiana nastąpiła w samych nadajnikach. Wszelkie pojazdy zarejestrowane po 1 października 2012 roku, które muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy, będą wyposażone w DTCO 2.0 i nadajnik KITAS 2+, który zastąpił KITAS 2.
Nowy nadajnik wykonany jest z materiału, który uniemożliwia  przypięcia magnesu i tym samym dokonywanie manipulacji na nadajniku . Ponadto rejestruje on w DTCO 2.0 wszelkie próby zakłócenia jego sygnału.

Nowy tachograf  DTCO 2.0 będzie opcjonalnie posiadał uruchomioną funkcję VDO Counter. Opcjonalnie, gdyż uruchomiona może ona zostać wyłącznie przez urządzenie kontrolno-pomiarowe CTCI,I posiadające odpowiedni upgrade zarezerwowany wyłącznie dla autoryzowanych przez firmę Drabpol serwisów tachografów. VDO Counter  to licznik, który jest dostępny na wyświetlaczu nowego tachografu. Wskazuje on w czasie rzeczywistym czas kierowcy w danej chwili (jak długo trwa jazda, za ile konieczna jest pauza i jak długa powinna ona być). Dodatkowo VDO Counter uwzględnia wartość zmiany 24h, tygodniowy czas kierowania oraz kompensuje czas przy jednoczesnym wskazaniu, ile kierowca ma do dyspozycji pauzy oraz  jazdy. Pozwala to na zarządzanie swoim czasem pracy w sposób bardzo dokładny i efektywny. Licznik jest w pełni inteligentny i przełącza się wraz z czynnościami, jakie wykonuje kierowca. Docelowo , w 2013r. VDO planuje wypuścić na rynek aplikację na smartfony, która w oparciu o informacje z VDO Counter będzie pokazywać na mapie najbliższe parkingi, na które kierowca zdąży dojechać przed obowiązkową przerwą .
Wspomniany wcześniej CTCII posiada jeszcze jedną istotną funkcję dla firm transportowych. Mianowicie, instalując nowy tachograf DTCO 2.0 do pojazdu, zarejestrowanego przed 1 października  2012, istnieje możliwość nie posiadania drugiego, niezależnego sygnału prędkości. Jednakże w tym celu konieczne jest wyłączenie IMS, a to możliwe jest tylko za pomocą CTC II.

Więcej informacji…


 

Katagoria: telematyka
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 7 lat temu.