Select Page


Telematyka również dla małych


truck
 

Rozwiązania IT służące do monitoringu pojazdów nie są kierowane wyłącznie do dużych firm z rozbudowaną flotą. Jak wynika z obserwacji firmy WebEye również w przedsiębiorstwie dysponującym tylko jednym samochodem wykorzystywanym do celów służbowych zainstalowanie rozwiązania do monitoringu przekłada się na realne oszczędności – nawet do 2000 złotych miesięcznie.

Mała firma, duży problem

Właściciele jedno- lub kilkuosobowych przedsiębiorstw mierzą się w codzienniej pracy z licznymi problemami wynikającymi z zarządzania firmowymi pojazdami. Wysokie koszty paliwa, brak wglądu w czasie rzeczywistym do pozycji pojazdu, brak odpowiednich danych do rozliczenia pracy kierowcy – to tylko przykładowe wyzwania, którym muszą stawić czoła.

„Przedsiębiorcy, którzy dużą wagę przykładają do zapewnienia wysokiej konkurencyjność firmy, nie powinni odkładać decyzji o inwestycji w nowe technologie. Firmy, które decydują się na taki krok, odnotowują zwrot z inwestycji w przeciągu kilku miesięcy, ale często zdarza się, że ROI jest osiągnięte już po pierwszym miesiącu testowym. Zainstalowanie rozwiązań do monitoringu floty pojazdów przekłada się również na zapewnienie lepszej wymiany informacji między firmą
a kierowcą oraz optymalnego wykorzystania wszystkich zasobów firmy. Trzeba również pamiętać
o obowiązku podatkowym związanym z używaniem pojazdu służbowego do celów prywatnych. Rozliczenie takich kilometrów jest znacznie łatwiejsze przy wykorzystaniu rozwiązań IT” – podkreśla Paweł Wloczek, Country Manager w firmie WebEye Polska.

Z obserwacji firmy WebEye wynika, że większość zapytań z małych firm dotyczy rozwiązań umożliwiających kontrolę nad paliwem. Przedsiębiorcy często zwracają się o pomoc, gdy zauważają, że samochód jest użytkowany, ale poziom wydatków z nim związanych jest większy niż wynikających z jego użytkowania korzyści. Właściciele firm często skarżą się również na niestandardowy poziom spalanego paliwa. Bez pomocy odpowiednich narzędzi IT przedsiębiorcy nie są w stanie kontrolować poziomu zużycia paliwa oraz wynikających z tego tytułu faktycznych kosztów.

„Wyobraźmy sobie pojazd z zabudową chłodniczą, a co za tym idzie, z agregatem. Bez wglądu do szczegółowych danych trudne jest określenie poziomu spalonego paliwa w wyniku samej jazdy samochodem, ponieważ na jego ilość wpływa liczba godzin pracy agregatu. Brak takich informacji sprawia, że przedsiębiorstwo nie jest w stanie przeprowadzić analizy oraz wynikających z niej potrzebnych zmian w gospodarce paliwowej firmy. Liczby mówią same za siebie – przedsiębiorstwa, które decydują się na inwestycję w rozwiązania monitorujące ilość spalanego paliwa mogą spodziewać się spadku jego zużycia o ok. 10 proc.” – mówi Paweł Wloczek, Country Manager w firmie WebEye Polska.

Małym firmom zależy również na pozycjonowaniu pojazdów. Rozwiązania do monitoringu umożliwiają śledzenie floty oraz zapewniają dostęp w czasie rzeczywistym do takich informacji jak m.in. pozycja i stan pojazdu, kierunek ruchu, czy prędkość. Wdrożenie tego typu rozwiązań w sposób znaczący przekłada się na poziom zarządzania pojazdami we flocie. Firma WebEye oferuje przedsiębiorstwom również możliwość śledzenia floty z poziomu telefonu komórkowego za pomocą rozwiązania WebEye Monitor for Mobile. Pomimo rosnącego zainteresowania firm taką technologią, to wykorzystanie urządzeń mobilnych do monitoringu pojazdów pozostaje nadal w dużej mierze kwestią indywidualną.


 

Katagoria: telematyka
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.