Select Page


Omnitracs: Driver Coach redukuje zużycie paliwa, emisję spalin oraz ryzyko wypadków


Driver Coach on the road
 

We wrześniu br. firma Omnitracs (wcześniej Qualcomm Enterprise Services) wprowadza na rynek pierwsze tego typu rozwiązanie, które na bieżąco analizuje i przedstawia wydajność kierowcy, instruując go bezpośrednio w czasie jazdy. Driver Coach to indywidualny instruktor bez przerwy obecny w kabinie kierowcy, który obok analizy stanu pojazdu, potrafi wykryć i na czas ostrzec o anomaliach w stylu jazdy, sugerujących problemy ze zdrowiem lub zmęczenie kierowcy.

Driver Coach skupia się na trzech obszarach: aktywności kierowcy, stylu jazdy oraz używaniu silnika na biegu jałowym. System pobiera informacje z szyny CAN pojazdu, analizuje je i przetwarza na zrozumiałe dla kierowcy wskazówki. Sugestywne, ale nierozpraszające uwagi kierowcy, ostrzeżenia informują o przekraczaniu dozwolonej prędkości, jeździe na zbyt wysokich obrotach, jeździe na biegu jałowym czy też zbyt gwałtownym przyspieszaniu i hamowaniu. W przypadku wyraźnego przekroczenia limitów kierowca jest ostrzegany alarmem, a odpowiednie kolory informują go na bieżąco o stylu jazdy: zielony – doskonały, pomarańczowy – satysfakcjonujący oraz czerwony – niepożądany. Dostępny wszędzie przycisk „Pomoc” pokaże wyjaśnienia poszczególnych parametrów oraz wskazówki, w jaki sposób poprawić wydajność i pozostać w „zielonej strefie”. Informacje te są również automatycznie przekazywane do systemu komputerowego firmy, gdzie pozostają dostępne w celu dalszej analizy i oceny wydajności kierowców. Z doświadczenia naszych klientów wynika, że osiągnięta w ten sposób redukcja kosztów paliwa może sięgnąć nawet 8%.

Driver Coach to bezpłatne rozszerzenie usługi zaawansowanego raportowania stylu jazdy i zachowań kierowcy (ang. Advanced Driver Behaviour Reporting), narzędzia do analizy biznesowej. Usługa ADBR umożliwia firmom transportowym szczegółową analizę nawyków i stylu jazdy kierowców, sposobu użycia silnika oraz wszystkich innych czynników ostatecznie wpływających na zużycie paliwa.


 

Katagoria: telematyka
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.